Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Nedávno (5 měsíců) jsem byl v porodnici a čekal, až mi ukážou poprvé mého synka. Čas utíkal strašně pomalu a tak jsem šel do stánku koupit nějaký časák. Byl už večer a měli tam jenom bulvár a Linux+. Z nudy jsem si ho koupil a začal číst. Nejdřív mně překvapilo, že Linux umí zobrazit jinou barvu pozadí než černou a protože tam byla instalačka Auroxu s popisem instalace, rozhodl jsem se že to risknu.
Po záloze dat jsem naprosto bez problémů (grafický režim) nainstaloval AUROX, prohlídnul ho a zjistil, že Linux není zdaleka tak uživatelsky nepřátelský, jak jsem z doslechu slyšel a že jeho softwérová základna je obrovská. Začal jsem se zajímat o výběr distribuce, na kterou jsem měl jenom dva požadavky a to byl kvalitní instalátor (Anaconda, Yast atd) a přehledné grafické ovládací centrum. S textovou řádkou už jsem si užil dost!
Distribucí jsem vyzkoušel opravdu hodně (SUSE, AUROX, MANDRAKE), zkoušel jsem i FEDORU, GENTOO a slavný DEBIAN (znovu neúspěšně).
Rozhodl jsem se na začátek pro něco jednoduššího a další požadavek byl velký zdroj instalačních balíčků, abych se vyhnul kompilaci. Nakonec jsem koupil Mandrake 10.1pack a potom Mandrivu2005LE se spoustou softwéru, pracovním prostředí KDE - dost se podobá windům, na které jsem zvyklý. Škoda jen, že neumím na jeden HDD nainstalovat dvě distribuce, abych mohl zkoušet další distribuce bez formátování Mandrivy.O Mandrivě píšou, že není až tak moc stabilní, ale já jsem tam nenašel žádnou zásadní chybu. Distribuce je hodně obsáhlá (2xDVD) a to je výhoda pro nás modemisty, protože nemusíme stahovat závratnou čtyřkovou rychlostí programy, cena nízká. Až se s tím trošku naučím, zkusím něco jiného, ještě nevím co (uvidíme).
A tak začala moje cesta ke změně systému a návyků, hledání, tápání, čtení, poznávání a učení. Moje druhé rande s tuxem (na chatě u krbu) dopadlo skvěle a moc jsem si užil. Žena sice žárlí, ale je to pod kontrolou. Tuxe přejmenovala na kačera a její perfektní hláška byla : "Zase si hraješ s kačerem ?"
Moje třetí rada proto zní :
Zvolte vhodnou distribuci, nebo čumte jako puci!!Že musíš trošku připlatit, není až tak docela pravda, protože existují distribuce, které jsou zcela zdarma, ale není tam zase tolik softwéru a pro začátečníka (který neumí kompilovat) je celá věc složitější.
další díl bude : S tuxem a bílou hůlkou
(aneb - tolik na úvod, teď to teprv začne!)
Tiskni
Sdílej:
<flame>
debian má nejvíc softwéééru a je úplně frííííí</flame>
.configure && make && make install
je protibezpečné a neamerické. <flame>
XP'Z+1337</flame>
./configure && make && checkinstall:)