Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jako každý začátečník byli i moje začátky s Debianem obtížné, nejvíc se mi na něm nelíbilo to, že všechny konfigurační soubory "háže" do /etc (nevím jestli to jde nastavit, ale v té době jsem to neuměl), a tak, když jsem svůj problém s konfiguráky nastínil kamarádovi, řekl mi, proč nezkusím FreeBSD a pozval mě k sobě domu, že dneska instaluje jeden server a ukáže mi to, řekl jsem si:"Proč ne..."
Asi po 3/4 roku užívání FreeBSD musím říct, že je daleko lepší než Linux(můj subjektivní pocit, no flame :)
Výhody FreeBSD:
-čistčí systém (na instalačním cd jsou jen základní věci, tudíž máte jen to co opravdu chcete
-port systém (od BSD tento systém převzalo Gentoo)
-jednoznačně upgrade systému na novou verzi
-konfiguráky rozděluje na dvě části: 1)systémové v /etc a 2)od přidaných programů /usr/local/etc a vlastně ještě na /usr/X11R6/etc
-propracovaný souborový systém
-síťové funkce a na výběr hned několik FW (PF, IPF, IPFW) Nevýhody:
-prý podporuje menší škálu HW (zatím jsem žádné problémy neměl) -nelze vyměnit jiný souborový systém za jiný (to mně nevadí ;)) -pro někoho možná moc Hardcore -standardně není nainstalován BASH (TCSH/CSH je taky dobrej)-pridano -BSD licence (jak pro koho)- pridano -nic dalšího mě nenapadá, můžete přidat další v diskuzi...
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
17.2.2005 17:14
BSD se mi líbí, ale Linux pro mě bude asi lepší, těžko říct.
To je blbý vtip, ne? A kde by tak asi měli být konfiguráky jinde než v /etc? V /usr? Krom toho předpokládám, že FreeBSD má konfiguráky tam kde mají být a tedy v /etc. Krom toho se mi ještě nestalo, že by mi Debian nainstaloval nějaký program do /usr/local a konfiguráky hodil do /etc. Pokud jste takový balíček našel tak se rozhodně nemohlo jednat o oficiální balíček. Už proto, že takové balíčky jsou pochopitelně tam kde mají být a to v /usr. A pokud si sám něco zkompilujete do /usr a hodíte si konfiguráky do /etc, tak za to vám debian nemůže. Stejně tak Debian asi těžko může za balíčky mamlasů, kteří se narvou do /etc.
...ale dam tomu jeste sanci, mozna i tomu freebsd, ted mam jednu partition volnou ...konecne jsem po x letech nepouzivani smazal windows ...
Rozbalit
Rozbalit vše
Re: debian/freebsd
Jinými slovy tenhle argument nějak nechápu.
Co je v BSD licenci mě od podání žaloby nezastaví. Je přece jedno jakou licenci dá 'autor' ukradenému kódu.