Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ze zpráviček na Rootu: Linux: A European threat to our computers. Zápisek z blogu nějakého amerického republikána. A já opět nevím, jestli se smát nebo naopak, proto mě zajímají vaše reakce.
Celý článek je v podstatě jedna velká hloupost a lež, místy úsměvná, jindy zase k pláči. Nastíním stručně obsah, vypíchnu pár skvostných vět a možná zbyde místo i na anketu
Článek popisuje "program" zvaný Linux v podstatě jako dílo ďáblovo, nástroj čínských hackerů a dokonce jako berličku Usámovu (toho Afgánce, ne zdejšího čtenáře). Názory jsou místy podpořeny pádnými fakty z úst vážených expertů (viz. ukázky), jinde jsou vyvozovány zcela logické závěry (viz. ukázky). Několik vět mě zaujalo natolik, že si je řadím do své vznikající sbírky citátů na čestné pozice (tedy hned vedle "640KB should be enough for everyone"). Jdeme na to:
Tiskni
Sdílej:
Na to se dá v zásadě říct už jen, že "komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí".
A jinak, kolega Ott svého času používal vtipnou patičku slující, že "viz je rozkazovací způsob, a proto se píše bez tečky" nebo tak cosi
To je otázka, jaký je ten "jakýsi" účinek. Mně byl kupříkladu pravopis slůvka "viz" znám i před érou oné patičky, takže jsem si z oné patičky odnesl pouze to, že existovala Jedincové, jimž by bylo užitečné i sdělení v oné patičce, želbohu její existenci nezaznamenali
1)Taky nechápu co je tam táhne. Že by "svoboda".
2) velci svetaznali cechacci blejou...Jsem z Moravy
„• only 19 percent could name four countries that officially acknowledge having nuclear weapons.“
No, to já bych taky nedokázal. Já bych jich musel při nejlepším vědomí a svědomí ukázat pět a tedy bych asi propadl...Ani nevíte jak se Kansas píšeDíky. Právě jsem to chtěl poznamenat...
A teď si představte, že takový a jemu podobní velmi špatně informovaní jedinci (chce se mi říct fanatičtí a demagogičtí ignoranti) rozhodují o osudech milionů lidí. Orwell je a obávám se že i stále bude aktuální.
$ telnet shelleytherepublican.com 80 Trying 70.84.62.226... Connected to gator16.hostgator.com. Escape character is '^]'. HEAD /2006/04/linux-european-threat-to-our-computers.html HTTP/1.1 host: shelleytherepublican.com HTTP/1.1 200 OK Date: Mon, 01 May 2006 10:39:54 GMT Server: Apache/1.3.34 (Unix) mod_auth_passthrough/1.8 mod_log_bytes/1.2 mod_bwlimited/1.4 PHP/4.4.2 FrontPage/5.0.2.2635 mod_ssl/2.8.25 OpenSSL/0.9.7a Last-Modified: Mon, 01 May 2006 09:52:33 GMT ETag: "6fc66a-86b31-4455da61" Accept-Ranges: bytes Content-Length: 551729 Content-Type: text/html Connection closed by foreign host. # nmap -O shelleytherepublican.com Starting nmap 3.81 ( http://www.insecure.org/nmap/ ) at 2006-05-01 12:41 CEST ..... Device type: general purpose Running: Linux 2.4.X|2.5.X OS details: Linux 2.4.0 - 2.5.20, Linux 2.4.18 - 2.4.20 Uptime 88.477 days (since Thu Feb 2 00:14:35 2006) Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 40.241 seconds
Sakra, já nikdy nic Američanům pomocí Linuxu neukradl, tak se tě komunito ptám - netajíš předemnou něco?Jo. Ale nesmíš se to dozvědět, protože jinak bysme tě museli zastřelit zbraní ukradenou pomocí Linuxu Američanům, tvé mrtvé tělo hodit do studny a tu označit za hygienicky závadnou.
Jojo, to by se na rootu vyjímalo moc hezky ... server abclinuxu informuje o ...Nepřišlo by to nijak divné. U nás se také objevují zprávičky, které uvádějí jako zdroj třeba Lupu.