Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Tak dneska jsem to po vzoru kamaráda nainstaloval a teď vám popíšu postup.
Pro ty, kteří by jste chtěli provozovat/provozují wifi acces-point s použitím karet založených na chipu PRISM 2/2.5 na FreeBSD a chcete využít výhod, která nabízí 5.x řada, pak tento návod je pro vás.
Tím je stažení zdrojáků z některého mirroru a upravení standard-supfile (nebo stable-supfile), aby vypadal přibližně takto:
# $FreeBSD: src/share/examples/cvsup/standard-supfile,v 1.23.2.1.2.1 2004/10/26 02:58:54 kensmith Exp $ *default host=cvsup.freebsd.cz *default base=/usr *default prefix=/usr *default release=cvs tag=RELENG_6 *default delete use-rel-suffix src-all
Po úspěšném skončení příkazu
cvsup /cesta/k/souboru/standard-supfilemůžeme s chutí pokračovat druhým krokem.
Tím je stažení archivu s patchovými soubory. Já použil
fetch http://bsd.mikulas.com/wifi/wi-patch-RELENG_6.tgzDále následuje zkopírování do /usr/src
cp wi-patch-RELENG_6.tgz /usr/srcPřepnutí do /usr/src
cd /usr/src/a rozbalení balíku
tar xvzf wi-patch-RELENG_6.tgzDále je docela dobré si prohlédnou, co vlastně soubor do-patch dělá
less do-patcha už zbývá jen
./do-patchPokud vše proběhne v pořádku, tak můžeme pokračovat dále.
Ještě malá poznámka, pokud by jste udělali chybu a chtěli znovu aplikovat patch, tak musíte POUZE Z ČISTÝCH ZDROJÁKŮ, tudíš musíte znova použít příkaz cvsup /cesta/k/souboru/standard-supfile
jinak byste totiž patchovali 2x.
V adresáři /usr/src
začneme stavět svět
make buildworldpo skončení následuje
cd sys/i386/conf/a
cp GENERIC NOVEJADROdále soubor voeditujeme
ee ROUTERPokud se na to cítíte, tak vypněte všechny debugovací funkce obsažené v jádru. (malloc userland debug se vypne pomocí
ln -s ja /etc/malloc.conf
) Po ukončení editace pokračujeme cd /usr/src && make buildkernel KERNCONF=NOVEJADROChvíli si můžeme odpočinou a po úspěsné kompilaci
make installworlddále pokud si můžete dovolit single user mód (lze to i bez něho), tak
shutdown nowpokračujeme stále v
/usr/scr/
make installkernel KERNCONF=NOVYKERNELpak už zbývá pouze
mergemasterPoznámky ke konci:
Tento postup jsem úspěšně použil při upgradu z FreeBSD 5.3-RELEASE na FreeBSD 6.0-BETA1, lze tento návod použit při pozdějších verzích 5.x řady, při nižších verzích bych se raději zeptal na českém mailing listu
Doufám, že tento návod ostatním pomůže a přeji úspěšný upgrade
V úplném závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří mi při upgradu pomáhali, protože nejsem ještě tak znalý major upgradů (na zcela novou řadu) a chtěl jsem se vyhnout problémům.
Tiskni
Sdílej: