Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nějak se tu v poslední době rozmnožily rozhovory, proto také jeden přidám - rozhovor s Davidem Parkerem, australským ministrem pro energii. Austrálie totiž od příštího roku zakáže používání žárovek.
Budete první stát, který zakáže používání klasických žárovek. Jak se cítíte?
První nejsme. Něco podobného už zavádí Raúl Castro na Kubě. Navíc to společně s námi zavede také Nový Zéland, byť v trochu mírnější podobě. Ale jsme rádi, že se nás chystá následovat Kanada, Čína a Velká Británie. Určitě se přidají další státy, možná i celá Evropská unie.
Jak se zákaz žárovek liší u vás a na Nové Zélandu?
Politici na Novém Zélandu neměli tolik odvahy jako my, proto dovolili individuální dovoz žárovek ze zahraničí. My jsme nekompromisní - nebude povolena žádná výroba ani dovoz žárovek, ani individuálně. Žádné objednávání z ciziny, žádné žárovky v leteckých zavazadlech. Na tom trváme.
Jak to přesně bude probíhat?
V první fázi bude ještě možné doprodávat existující zásoby. Od října příštího roku se ale nesmí na pultech objevit ani jediná žárovka.
Bude se to týkat i aut?
Zatím ne. Prodej autožárovek bude zatím povolen, ale veškeré nové vozy prodávané v Austrálii od října příštího roku nebudou smět obsahovat ani jedinou žárovku. Od roku 2012 pak bude zakázán prodej autožárovek, s tím, že výrobcům umožníme homologaci nových světelných zdrojů i do starých aut.
Jak to bude se svítidly? Spousta lamp a dalších svítidel je vysloveně navržena pro žárovky.
Podívejte se na dnes prodávaný sortiment kompaktních zářivek. Najdete tam i takové, které mají stejný tvar a velikost jako žárovky. Jsou sice trochu dražší, ale kdo chce používat své staré lampy, určitě si rád připlatí.
Říkáte, že domácnosti na zákazu vydělají? Jak toho chcete dosáhnout?
Jednoduše. Zářivky jsou prostě výhodnější. Spousta lidí používá žárovky jen ze setrvačnosti. Prostě jsou tak zvyklí. Když je donutíme vyměnit je za zářivky, vlastně jim tím finančně pomůžeme.
Někomu ale vadí horší barevné podání.
Dražší typy zářivek mají dobré barevné podání. A komu se ani tyto zářivky nelíbí, má prostě smůlu.
Někam se ale zářivky nehodí. Když se rozsvěcí jen na krátko. Třeba na chodbách nebo WC.
Ono to tak zlé nebude. Prostě se budou zářivky měnit častěji. Nebo se tam dají LED zdroje, které už jsou na slušné úrovni. Bylo by hloupé snažit se takhle zdůvodňovat používání nehosporárných žárovek.
Jak máte vyřešeno, aby se rtuť ze zářivek nedostávala do přírody?
Jednoduše. Při nákupu zářivky obchodník zkontroluje totožnost a odešle záznam na ministerstvo, kde se nákup zaeviduje. Při odevzdání k likvidaci se odešle další záznam. Půjde tak zkontrolovat, kdo kolik zářivek odevzdal. Pokud bude mít někdo zářivku déle než 10 let, přijde k němu kontrolor a bude chtít tuto zářivku vidět - zkontroluje její výrobní číslo. Pokud by někdo zářivku nepředložil, zaplatí pokutu. Kdyby někdo zářivku rozbil, musí sepsat hlášení o ekologické škodní události a odeslat ho na ministerstvo. Pokud by se to stávalo častěji, bude platit pokuty.
A co jiné nehospodárné zdroje světla? Petrolejky, olejové lampy, svíčky, louče...
Zatím je zakazovat nebudeme, mají velmi malý podíl na spotřebě energie. Ale pokud by byly masověji zneužívány, zákaz by byl na místě.
Někteří lidé ale potřebují žárovkové zdroje pro svou profesi. Fotografové, filmaři...
To už jsme také vyřešili. Bude to na speciální povolení. Kdo bude potřebovat žárovkový zdroj, dá si žádost na naše ministerstvo. Pokud bude připuštěna k dalšímu projednání, bude se to řešit před komisí. A kdo dostatečně obhájí potřebu mít žárovkový zdroj, získá povolení, na základě kterého si může nechat vyrobit nebo dovézt potřebný zdroj.
Uvažujete ještě o nějakém dalším takovém zákazu?
Ano. Je toho celá řada. Například televizory a monitory s klasickou obrazovkou. Máme v plánu zakázat jejich prodej od rokud 2010. Možná to ale ani nebude potřeba, zmizí samy. Dále pak omezíme dobu používání spotřebičů. Lednice, sporák, pračka a myčka budou omezeny na desetileté používání. Výrobce bude muset spotřebič opatřit ochranou, která zamezí použití po vypršení lhůty.
Ještě jednu otázku. Proč Austrálie nepřistoupila ke Kjótskému protokolu?
Protože je to jen cár papíru. My nemáme rádi prázdné deklarace, raději děláme něco pořádného. Zákaz žárovek je toho důkazem.
Děkuji za rozhovor.
(Rozhovor je kompletně smyšlený. Slouží k zamyšlení se nad rozumností zákazu nejen žárovek.)
Tiskni
Sdílej:
Jednoduše. Při nákupu zářivky obchodník zkontroluje totožnost a odešle záznam na ministerstvo, kde se nákup zaeviduje. Při odevzdání k likvidaci se odešle další záznam. Půjde tak zkontrolovat, kdo kolik zářivek odevzdal. Pokud bude mít někdo zářivku déle než 10 let, přijde k němu kontrolor a bude chtít tuto zářivku vidět - zkontroluje její výrobní číslo. Pokud by někdo zářivku nepředložil, zaplatí pokutu. Kdyby někdo zářivku rozbil, musí sepsat hlášení o ekologické škodní události a odeslat ho na ministerstvo. Pokud by se to stávalo častěji, bude platit pokuty.Nejdřív jsem si říkal, že to snad není možné do jaké totality se Austrálie řítí... 1984 hadr... a pak mi došlo, že to opravdu možné není (tedy doufejme... snad mi jednou v budoucnu realita neukáže, že přeci jen je)
Slouží k zamyšlení se nad rozumností zákazu nejen žárovek.Měli by to nechat na neviditelné ruce. Ta jim ty zářivky omlátí o hlavu, spotřeba je přece alfou i omegou budování kapitalismu. Jakmile lidi přestanou spotřebovávat to, co vlastně nepotřebujou, zničí to světovou bublinu ekonomiky. Chtělo by to v rámci nějaké té operace Bulbing Freedom poslat letadlové lodě k velkému bradlovému útesu a zachránit svět před agresivními ekologistickými protinožskými byrokraty.
Dekuji, velmi mne to pobavilo. A jeste mne pobavilo, jak se i pod timto VYMYSLENYM, silenym, prehnanym a extremistickym rozhovorem odkopavaji nekteri nasi utralevicovi spoluobcane, a prestoze je komplet vymysleny, obhajuji ho anebo dokonce kritizuji pana ministra pro nedostatek nadseni a malou raznost a tvrdost ve vyporadavani se s malozelenymi zpatecniky a jinymi podvratnymi zivly.Kde? A dokonce bych jich mělo být víc, píšete v množném čísle…