Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
S nadcházejícím pětiletým výročím "událostí 11. září" se více než kdykoli předtím vyrojilo množství nejrůznějších názorů a teorií. Škála je samozřejmě velice široká. Takže opět nezbývá než říci "všechno je jinak, jen nevíme jak". A neví to opravdu nikdo.
O čem není třeba spekulovat, že to, co se stalo 11. září 2001, výrazným způsobem poznamenalo život většiny lidí na planetě. Ať už přímo - například při cestování letadlem - nebo nepřímo, kupříkladu změnou peněžních toků. Co se ovšem liší, je vnímání událostí a jejich příčin.
V posledních dnech se opět - a dost silně - začaly objevovat názory, že všechno bylo úplně jinak. Hovoří se například o skutečné příčině pádu budov (zejména č. 7), o zásahu Pentagonu, o záhadné ztrátě mnoha důležitých důkazů, o případné roli autopilota nebo dálkového řízení letadel apod. Nebudu spekulovat, co jak bylo. Nemám dostatek objektivních důkazů, takže by to bylo úplně stejné, jako to, co máme možnost se porůznu dočíst. Zajímavější je ale zhodnocení reakce různých lidí na to, co se v posledních pěti letech děje.
Jak to mám ve zvyku, rozdělím opět lidi do několika extrémně profilovaných skupin. Doufám, že všichni pochopí, že jsou to extrémy, a nebudu zase v reakcích číst, že "také existuje něco mezi tím".
Lidé spadající do této kategorie dělají G. Bushovi radost. Nechali si vymýt mozek, bezvýhradně přijali pravidla Matrixu a když se jim řekne "skoč", zeptají se "jak vysoko?". S radostí si pořizují biometrické doklady, a kdyby se již dnes implantovaly RFID chipy, šli by dobrovolně jako první. Nevadí jim odposlechy, sledování a další zásahy do soukromí. Na letišti se pak rádi vzdají veškerých příručních zavazadel a podrobí se osobní prohlídce - vždyť je to pro bezpečnost nás všech! Pěšáci schvalují masivní vojenské zásahy proti všem, kdo se na Američany křivě podívají. Jsou rádi, když je každý i jen trochu podezřelý člověk bez soudního rozhodnutí dlouhodobě zadržován, nebo raději přímo odstřelen. Jsou nadšeni z používání tzv. alternativních výslechových metod (jinak řečeno "moderního mučení"), protože pak vyslýchaný prozradí, i co neví.
Za vším vidí hrátky státních představitelů a tajných služeb. Celé 11. září považují za předem připravené divadlo, které mělo odůvodnit pozdější vojenské akce a omezování svobod vlastních občanů. Samozřejmě s tím, že o nějaké oběti na životech nejde - to jsou jen ty pověstné létající třísky. Tito lidé považují jakoukoli státní aktivitu (kteréhokoli státu, který byť jen nepatrně spolupracuje s USA; o samotných Spojených státech nemluvě) za podezřelou. Vycházejí sice z reálných elementů, ale všechno nafukují do maximálních rozměrů.
Do této kategorie spadají lidé, kterým je vcelku jedno, co bylo příčinou událostí a jak se v tom nějaké státní orgány angažovaly, považují však za rozhodující, jaké dopady to má. Nelíbí se jim hlavně omezování svobod a další kroky proti nevinným lidem - odposlechy, bezdůvodné zadržování podezřelých, kruté výslechy, zbytečné zabíjení apod.
Poslední kategorie jsou lidé, které události 11. září nijak nepoznamenaly. Že jsou na letišti přísné kontroly, jim zcela uniklo (protože nikam nelétají), o odposleších nevědí a je jim to vcelku jedno, nějaké zadržování nebo zabíjení je jim ukradené (protože se to netýká přímo jich) atd. Jedná se buď o lidi, kteří žijí mimo moderní civilizaci, nebo o takové, kteří se zabývají pouze přízemními problémy a toto je od nich příliš daleko.
Každopádně se v praxi ukázalo, jak lidé takovéto věci vnímají. Zda se řídí heslem "co tě nepálí, nehas", zda jdou slepě za svým vůdcem, zda za vším vidí jakési temné síly, případně zda se chtějí pouštět do boje s větrnými mlýny. Můj názor je ten, že by se měl člověk trochu odpoutat od toho, co je mu servírováno (ať už v jakémkoli směru) a dívat se na všechno pokud možno nezaujatě. Je to těžké, ale nic jiného nezbývá, pokud se nechceme stát jen figurkami, kterými hýbe někdo jiný, případně skončit v péči psychiatrů.
