Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak dneska jsem to po vzoru kamaráda nainstaloval a teď vám popíšu postup.
Pro ty, kteří by jste chtěli provozovat/provozují wifi acces-point s použitím karet založených na chipu PRISM 2/2.5 na FreeBSD a chcete využít výhod, která nabízí 5.x řada, pak tento návod je pro vás.
Tím je stažení zdrojáků z některého mirroru a upravení standard-supfile (nebo stable-supfile), aby vypadal přibližně takto:
# $FreeBSD: src/share/examples/cvsup/standard-supfile,v 1.23.2.1.2.1 2004/10/26 02:58:54 kensmith Exp $ *default host=cvsup.freebsd.cz *default base=/usr *default prefix=/usr *default release=cvs tag=RELENG_6 *default delete use-rel-suffix src-all
Po úspěšném skončení příkazu
cvsup /cesta/k/souboru/standard-supfilemůžeme s chutí pokračovat druhým krokem.
Tím je stažení archivu s patchovými soubory. Já použil
fetch http://bsd.mikulas.com/wifi/wi-patch-RELENG_6.tgzDále následuje zkopírování do /usr/src
cp wi-patch-RELENG_6.tgz /usr/srcPřepnutí do /usr/src
cd /usr/src/a rozbalení balíku
tar xvzf wi-patch-RELENG_6.tgzDále je docela dobré si prohlédnou, co vlastně soubor do-patch dělá
less do-patcha už zbývá jen
./do-patchPokud vše proběhne v pořádku, tak můžeme pokračovat dále.
Ještě malá poznámka, pokud by jste udělali chybu a chtěli znovu aplikovat patch, tak musíte POUZE Z ČISTÝCH ZDROJÁKŮ, tudíš musíte znova použít příkaz cvsup /cesta/k/souboru/standard-supfile
jinak byste totiž patchovali 2x.
V adresáři /usr/src
začneme stavět svět
make buildworldpo skončení následuje
cd sys/i386/conf/a
cp GENERIC NOVEJADROdále soubor voeditujeme
ee ROUTERPokud se na to cítíte, tak vypněte všechny debugovací funkce obsažené v jádru. (malloc userland debug se vypne pomocí
ln -s ja /etc/malloc.conf
) Po ukončení editace pokračujeme cd /usr/src && make buildkernel KERNCONF=NOVEJADROChvíli si můžeme odpočinou a po úspěsné kompilaci
make installworlddále pokud si můžete dovolit single user mód (lze to i bez něho), tak
shutdown nowpokračujeme stále v
/usr/scr/
make installkernel KERNCONF=NOVYKERNELpak už zbývá pouze
mergemasterPoznámky ke konci:
Tento postup jsem úspěšně použil při upgradu z FreeBSD 5.3-RELEASE na FreeBSD 6.0-BETA1, lze tento návod použit při pozdějších verzích 5.x řady, při nižších verzích bych se raději zeptal na českém mailing listu
Doufám, že tento návod ostatním pomůže a přeji úspěšný upgrade
V úplném závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří mi při upgradu pomáhali, protože nejsem ještě tak znalý major upgradů (na zcela novou řadu) a chtěl jsem se vyhnout problémům.
Tiskni
Sdílej: