Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
O víkendu (5-6.3) jsem se rozhodl, že si svůj servřík lehce potuním :) a zoptimalizuju. A tak jsem připojil nový disk (starý je moc hlučný), nainstaloval na něj FreeBSD 5.3-release (mimochodem neoptimalizované až hamba :), provedl zálohu dat a konfiguračních souborů a vše se zdálo být v pořádku.
Měl jsem čistý systém (=pouze jádro, userland a man pages), a tak jsem si řekl, proč rovnou nezačít všechny potřebné programy kompilovat s optimalizací? A tak jsem tedy zkopíroval a upravil Make.conf aby obsahoval pro mě nejdůležitější věc CPUTYPE=i686 (dmesg napověděl, že Via C3 je i686 class CPU). Dal jsem se tedy do kompilace a ouha, chyba, nic nejde překompilovat...
Chvíli jsem si s tím hrál a najednou kompilace proběhla v pohodě...ovšem při spouštění programu ho to hned ukončilo s varováním Core Dumped ;). Po asi dvou hodinách mazání a znovu nainstalování balíků (kompilace nefungovala), jsem se rozhodl pro sestavení světa (buildworld), sestavení kernelu (buildkernel), to proběhlo vše v pořádku. Ale po jejich instalaci, která zkončila chybou náhle celý počítač zamrzl -> nová instalace (nechtěl jsem to opravovat pomocí zachraného cd :) a teď už jsem nic neoptimalizoval a najednou se vše kompilovalo, tak jak má! Po prolezení googlu jsem zjistil, že problém bude v tom, že se z nějakého důvodu procesoru Via C3 nelíbí optimalizace na i686 (radí tam použití i586/mmx) a při kompilaci jádra nechat položky i586 a i686 nezakomentované...
A co z toho plyne?? - Nevěřte všemu co vypisuje dmesg :) (ovšem tak na 99% jde o správné hodnoty :)
Tiskni
Sdílej: