Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Je zajímavé pozorovat, jak teď kdekdo hází špínu na Operu, přestože pravým cílem zloby by měl být někdo úplně jiný. Máslo na hlavě má Evropská komise, která ze sebe nechala udělat munici pro střelbu jedné firmy na druhou.
Přiznám hned na začátku, že se mi chování společnosti Opera Software ani trochu nelíbí. Společnost, která tvoří nejrychlejší, nejpoužitelnější a nejinovativnější webový prohlížeč na světě, toto nemá zapotřebí. Než tuhle aktivitu, uvítal bych raději vytvoření API pro pluginy, což je jediná oblast, kde Opera skutečně zaostává za Firefoxem a Thunderbirdem.
Ovšem na druhou stranu představitele Opera Software chápu. Jde o soukromou firmu, která má (narozdíl třeba od Mozilla Foundation) jako primární cíl produkovat zisk. A může k tomu využít všech legálních prostředků. Proto se akcionáři mohou manažerů zcela oprávněně ptát, zda využili vše, co je k dispozici. Pokud by se ukázalo, že nikoliv, mohou (a dokonce by měli) manažeři ve svých funkcích skončit.
Jedním z takových prostředků se stalo využití orgánů veřejné správy. Nejen těch národních (u nás třeba ÚOHS nebo ČTÚ), ale i nadnárodních, typicky institucí EU. Využití těchto institucí je jednoduché, levné a kromě toho se bonzující firma také trochu zviditelní.
Zrovna Evropská komise je institucí, kde různá udání nacházejí dobrou živnou půdu. Stačí si vzpomenout, kolikrát už byl zrovna právě Microsoft vláčen blátem - a to zcela nesmyslně a navíc naprosto neefektivně. Z EK se snahou o "vylepšování tržního prostředí" prostě stala munice pro střelbu jedné (slabší) firmy po druhé (silnější). Nedivme se proto, že toho firmy využívají, když tu ta možnost je.
Proto moje zloba míří ne na Opera Software (protože pak by mohla úplně stejně mířit na nejednoho českého ISP nebo telefonního operátora, především za bonzování namířené proti někdejšímu Českému telecomu, nebo třeba na Sun Microsystems nebo na Symantec), ale právě na Evropskou komisi. Montuje se do všeho, a zejména do toho, čemu komisaři vůbec nerozumí. Za peníze z našich daní se tam něco sáhodlouze řeší, aby pak spatřilo světlo světa rozhodnutí, nad kterým zůstává rozum stát.
Dokud se bude EK i další instituce chovat jako dosud, budou podobné případy poměrně časté. Jediným rozumným řešením tedy je, nechat toto tržní prostředí na pokoji, stejně ho instituce nijak nezlepší (spíš zhorší). Jenže pak by se zjistilo, kolik úředníků je tam či onde naprosto zbytečných - proto lze očekávat urputný boj o existenci a všemožné zdůvodňování vlastní důležitosti. A za současné situace budou v tomto boji mít, obávám se, úředníci pořádně navrch.
Tiskni
Sdílej:
Navíc není pravda, že by byl nejméně používaný. Je třetí nejpoužívanější (po IE a Firefoxu).Nevypadá to.
Zdroj: statistiky domény http://keramka.czHodnotit podíl podle jednoho webu nemá žádnou vypovídací schopnost. Mám například weby, kde je podíl návštěvníků z GNU/Linuxu 40 % i více (a kde IE nedosahuje ani 10 %).
Můžete mi prosím poslat odkaz kde tvrdím, že to znamená, že je to špatný prohlížeč?Proč ta vztahovačnost? A copak já tvrdím, že něco takového tvrdíte? Ne. Jen říkám, že procentuální podíl není všechno.
EU a EK nesestava z Martanu nybrz jsou to lide jako my, Evropane a urednici. A kdyz se ma obsadit nejake pekne dotovane misto, tak pak by najednou nevadila EU ani panu profesorovi. Je to to same, jako s kazdym urednickym mistem, dokonce jako s kazdou pozici, ktera je 'statni'.Na místo českého komisaře byl dosazen neúspěšný premiér Vladimír Špidla (což bylo mj. velmi netaktní k předchozímu komisaři Teličkovi, ale to je zase jiná kapitola).
Vsem temto rodinym prislusnikum by se nyni muselo rici - jak vas mame radi, pracujte prosim za stejne penize 2 x efektivneji - kdyz uz to my ostatni platime.Já mám to štěstí, že ani v rozvětvenější rodině se nikdo ze státní správy nenachází (můj strýček býval kdysi poslanec, ale jen v letech 1990-92 ve Federálním shromáždění). Takže jsem tohoto ušetřen. Pár lidí na úřadech samozřejmě znám, nicméně v jejich případě nemám pocit, že by pracovali špatně nebo neefektivně. V nejhorším případě jim chybí odvaha dělat rozhodnutí (samozřejmě v rámci zákona), za která by jim hrozily nějaké problémy s nadřízenými.
Společnost, která tvoří nejrychlejší, nejpoužitelnější a nejinovativnější webový prohlížeč na světě, toto nemá zapotřebí.Co je tohle za argumentaci? To je jako vycitat zmlacenemu, ze sel napadeni nahlasit na policii a ze mel radsi trenovat a utocnikovi to nandat. Pokud evropske urady zakroci proti MS, tak to bude na zaklade zakona a je snad v poradku, ze stat zasahuje proti nezakonnemu jednani podniku.
