Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Tak dneska jsem to po vzoru kamaráda nainstaloval a teď vám popíšu postup.
Pro ty, kteří by jste chtěli provozovat/provozují wifi acces-point s použitím karet založených na chipu PRISM 2/2.5 na FreeBSD a chcete využít výhod, která nabízí 5.x řada, pak tento návod je pro vás.
Tím je stažení zdrojáků z některého mirroru a upravení standard-supfile (nebo stable-supfile), aby vypadal přibližně takto:
# $FreeBSD: src/share/examples/cvsup/standard-supfile,v 1.23.2.1.2.1 2004/10/26 02:58:54 kensmith Exp $ *default host=cvsup.freebsd.cz *default base=/usr *default prefix=/usr *default release=cvs tag=RELENG_6 *default delete use-rel-suffix src-all
Po úspěšném skončení příkazu
cvsup /cesta/k/souboru/standard-supfilemůžeme s chutí pokračovat druhým krokem.
Tím je stažení archivu s patchovými soubory. Já použil
fetch http://bsd.mikulas.com/wifi/wi-patch-RELENG_6.tgzDále následuje zkopírování do /usr/src
cp wi-patch-RELENG_6.tgz /usr/srcPřepnutí do /usr/src
cd /usr/src/a rozbalení balíku
tar xvzf wi-patch-RELENG_6.tgzDále je docela dobré si prohlédnou, co vlastně soubor do-patch dělá
less do-patcha už zbývá jen
./do-patchPokud vše proběhne v pořádku, tak můžeme pokračovat dále.
Ještě malá poznámka, pokud by jste udělali chybu a chtěli znovu aplikovat patch, tak musíte POUZE Z ČISTÝCH ZDROJÁKŮ, tudíš musíte znova použít příkaz cvsup /cesta/k/souboru/standard-supfile
jinak byste totiž patchovali 2x.
V adresáři /usr/src
začneme stavět svět
make buildworldpo skončení následuje
cd sys/i386/conf/a
cp GENERIC NOVEJADROdále soubor voeditujeme
ee ROUTERPokud se na to cítíte, tak vypněte všechny debugovací funkce obsažené v jádru. (malloc userland debug se vypne pomocí
ln -s ja /etc/malloc.conf
) Po ukončení editace pokračujeme cd /usr/src && make buildkernel KERNCONF=NOVEJADROChvíli si můžeme odpočinou a po úspěsné kompilaci
make installworlddále pokud si můžete dovolit single user mód (lze to i bez něho), tak
shutdown nowpokračujeme stále v
/usr/scr/
make installkernel KERNCONF=NOVYKERNELpak už zbývá pouze
mergemasterPoznámky ke konci:
Tento postup jsem úspěšně použil při upgradu z FreeBSD 5.3-RELEASE na FreeBSD 6.0-BETA1, lze tento návod použit při pozdějších verzích 5.x řady, při nižších verzích bych se raději zeptal na českém mailing listu
Doufám, že tento návod ostatním pomůže a přeji úspěšný upgrade
V úplném závěru bych chtěl poděkovat všem, kteří mi při upgradu pomáhali, protože nejsem ještě tak znalý major upgradů (na zcela novou řadu) a chtěl jsem se vyhnout problémům.
Tiskni
Sdílej: