Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nedávno (5 měsíců) jsem byl v porodnici a čekal, až mi ukážou poprvé mého synka. Čas utíkal strašně pomalu a tak jsem šel do stánku koupit nějaký časák. Byl už večer a měli tam jenom bulvár a Linux+. Z nudy jsem si ho koupil a začal číst. Nejdřív mně překvapilo, že Linux umí zobrazit jinou barvu pozadí než černou a protože tam byla instalačka Auroxu s popisem instalace, rozhodl jsem se že to risknu.
Po záloze dat jsem naprosto bez problémů (grafický režim) nainstaloval AUROX, prohlídnul ho a zjistil, že Linux není zdaleka tak uživatelsky nepřátelský, jak jsem z doslechu slyšel a že jeho softwérová základna je obrovská. Začal jsem se zajímat o výběr distribuce, na kterou jsem měl jenom dva požadavky a to byl kvalitní instalátor (Anaconda, Yast atd) a přehledné grafické ovládací centrum. S textovou řádkou už jsem si užil dost!
Distribucí jsem vyzkoušel opravdu hodně (SUSE, AUROX, MANDRAKE), zkoušel jsem i FEDORU, GENTOO a slavný DEBIAN (znovu neúspěšně).
Rozhodl jsem se na začátek pro něco jednoduššího a další požadavek byl velký zdroj instalačních balíčků, abych se vyhnul kompilaci. Nakonec jsem koupil Mandrake 10.1pack a potom Mandrivu2005LE se spoustou softwéru, pracovním prostředí KDE - dost se podobá windům, na které jsem zvyklý. Škoda jen, že neumím na jeden HDD nainstalovat dvě distribuce, abych mohl zkoušet další distribuce bez formátování Mandrivy.O Mandrivě píšou, že není až tak moc stabilní, ale já jsem tam nenašel žádnou zásadní chybu. Distribuce je hodně obsáhlá (2xDVD) a to je výhoda pro nás modemisty, protože nemusíme stahovat závratnou čtyřkovou rychlostí programy, cena nízká. Až se s tím trošku naučím, zkusím něco jiného, ještě nevím co (uvidíme).
A tak začala moje cesta ke změně systému a návyků, hledání, tápání, čtení, poznávání a učení. Moje druhé rande s tuxem (na chatě u krbu) dopadlo skvěle a moc jsem si užil. Žena sice žárlí, ale je to pod kontrolou. Tuxe přejmenovala na kačera a její perfektní hláška byla : "Zase si hraješ s kačerem ?"
Moje třetí rada proto zní :
Zvolte vhodnou distribuci, nebo čumte jako puci!!Že musíš trošku připlatit, není až tak docela pravda, protože existují distribuce, které jsou zcela zdarma, ale není tam zase tolik softwéru a pro začátečníka (který neumí kompilovat) je celá věc složitější.
další díl bude : S tuxem a bílou hůlkou
(aneb - tolik na úvod, teď to teprv začne!)
Tiskni
Sdílej:
<flame>
debian má nejvíc softwéééru a je úplně frííííí</flame>
.configure && make && make install
je protibezpečné a neamerické. <flame>
XP'Z+1337</flame>
./configure && make && checkinstall:)