Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Jako každý začátečník byli i moje začátky s Debianem obtížné, nejvíc se mi na něm nelíbilo to, že všechny konfigurační soubory "háže" do /etc (nevím jestli to jde nastavit, ale v té době jsem to neuměl), a tak, když jsem svůj problém s konfiguráky nastínil kamarádovi, řekl mi, proč nezkusím FreeBSD a pozval mě k sobě domu, že dneska instaluje jeden server a ukáže mi to, řekl jsem si:"Proč ne..."
Asi po 3/4 roku užívání FreeBSD musím říct, že je daleko lepší než Linux(můj subjektivní pocit, no flame :)
Výhody FreeBSD:
-čistčí systém (na instalačním cd jsou jen základní věci, tudíž máte jen to co opravdu chcete
-port systém (od BSD tento systém převzalo Gentoo)
-jednoznačně upgrade systému na novou verzi
-konfiguráky rozděluje na dvě části: 1)systémové v /etc a 2)od přidaných programů /usr/local/etc a vlastně ještě na /usr/X11R6/etc
-propracovaný souborový systém
-síťové funkce a na výběr hned několik FW (PF, IPF, IPFW) Nevýhody:
-prý podporuje menší škálu HW (zatím jsem žádné problémy neměl) -nelze vyměnit jiný souborový systém za jiný (to mně nevadí ;)) -pro někoho možná moc Hardcore -standardně není nainstalován BASH (TCSH/CSH je taky dobrej)-pridano -BSD licence (jak pro koho)- pridano -nic dalšího mě nenapadá, můžete přidat další v diskuzi...
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
17.2.2005 17:14
BSD se mi líbí, ale Linux pro mě bude asi lepší, těžko říct.
To je blbý vtip, ne? A kde by tak asi měli být konfiguráky jinde než v /etc? V /usr? Krom toho předpokládám, že FreeBSD má konfiguráky tam kde mají být a tedy v /etc. Krom toho se mi ještě nestalo, že by mi Debian nainstaloval nějaký program do /usr/local a konfiguráky hodil do /etc. Pokud jste takový balíček našel tak se rozhodně nemohlo jednat o oficiální balíček. Už proto, že takové balíčky jsou pochopitelně tam kde mají být a to v /usr. A pokud si sám něco zkompilujete do /usr a hodíte si konfiguráky do /etc, tak za to vám debian nemůže. Stejně tak Debian asi těžko může za balíčky mamlasů, kteří se narvou do /etc.
...ale dam tomu jeste sanci, mozna i tomu freebsd, ted mam jednu partition volnou ...konecne jsem po x letech nepouzivani smazal windows ...
Rozbalit
Rozbalit vše
Re: debian/freebsd
Jinými slovy tenhle argument nějak nechápu.
Co je v BSD licenci mě od podání žaloby nezastaví. Je přece jedno jakou licenci dá 'autor' ukradenému kódu.