Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Podobně, jako se nyní silniční dopravci chystají prosadit si u vlády své podmínky pod hrozbou nátlakových akcí (např. silničních blokád), nebylo by od věci něco podobného udělat i u Internetu. Podmínky se stále zhoršují a je na čase s tím něco dělat.
Silniční (kamionová) doprava je nyní ve složitější situaci, než byla ještě nedávno. Dopravce drtí vysoké ceny ropy (a tedy i motorové nafty), navíc jim chce vláda ještě více omezit možnost jezdit. Proto dopravci nyní vytáhli proti vládě. Chtějí si vynutit různá zvýhodnění a úlevy - a pokud se to nepodaří, zahájí nátlakové akce.
Neméně špatně na tom jsou ale všichni ti, kdo mají něco společného s provozem Internetu - tedy provozovatelé serverů, síťové infrastruktury, peeringových center, a v neposlední řadě i samotného připojení (poslední míle). Cena elektřiny, která je velmi podstatnou položkou v provozních nákladech, totiž závratně roste. Navíc stát ukládá provozovatelům stále nové povinnosti, především v zákoně o elektronických komunikacích (např. odposlech a záznam komunikačních dat).
Proto by nebylo od věci postupovat úplně stejně - navrhnout vládě podmínky, které ulehčí situaci v oblasti poskytování internetových služeb a zajistí aspoň trochu důstojné podnikání. Mohlo by se jednat například o následující změny:
Pokud by ministři nebyli ochotni těmto požadavkům v dostatečné míře vyhovět, bylo by možné uplatnit nátlakové opatření. Mohlo by mít podobu jednodenního omezení internetového provozu, a to v pracovní den, například podle následujícího harmonogramu:
Pokud by tento jednodenní protest nebyl dostatečně účinný, bylo by možné ho později zopakovat, případně použít kombinaci všech jeho složek a uplatnit ho po časově neomezenou dobu. Věřím, že by byli všichni členové vlády velmi rychle ujištěni o významu fungování Internetu, a to přestože by se společnost Telefónica O2 protestu zcela jistě nezúčastnila (nebo jen částečně) a fungování vládní síťové infrastruktury by nebylo omezeno.
(Návrh samozřejmě není míněn vážně. Jde o určitou paralelu toho, co vidíme v silniční dopravě. Můj názor na celý proces si můžete přečíst zde.)
Tiskni
Sdílej:
Proto je důležité nyní v žádném případě neustoupit - veškerá kriminální jednání přísně trestat, zajistit průjezdnost silnic a policejní ochranu těm dopravcům, kteří se protestů nezúčastní, v kritických situacích využít k zásobování zablokovaných oblastí i armádu. Není možné, aby si jedna skupina násilím vynucovala výhody na úkor všech. Ustoupení vzbouřencům by se brzy krutě vymstilo.Jak to vypadá, když se ustupuje každému a každý má pocit, že si může vynutit, co chce, se můžeme podívat ve Francii.
Cena elektřiny, která je velmi podstatnou položkou v provozních nákladech, totiž závratně roste.Drahá elektřina podporuje ekologické chování spotřebitelů. V IT se na spotřebu dost dlabe, plýtvá se, hlavní je, aby to fungovalo a bylo bezpečné, kolik to žere se zase tak moc neřeší. Resp. na spotřebu se začíná koukat až poslední dobou a to v důsledku právě drahé elektřiny. V tomhle jsem dost pesimista: pokud tu nebude ekonomická motivace, málokterý ajťák se bude ohlížet na přírodu, zapojí si svých sto switchů a dvacet serverů* a raduje se, jak mu to hezky funguje. V případě státního monopolu a drahé elektřiny je navíc výsledek hodně podobný, jako kdyby se zvýšily daně**. Takže s tím bych se vůbec nenervoval. (Problém by byl, pokud by se jednalo o nestátní - soukromý monopol)
Navíc stát ukládá provozovatelům stále nové povinnosti, především v zákoně o elektronických komunikacích (např. odposlech a záznam komunikačních dat).Tohle je hnus, po malých krůčcích se tu buduje policejní stát a směřuje to k tomu, že na nás bude totálně dohlížet velký bratr. V této věci je potřeba jednat, lobovat... v tom máš moji plnou podporu
plné hrazení veškerých činností související se zajišťování zákonných povinnostíUvítal bych spíše zrušení těchto povinností - svobodu Internetu, svobodu lidem!
daňové úlevy podle objemu přenesených dat ... stoprocentní úlevy od všech daní pro provozovatele, kteří odpadní teplo ze serverů využijí k vytápění bytůTo je ptákovina. Výjimka z výjimek, zesložitění řádu, pozitivní diskriminace... Jeden zásah státu vyvolá potřebu dvou dalších
zrušení závazku vlády, že nebude plánovat výstavbu jaderných elektrárenJaderné elektrárny jsou při dodržení bezpečnostních pravidel jedny z nejekologičtějších. Proti výstavbě dalších nic nemám.
Pokud by ministři nebyli ochotni těmto požadavkům v dostatečné míře vyhovět, bylo by možné uplatnit nátlakové opatření.A co radši zvednout ceny za připojení tak desetinásobně a pak dát slevu (na původní cenu) občanům a soukromým firmám. Stát ať si platí
Uvítal bych spíše zrušení těchto povinností - svobodu Internetu, svobodu lidem!To nejde, tam venku jsou zlí teroristé a když se nebudeme navzájem špehovat, tak nás všechny sežerou.
