Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nedávno (5 měsíců) jsem byl v porodnici a čekal, až mi ukážou poprvé mého synka. Čas utíkal strašně pomalu a tak jsem šel do stánku koupit nějaký časák. Byl už večer a měli tam jenom bulvár a Linux+. Z nudy jsem si ho koupil a začal číst. Nejdřív mně překvapilo, že Linux umí zobrazit jinou barvu pozadí než černou a protože tam byla instalačka Auroxu s popisem instalace, rozhodl jsem se že to risknu.
Po záloze dat jsem naprosto bez problémů (grafický režim) nainstaloval AUROX, prohlídnul ho a zjistil, že Linux není zdaleka tak uživatelsky nepřátelský, jak jsem z doslechu slyšel a že jeho softwérová základna je obrovská. Začal jsem se zajímat o výběr distribuce, na kterou jsem měl jenom dva požadavky a to byl kvalitní instalátor (Anaconda, Yast atd) a přehledné grafické ovládací centrum. S textovou řádkou už jsem si užil dost!
Distribucí jsem vyzkoušel opravdu hodně (SUSE, AUROX, MANDRAKE), zkoušel jsem i FEDORU, GENTOO a slavný DEBIAN (znovu neúspěšně).
Rozhodl jsem se na začátek pro něco jednoduššího a další požadavek byl velký zdroj instalačních balíčků, abych se vyhnul kompilaci. Nakonec jsem koupil Mandrake 10.1pack a potom Mandrivu2005LE se spoustou softwéru, pracovním prostředí KDE - dost se podobá windům, na které jsem zvyklý. Škoda jen, že neumím na jeden HDD nainstalovat dvě distribuce, abych mohl zkoušet další distribuce bez formátování Mandrivy.O Mandrivě píšou, že není až tak moc stabilní, ale já jsem tam nenašel žádnou zásadní chybu. Distribuce je hodně obsáhlá (2xDVD) a to je výhoda pro nás modemisty, protože nemusíme stahovat závratnou čtyřkovou rychlostí programy, cena nízká. Až se s tím trošku naučím, zkusím něco jiného, ještě nevím co (uvidíme).
A tak začala moje cesta ke změně systému a návyků, hledání, tápání, čtení, poznávání a učení. Moje druhé rande s tuxem (na chatě u krbu) dopadlo skvěle a moc jsem si užil. Žena sice žárlí, ale je to pod kontrolou. Tuxe přejmenovala na kačera a její perfektní hláška byla : "Zase si hraješ s kačerem ?"
Moje třetí rada proto zní :
Zvolte vhodnou distribuci, nebo čumte jako puci!!Že musíš trošku připlatit, není až tak docela pravda, protože existují distribuce, které jsou zcela zdarma, ale není tam zase tolik softwéru a pro začátečníka (který neumí kompilovat) je celá věc složitější.
další díl bude : S tuxem a bílou hůlkou
(aneb - tolik na úvod, teď to teprv začne!)
Tiskni
Sdílej:
<flame>
debian má nejvíc softwéééru a je úplně frííííí</flame>
.configure && make && make install
je protibezpečné a neamerické. <flame>
XP'Z+1337</flame>
./configure && make && checkinstall:)