Pokud evropske urady zakroci proti MS, tak to bude na zaklade zakona a je snad v poradku, ze stat zasahuje proti nezakonnemu jednani podniku.Problém je mj. v tom, že ten zákon je tak neskutečně gumový, že si ho každý může vyložit jinak. Například Český telecom dostal svého času pokutu za uzavírání smluv na některé služby. Pokuta byla odůvodněna tím, že ČTc zneužil dominantní postavení uzavíráním smluv na dobu určitou s určením minimálního objemu služeb a s ustanovením ČTc jako výhradního dodavatele hlasových služeb. Podle mého názoru zde ke zneužití dominantního postavení nedošlo, protože zákazník nemusel tuto smlouvu uzavírat, mohl využít buďto běžné tarify nebo přejít ke konkurenci. Kritizované tarifní programy (např. Business Platinum Combi) zajišťovaly velmi nízké hovorné, ale s podmínkou minimálního odběru ("volné minuty v ceně") a smluvního úvazku na stanovenou dobu (např. 5 let). Na tom nevidím nic špatného, rozhodně ne zneužití dominantního postavení.
Kdyby firma neměla vůbec co nabídnout, bylo by pochopitelnější, že se snaží dosáhnout cíle jinými cestami ... Problém je mj. v tom, že ten zákon je tak neskutečně gumový.V tomto pripade (MS a prohlizec) se jedna o primo ukazkovy pripad zneuzivani dominantniho postaveni (svazani prodeje dvou nezavislych produktu, kde jeden ma dominantni postaveni na svem trhu a druhy nikoliv) a tezko lze argumentovat, ze zakon byl v tomto pripade priohnut. Spis vidim jako problem, ze proti nim prislusne instituce nezakrocily pred 10 lety.
… se pořizuje IE k Windows a nikoli Windows kvůli IE.Řekl bych, že takto to chce MS, nikoliv zákazník. Touha primárně po IE, např. mezi webdesignery, je skutečná. Srovnávat IE s výpisem hovorů je chybné, protože výpis sám o sobě bez uskutečněných hovorů nemá smysl. To nelze říci o jen-ve-windows programu, který uživatel použivá kvůli němu samotnému, nikoliv kvůli Windows. Chcete snad říci, že zástupy správců, kteří chtějí migrovat na Linux, brání v jejich naplnění neexistující problém nepřenositelných/alternativních aplikací?
Řekl bych, že takto to chce MS, nikoliv zákazník. Touha primárně po IE, např. mezi webdesignery, je skutečná.O koupi Windows rozhoduje zákazník. A že by webdesigneři zrovna toužili po prohlížeči, který působí řádově více problémů než jiné prohlížeče, je naprosto mimo - webdesigneři si IE pořizují jen proto, že to chtějí jejich zákazníci. Pokud by zákazníci svorně říkali: "Stačí validita a funkčnost v prohlížečích, které správně zpracovávají kód podle specifikace.", žádný webdesigner by IE nechtěl.
Srovnávat IE s výpisem hovorů je chybné, protože výpis sám o sobě bez uskutečněných hovorů nemá smysl.A stejně tak prohlížeč, závislý na mnoha komponentách Windows, bez nich nemá smysl.
Chcete snad říci, že zástupy správců, kteří chtějí migrovat na Linux, brání v jejich naplnění neexistující problém nepřenositelných/alternativních aplikací?To neříkám. Problém je v tom, že tvůrci aplikací netvoří pro Linux, protože je málo uživatelů. A málo uživatelů je proto, že je málo aplikací. Začarovaný kruh. Nicméně u IE se tento často používá kvůli jemu samému, kvůli využití věcí, které jinde použít nejdou (např. ActiveX).
Ad. 1: Přečtěte si EULA IE. IE opravdu není zdrama! Abych vám uštřil práci, zde je pasáž, která nás zajímá: Smíte užítvat kopii tohoto dodatku s každou platně licencovanou kopií Microsoft Windows XP SP2 and Windows Server 2003 SP1 softwaru („software“). Tento dodatek nesmíte užívat, pokud nemáte licenci na software. Na vaše užívání tohoto dodatku se vztahují licenční podmínkypro software. Ponecháno v původním znění ála "generál pjechoty"To ale přece vůbec není v rozporu s tím, že je IE zdarma. Je to ve stylu: "Mohu si koupit A. Když si koupím A, mohu mít zdarma B." Tedy například: "Mohu si koupit auto značky A. Když si ho koupím, mohu mít zdarma střešní nosič."
Toto platí pro Windows XP a starší (kde to dodnes způsobuje četné bezpečnostní problémy), nikoliv pro Windows Vista, kde naopak MS při vývoji zdůrazňoval modularitu právě i s ohledem na různé soudní tahanice. Takže vytvoření verze Windows bez IE po technologické stránce nebrání vůbec nic.A pomohlo by to komu? Uživateli, který by dostal systém bez prohlížeče - systém, na který by jiný prohlížeč dostal jen horko těžko, protože bez prohlížeče se prohlížeč dost špatně stahuje (tím spíš jakýkoli jiný prohlížeč než ten, který poskytuje výrobce systému)?
+1
Jeste jsi teda mohl dodat neco nepekneho na adresu gmailu...