Tiskni
Sdílej:
"co tě nehas, nepálí"To je heslo, panečku
Na letišti se pak rádi vzdají veškerých příručních zavazadel a podrobí se osobní prohlídce - vždyť je to pro bezpečnost nás všech!
Zrovna v tomto případě mi uniká, co je na tom špatného. Jak jinak chceš zajistit bezpečnost letecké dopravy?
Takže ty kontroly možná podstatně zredukují riziko výbuchu v letadle, ale obecnou hrozbu útoku nevyřeší, jen ji přesunou jinam. Místo v letadle to tedy exploduje (jak už se ostatně od 11. září několikrát stalo) třeba ve vlaku, v autobusu, v metru, na diskotéce, na plném náměstí atd. Uhlídat to všechno absolutně není možné.
To je samozřejmě pravda. Teroristickým útokům se prakticky nedá zabránit a není možné uhlídat všechno. Jenže právě letadla jsou příkladem, kde se kontroly vyplatí. Na jedné straně bomba v letadle je mnohem účinnější než ve vlaku. Na druhé straně se letiště dají jakž takž uhlídat oproti autobusovým a vlakovým zastávkám, protože letišť je podstatně míň. Příklad: při atentátech v Londýně zabili čtyři atentátníci přes padesát lidí. Kdyby odpálili své bomby v letadlech, bylo mrtvých třeba dvacetkrát víc (počítejme čtyři letadla po 250 lidech).
Nelze obecně říct, že bomby v letadlech zabijí více lidí. Že bomby ve vlacích zabily tak málo lidí, je otázka provedení.
No právě, že je to otázka provedení. Jeden sebevražedný atentátník s bombou v batohu nebo na těle může v autobusu zabít řekněme 50 lidí, v praxi ale mnohem méně. Když si přečteš zprávy o atentátech v Izraeli, tak málokdy je mrtvých víc než deset. V Londýně to také vychází kolem deseti mrtvých na jednoho teroristu. Zatímco ta samá bomba v letadle znamená téměř jisté zničení celého letadla a smrt všech cestujících, řekněme 200, ale klidně i 500 lidí. To je řádový rozdíl. Vyhodit do povětří vlak na mostě je složitější, potřebuješ na to mnohem víc trhaviny, víc lidí a také větší znalosti. Když už bych toto měl, tak bych se vykašlal na most a poslal ty lidi do letadel a opět bych dosáhnul podstatně většího efektu.
Vyhodit do povětří vlak na mostě je složitější, potřebuješ na to mnohem víc trhaviny, víc lidí a také větší znalosti.Neměl jsem na mysli na mostě, ale před silničním mostem, který jde přes trať. Když jede ten vlak dostatečně rychle, dopadne to jako u Eschede (resp. hůř, protože tehdy vykolejil až teprve čtvrtý vagón a předek vlaku zůstal nepoškozen). A dokonce na to ani není potřeba žádná trhavina, stačí si vypůjčit na nádraží výkolejku a trochu ji případně vylepšit (v nouzi si člověk místo toho vystačí i s trochou různého hutního materiálu). Kromě toho je to - narozdíl od sebevražedných atentátů - zcela bezpečné pro úročníky. Jde ale spíš o to, jaký to má psychologický efekt. Katastrofa u Eschede, i když se na začátku nevědělo nic o příčině, nebyla vnímána jako nic mimořádného, i když byl počet mrtvých obrovský. Kdežto výbuch v letadle, i kdyby tam bylo jen pár lidí, bude mít mnohem větší efekt. Ovšem když se omezí možnost útoku v letadlech, teroristé budou útočit stejně. Jen se přesunou na ty ostatní možnosti, třeba právě na vlaky.
Takže jaké konkrétně máte návrhy? Nemáte nic...
Nepřipadá ti to absurdní? Můj návrh přece je zrušit kontroly na letištích. A ty přijdeš s tím, že nemám návrh, čím ty kontroly nahradit. No když zrušit, tak pochopitelné bez náhrady.
Nebo bychom mohli zakázat nosit u sebe na veřejnosti nůž. Určitě by to snížilo počet spáchaných vražd.To už by bylo lepší zakázat třeba silniční dopravu. Počet vražd by kvůli tomu asi neklesl, ale celkový počet úmrtí zaručeně ano.
To, že dochází k dalšímu posilávní "bezpečnostních" kroků, nejen na letištích, dává tušit, že Loutkaři v základech WTC nenašli co hledali. Ty prohlídky na letištích jsou pouze nástrojem hledání Plánu, který se musí přemístit na jiné bezpečné místo.
Domnívám, že ideálním místem by byla vznikajicí přehrada Tři soutěsky v Číně jejíž dokončení je plánováno na rok 2009