(Problém by byl, pokud by se jednalo o nestátní - soukromý monopol)Takže monopol, který si platíme z daní je v pohodě, ale monopol, který bychom z daní platit nemuseli je ten zlej?
Jaderné elektrárny jsou při dodržení bezpečnostních pravidel jedny z nejekologičtějších. Proti výstavbě dalších nic nemám.A jistě taky víš, jak moc se plýtvá při "spalování" uranu v současných typech jaderných elektráren, že?
Opravdu se v současných typech tepelných elektráren využije jen pouhých 5%, které to palivo obsahuje?To ma jedne prosty duvod - palivo je jen minimalne obohacene (radove procenta) a pri puziti v nem vznikaji latky, ktere silne snizuji kriticnost (Nehorsi je xenon 135), protoze pohlcuji neutrony. Tazke i kdyz je vetsina uranu "nespalena", nemuze byt spotrebovana, protoze pri jejich ponechani v reaktoru by se stepna reakce zasavila. V reaktorech novejsi genereace to uz nemusi byt problem, treba reaktoru, kde je palivem i chladivem zaroven tekuta sul je mozne ony latky odstranovat za chodu a reaktor muze bezet trval bez odstavovani kvuli doplneni paliva.
Drahá elektřina podporuje ekologické chování spotřebitelů. V IT se na spotřebu dost dlabe, plýtvá se, hlavní je, aby to fungovalo a bylo bezpečné, kolik to žere se zase tak moc neřeší. Resp. na spotřebu se začíná koukat až poslední dobou a to v důsledku právě drahé elektřiny.Přesně totéž platí i u těch kamionů. Dokud byla nafta relativně levná (ona je vlastně v porovnání s benzinem levná i teď, pořád má daňové zvýhodnění), na spotřebu se moc nehledělo, podobně jako na to, že se spousta věcí vozila po Evropě skoro zbytečně (protože se vyplatilo třeba i na malou část výrobního procesu převézt výrobky 1000 km daleko). Když cena nafty stoupá, výhodnost se vytrácí. Ale dopravci se s tím nechtějí smířit - chtějí, aby se vozilo i nadále nejméně tolik zboží jako dosud (a to tak, že po silnici). A stejně tak se ani nadále nechtějí moc zabývat spotřebou motorů.
V tomhle jsem dost pesimista: pokud tu nebude ekonomická motivace, málokterý ajťák se bude ohlížet na přírodu, zapojí si svých sto switchů a dvacet serverů* a raduje se, jak mu to hezky funguje.Leckdo také nechává svůj desktop puštěný nonstop, aniž by na něm běželo něco důležitého. Třeba jen proto, aby se tu pak mohl chlubit, jaký má uptime
svobodu InternetuNo to jo teda.
svobodu lidem!Co to? Ale fuj. Nic takového. Pěkně ty pancharty zotročit. Nic jiného si nezaslouží.
pozdává se mi taktéž populární činnost zvaná střelba do davu...To možná tak v první polovině dvacátého století, dneska už se to moc nedělá.
Když někdo stávkuje nebo něco blokuje tak, že tím nepoškozuje nároky ostatních obyvatel, tak prosím.Každá stávka z principu někoho poškozuje, jinak by neměla smysl. Stávky do demokracie prostě patří (i když nemusíme být zrovna jako Francouzi
Každá stávka z principu někoho poškozuje, jinak by neměla smysl. Stávky do demokracie prostě patříAno, stávka do demokracie patří. Právo na stávku je zakotveno ústavou a podrobnosti upravuje zákon o kolektivním vyjednávání. Stávka je prostředkem, který lze použít, pokud kolektivní vyjednávání selže. Pokud se stávkuje z jiných důvodů (jako u nedávné "generální" stávky), jde o nelegální stávku, za niž může být její účastník zcela oprávněně postižen, neboť jde o porušení pracovní kázně.
Každá stávka z principu někoho poškozuje, jinak by neměla smysl. Stávky do demokracie prostě patří (i když nemusíme být zrovna jako FrancouziAno, každá stávka někoho poškozuje, ale měla by poškozovat pouze toho (resp. by měla minimalizovat poškození ostatních), proti komu je namířená (je-li legální a legitimní). Proč odborářské kurvy musí blokovat provoz? Chápu, že si chtěly prodloužit o hodinku oběd, ale proč tím musejí obtěžovat ty, koho to nezajímá? Stávka znamená zastavit práci, ne zastavit provoz. Jednoho dne se naseru a začnu "stávkovat" tak, že namísto práce půjdu do centrály ČMKOS a tam: a) rozflákám kameny okna, b) rozflákám pologramotné opici Štěchovi držku krompáčem i motykou, c) před výjezdová vrata vyvalím balvany. A jestli mě někdo bude chtít zastavit, tak porušuje moje ústavní právo a je horší než Hitler!
Protoze ironie dejin funguje, tak te jednou zastreli nebo prejedou v nejake te demostraciProto se v civilizovaných zemích používají gumové náboje. Ale to se ČR netýká, protože první příležitost, kdy bude Policie střílet do demonstrantů, bude za vlády socdem, až někdo bude stávkovat proti nim. V takovém případě bych se ostré střelbě nedivil.
Ne, kecam, svazaci tveho typu vzdy neochvejne stoji za tim, kdo zrovna vladneHa há, našel jsem spor: za vládou socanů jsem nestál. Důkaz je tedy neplatný.