Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Jelikož mi pár aplikací ve FreeBSD chybí a také ze zvědavosti jsem chtěl opět Debian zkusit (dal jsem mu pátek a víkend na rozchození do "plné" fukčnosti), a tak se také stalo...
Co takhle si přestat všímat jeho zápisků a raději psát třeba učebnici Linuxu?
Při prohlídnutí screenů se nemůžu ubránit dojmu, že to bude nepoužitelné, zajímalo by mě, jaký na to máte názor vy?
Mám ho také :-)...
Když jsem odjel s rodiči na dovolenou k moři a později listoval na letišti posledním Reflexem k mému užasu jsem objevil onen slavný článek, asi si ho nechám zarámovat.O něco později jsem dělal test na ostatních členech rodiny a ty, kdybych jim neřekl "jak se situace má" byli by schopni uvěřit, že když používám OpenSource OS, tak jsem nějaký náboženský fanatik, či co :-).I přesto si ovšem toho, že JXD napsal tento článek, vážím.Tak dneska jsem to po vzoru kamaráda nainstaloval a teď vám popíšu postup.
Jde toto dohromady? Podle některých přispěvatelů z této diskuse zjevně ne :(
O víkendu (5-6.3) jsem se rozhodl, že si svůj servřík lehce potuním :) a zoptimalizuju. A tak jsem připojil nový disk (starý je moc hlučný), nainstaloval na něj FreeBSD 5.3-release (mimochodem neoptimalizované až hamba :), provedl zálohu dat a konfiguračních souborů a vše se zdálo být v pořádku.
Jelikož jsem už na několika fórech narazil na lidi, kteří říkají, že má FreeBSD chybu v AP módu při použití karet s chipem PRISM 2/2.5 (asi nejznámější je Z-Com XI-626), tak se pokusím tento problém trochu osvětlit, pro neznalé jde o to, že při této situaci lze ve Wifi jet maximálně 2 Mbity/s, což je značně omezující.
Jelikož provozuji systém FreeBSD převážně na Wifi routeru, tak mě to docela vadí, proto se skupina uživatelů (můj kamarád a ještě pár dalších) rozhodlo problém odstranit, bohužel se chybu v kódu zatím nepodařilo najít, ale snad to bude co nejdřív (i když při zaneprázdněnosti "opravujících" nelze říct ani přibližné datum), zatím se přišlo na to, že při firmwaru 1.4.9 (XI-626) toto omezení přestane být funkční. Jestli někdo má podobné zkušenosti, nebo alespoň nějaký další nápad, jak tento problém vyřešit, byl bych rád, kdyby se o to zde s námi podělil.
Jelikož jsem z vašich komentářů k mému předešlému příspěvku poznal, že máte dost negativní názor na BSD licenci, začal jsem hledat trochu materiálu. Tento článek je z pohledu uživatele BSD systému, takže uzčitě po přelouskání tu bude další flame, ale to je jen dobře, protože bych se chtěl konečně dozvědět proč je ta GPL licence tak dobrá oproti BSD licenci a v článku poznáte, že BSD licence byla v té době asi tou nejlepší možnou volbou.
Jako každý začátečník byli i moje začátky s Debianem obtížné, nejvíc se mi na něm nelíbilo to, že všechny konfigurační soubory "háže" do /etc (nevím jestli to jde nastavit, ale v té době jsem to neuměl), a tak, když jsem svůj problém s konfiguráky nastínil kamarádovi, řekl mi, proč nezkusím FreeBSD a pozval mě k sobě domu, že dneska instaluje jeden server a ukáže mi to, řekl jsem si:"Proč ne..."
Asi po 3/4 roku užívání FreeBSD musím říct, že je daleko lepší než Linux(můj subjektivní pocit, no flame :)
Jenom malý testík funkčnosti na začátek...
Jenom malý testík funkčnosti na začátek...