Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Navíc webový validátor není úplně přesný. Občas něco nepozná.
prohlasili, ze zatim upravit ff, aby prosel acid2 test nema top priorituno vidíš, a já s tímto zásadně nesouhlasím a autora myšlenky bych nejraději nechal viset za koule v průvanu tak dlouho, dokud by si neuvědomil, jaká je to pitomost - jak naznačuju výše, nejde o nějaký konkrétní test, jde o podporu standardu, přístup "upravit (čti nějak to zbastlit) abysme prošli nějakým hloupým testem" je pokrytectví největšího kalibru ... navíc je poněkud neefektivní začít optimalizovat ("zamerit se na dulezitejsi veci") rychlost vykreslování, jestliže je pravděpodobné, že právě to vykreslování se změní v okamžiku, kdy si někdo konečně pořádně přečte specifikace a zjistí "aha, hoši tohle musíme udělat jinak"
Ehm, testovat zda prohlížeč "..skutečně umí CSS" na stránce, která dle W3C CSS validátoru obsahuje 11 chyb a snad třikrát tolik warningů...je naprosto v pořádku, pokud jsou splněny podmínky uváděné ve specifikaci, zejména gramatická korektnost a zotavování se z chyb. Varování validátorů jsou někdy lehce přihlouplá. A jsou to jen varování, tedy pokud autor ví, co dělá (což autoři Acid2 testu pravděpodobně ví), tak je může s klidným svědomím ignorovat.
The only browsers that pass Acid2 is Safari and Opera (weekly build). Konq and iCab only claim they pass the test but they don't. They fail to apply one of the styles required by the test:
html { ... overflow: hidden; /* hides scrollbars on viewport, see 11.1.1:3 */ ... }
Konq and iCab don't hide the scrollbar in the viewport. Therefore, they are very close but they don't pass it yet.
Dočetl jsem se tam, že build 8265 Opery pro Windows je prvním prohlížečem splňujícím jakýsi Acid2 Test a tím pádem také jediným prohlížečem pro Windows, který skutečně umí CSS.to má jako znamenat, že Opera 9 build 8265 pro Windows to zvládá, ale totéž pro Linux (či jiné OS) ne? hmmm ... já jen že prvním prohlížečem, co ten test zvládl, bylo, pokud se nemýlím, Safari, a v těsném závěsu Konqueror (bodejť by ne, oba jedou na KHTML) - mimochodem, oboje ve "stabilní" verzi, Opera 9 je zatím jenom beta, takže se IMO nedá říct, žeby to nějaký windowsovský prohlížeč zvládal ... co se týče Firefoxu a validity dle validátoru, to už zde bylo řečeno ... jenom by mě zajímalo, kolik nadšených propagátorů Firefoxu si vůbec někdy uvědomí a přizná, že Gecko zdaleka není bezchybné (a já osobně bych řekl, že rovněž zdaleka není ani nejlepším z dostupných jader) (jinak viz též zprávička)
Tiskni
Sdílej: