Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mám přesně den na vymyšlení jména pro nového člena rodiny a nic pořádného mě nenapadá. Zkoušel jsem psí kalendář, ale žádné jméno mě moc nezaujalo, situace je o kapku složitější tím, že to bude fenka.
Vzhledem k mému největšímu koníčku mě samozřejmě okamžitě napadlo propašovat do finálového výběru jmen název Linuxového programu nebo příkazu z množiny C/C++, PHP, bash,... Jenže i tady jsem narazil - jsem totiž limitován jak pohlavím, tak rasou pejska (kavalír). Z důvodu prvního se pejsek samozřejmě nemůže jmenovat např. Jacal, vzhledem k povaze a vzhledu pak odpadají jména jako killer apod.
Dalším kritériem je fakt, že by jméno mělo být alespoň pro následujících několik let dobře ohebné - přecejen je nasnadě, že při mazlení se štěňátkem budeme jeho jméno všelijak zdrobňovat.
Máte-li nějaký dobrý tip, nenechávejte si ho pro sebe - vím, že čtenáři ábíčka mají obrovský potenciál Na druhou stranu o jménech jako RTFM nebo rm -rf se tu samozřejmě bavit nebudeme, že
Tiskni
Sdílej:
bash: alik: command not found
Mno, inspiroval jsi mě, až budu mít psa, bude se jmenovat Slack nebo Bash. Nebo třeba Gentoo
ale ruby neni spatnej napad kdyz chces neco linuxovyho ...
Kdybych byl pejsek, možná by se mi líbilo jmenovat se Majm. Nejsem si tím tak úplně jist, nikdy jsem psem nebyl.
wenca@olga:~$ find /usr/bin/ -name *a /usr/bin/omega /usr/bin/pfb2pfa /usr/bin/xdvizilla /usr/bin/lambda /usr/bin/defoma /usr/bin/dh_installdefoma /usr/bin/pbmtomda /usr/bin/pbmtonokia /usr/bin/pnmgamma /usr/bin/quota /usr/bin/aaaa /usr/bin/soa /usr/bin/pfbtopfa /usr/bin/wftopfa /usr/bin/ppmtotga /usr/bin/ppmqvga /usr/bin/pbmtoppa /usr/bin/waimea wenca@olga:~$ find /usr/local/bin/ -name *a /usr/local/bin/vlna
...mám sice celkem málo balíčků, ale nějaké tipy už tam jsou.
aptitude search 'a$'
, jsou tam třeba takové krásy, jako "pyca - Certification Authority written in python". A Hilly? Protějšek Hollyho?
root
No když je to psice, tak by to mohla být Alice, a kdybys jí časem pořídil pejska, tak by to mohl být Bob.
pico