Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jako každý začátečník byli i moje začátky s Debianem obtížné, nejvíc se mi na něm nelíbilo to, že všechny konfigurační soubory "háže" do /etc (nevím jestli to jde nastavit, ale v té době jsem to neuměl), a tak, když jsem svůj problém s konfiguráky nastínil kamarádovi, řekl mi, proč nezkusím FreeBSD a pozval mě k sobě domu, že dneska instaluje jeden server a ukáže mi to, řekl jsem si:"Proč ne..."
Asi po 3/4 roku užívání FreeBSD musím říct, že je daleko lepší než Linux(můj subjektivní pocit, no flame :)
Výhody FreeBSD:
-čistčí systém (na instalačním cd jsou jen základní věci, tudíž máte jen to co opravdu chcete
-port systém (od BSD tento systém převzalo Gentoo)
-jednoznačně upgrade systému na novou verzi
-konfiguráky rozděluje na dvě části: 1)systémové v /etc a 2)od přidaných programů /usr/local/etc a vlastně ještě na /usr/X11R6/etc
-propracovaný souborový systém
-síťové funkce a na výběr hned několik FW (PF, IPF, IPFW) Nevýhody:
-prý podporuje menší škálu HW (zatím jsem žádné problémy neměl) -nelze vyměnit jiný souborový systém za jiný (to mně nevadí ;)) -pro někoho možná moc Hardcore -standardně není nainstalován BASH (TCSH/CSH je taky dobrej)-pridano -BSD licence (jak pro koho)- pridano -nic dalšího mě nenapadá, můžete přidat další v diskuzi...
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
17.2.2005 17:14
BSD se mi líbí, ale Linux pro mě bude asi lepší, těžko říct.
To je blbý vtip, ne? A kde by tak asi měli být konfiguráky jinde než v /etc? V /usr? Krom toho předpokládám, že FreeBSD má konfiguráky tam kde mají být a tedy v /etc. Krom toho se mi ještě nestalo, že by mi Debian nainstaloval nějaký program do /usr/local a konfiguráky hodil do /etc. Pokud jste takový balíček našel tak se rozhodně nemohlo jednat o oficiální balíček. Už proto, že takové balíčky jsou pochopitelně tam kde mají být a to v /usr. A pokud si sám něco zkompilujete do /usr a hodíte si konfiguráky do /etc, tak za to vám debian nemůže. Stejně tak Debian asi těžko může za balíčky mamlasů, kteří se narvou do /etc.
...ale dam tomu jeste sanci, mozna i tomu freebsd, ted mam jednu partition volnou ...konecne jsem po x letech nepouzivani smazal windows ...
Rozbalit
Rozbalit vše
Re: debian/freebsd
Jinými slovy tenhle argument nějak nechápu.
Co je v BSD licenci mě od podání žaloby nezastaví. Je přece jedno jakou licenci dá 'autor' ukradenému kódu.