Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Nedávno (5 měsíců) jsem byl v porodnici a čekal, až mi ukážou poprvé mého synka. Čas utíkal strašně pomalu a tak jsem šel do stánku koupit nějaký časák. Byl už večer a měli tam jenom bulvár a Linux+. Z nudy jsem si ho koupil a začal číst. Nejdřív mně překvapilo, že Linux umí zobrazit jinou barvu pozadí než černou a protože tam byla instalačka Auroxu s popisem instalace, rozhodl jsem se že to risknu.
Po záloze dat jsem naprosto bez problémů (grafický režim) nainstaloval AUROX, prohlídnul ho a zjistil, že Linux není zdaleka tak uživatelsky nepřátelský, jak jsem z doslechu slyšel a že jeho softwérová základna je obrovská. Začal jsem se zajímat o výběr distribuce, na kterou jsem měl jenom dva požadavky a to byl kvalitní instalátor (Anaconda, Yast atd) a přehledné grafické ovládací centrum. S textovou řádkou už jsem si užil dost!
Distribucí jsem vyzkoušel opravdu hodně (SUSE, AUROX, MANDRAKE), zkoušel jsem i FEDORU, GENTOO a slavný DEBIAN (znovu neúspěšně).
Rozhodl jsem se na začátek pro něco jednoduššího a další požadavek byl velký zdroj instalačních balíčků, abych se vyhnul kompilaci. Nakonec jsem koupil Mandrake 10.1pack a potom Mandrivu2005LE se spoustou softwéru, pracovním prostředí KDE - dost se podobá windům, na které jsem zvyklý. Škoda jen, že neumím na jeden HDD nainstalovat dvě distribuce, abych mohl zkoušet další distribuce bez formátování Mandrivy.O Mandrivě píšou, že není až tak moc stabilní, ale já jsem tam nenašel žádnou zásadní chybu. Distribuce je hodně obsáhlá (2xDVD) a to je výhoda pro nás modemisty, protože nemusíme stahovat závratnou čtyřkovou rychlostí programy, cena nízká. Až se s tím trošku naučím, zkusím něco jiného, ještě nevím co (uvidíme).
A tak začala moje cesta ke změně systému a návyků, hledání, tápání, čtení, poznávání a učení. Moje druhé rande s tuxem (na chatě u krbu) dopadlo skvěle a moc jsem si užil. Žena sice žárlí, ale je to pod kontrolou. Tuxe přejmenovala na kačera a její perfektní hláška byla : "Zase si hraješ s kačerem ?"
Moje třetí rada proto zní :
Zvolte vhodnou distribuci, nebo čumte jako puci!!Že musíš trošku připlatit, není až tak docela pravda, protože existují distribuce, které jsou zcela zdarma, ale není tam zase tolik softwéru a pro začátečníka (který neumí kompilovat) je celá věc složitější.
další díl bude : S tuxem a bílou hůlkou
(aneb - tolik na úvod, teď to teprv začne!)
Tiskni
Sdílej:
<flame>
debian má nejvíc softwéééru a je úplně frííííí</flame>
.configure && make && make install
je protibezpečné a neamerické. <flame>
XP'Z+1337</flame>
./configure && make && checkinstall:)