Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jelikož mi pár aplikací ve FreeBSD chybí a také ze zvědavosti jsem chtěl opět Debian zkusit (dal jsem mu pátek a víkend na rozchození do "plné" fukčnosti), a tak se také stalo...
Co takhle si přestat všímat jeho zápisků a raději psát třeba učebnici Linuxu?
Při prohlídnutí screenů se nemůžu ubránit dojmu, že to bude nepoužitelné, zajímalo by mě, jaký na to máte názor vy?
Mám ho také :-)...
Když jsem odjel s rodiči na dovolenou k moři a později listoval na letišti posledním Reflexem k mému užasu jsem objevil onen slavný článek, asi si ho nechám zarámovat.O něco později jsem dělal test na ostatních členech rodiny a ty, kdybych jim neřekl "jak se situace má" byli by schopni uvěřit, že když používám OpenSource OS, tak jsem nějaký náboženský fanatik, či co :-).I přesto si ovšem toho, že JXD napsal tento článek, vážím.Tak dneska jsem to po vzoru kamaráda nainstaloval a teď vám popíšu postup.
Jde toto dohromady? Podle některých přispěvatelů z této diskuse zjevně ne :(
O víkendu (5-6.3) jsem se rozhodl, že si svůj servřík lehce potuním :) a zoptimalizuju. A tak jsem připojil nový disk (starý je moc hlučný), nainstaloval na něj FreeBSD 5.3-release (mimochodem neoptimalizované až hamba :), provedl zálohu dat a konfiguračních souborů a vše se zdálo být v pořádku.
Jelikož jsem už na několika fórech narazil na lidi, kteří říkají, že má FreeBSD chybu v AP módu při použití karet s chipem PRISM 2/2.5 (asi nejznámější je Z-Com XI-626), tak se pokusím tento problém trochu osvětlit, pro neznalé jde o to, že při této situaci lze ve Wifi jet maximálně 2 Mbity/s, což je značně omezující.
Jelikož provozuji systém FreeBSD převážně na Wifi routeru, tak mě to docela vadí, proto se skupina uživatelů (můj kamarád a ještě pár dalších) rozhodlo problém odstranit, bohužel se chybu v kódu zatím nepodařilo najít, ale snad to bude co nejdřív (i když při zaneprázdněnosti "opravujících" nelze říct ani přibližné datum), zatím se přišlo na to, že při firmwaru 1.4.9 (XI-626) toto omezení přestane být funkční. Jestli někdo má podobné zkušenosti, nebo alespoň nějaký další nápad, jak tento problém vyřešit, byl bych rád, kdyby se o to zde s námi podělil.
Jelikož jsem z vašich komentářů k mému předešlému příspěvku poznal, že máte dost negativní názor na BSD licenci, začal jsem hledat trochu materiálu. Tento článek je z pohledu uživatele BSD systému, takže uzčitě po přelouskání tu bude další flame, ale to je jen dobře, protože bych se chtěl konečně dozvědět proč je ta GPL licence tak dobrá oproti BSD licenci a v článku poznáte, že BSD licence byla v té době asi tou nejlepší možnou volbou.
Jako každý začátečník byli i moje začátky s Debianem obtížné, nejvíc se mi na něm nelíbilo to, že všechny konfigurační soubory "háže" do /etc (nevím jestli to jde nastavit, ale v té době jsem to neuměl), a tak, když jsem svůj problém s konfiguráky nastínil kamarádovi, řekl mi, proč nezkusím FreeBSD a pozval mě k sobě domu, že dneska instaluje jeden server a ukáže mi to, řekl jsem si:"Proč ne..."
Asi po 3/4 roku užívání FreeBSD musím říct, že je daleko lepší než Linux(můj subjektivní pocit, no flame :)
Jenom malý testík funkčnosti na začátek...
Jenom malý testík funkčnosti na začátek...