Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Souhlas, ale to nás neomlouvá.
U mého bývalého zaměstnavatele se jednalo o DB od IBM a málem vysolil mimosoudní vyrovnání 40 miliónů za nedodržení licence.
Jen díky tomu, že se reagovalo rychle, doplatil se rozdíl a koupil v podstatě zbytečný update na novější verzi se pokuta, mnohonásobně větší, neplatila.
A ano. Skutečně jsou již dnes firmy, které se najímají, právně Vám osvětlují licencování. No je to věda.
v případě AGPL také používání přes síť.To se mi nezdá. Měl jsem za to, že AGPL omezovalo pouze poskytování po síti, nikoliv používání, tedy že AGPL může poručit pouze provozovatel, nikoliv uživatel.
Měl jsem za to, že AGPL omezovalo pouze poskytování po síti, nikoliv používání, tedy že AGPL může poručit pouze provozovatel, nikoliv uživatel.Špatně jsem to formuloval. Samozřejmě se povinnosti týkají toho, kdo takové používání umožňuje, ne samotného vzdáleného uživatele.
AND
a OR
a generovat spoustu různých „variant problémů“. :)
Pokud použiješ ve svém programu knihovnu pokrytou např. GNU GPL (hlavně teď je aktuální verze 2 a 3), tak program můžeš klidně prodávat, ale: musíš kupcům zpřístupnit zdrojové kódy svého programu pod svobodnou licencí (zde tedy GNU GPL).
že nesmí svůj program prodávatO kterou licenci se jednalo?
Já to počítal spíš na normostrany. Hlavně jde o to, že u proprietárního softwaru typicky platí, že co software, to jedinečná licence, kterou bys měl pokaždé vždy nastudovat, probrat s právníky… zatímco u svobodného se točí pořád dokola pár známých licencí.
Když ti něco není jasné, tak je lepší se zeptat přímo u zdroje – buď napiš FSF (mají na to lidi) nebo autorovi programu. U svobodného softwaru obvykle panuje přátelštější přístup a není potřeba hned volat svému právníkovi.
Jenže k těm proprietárním se ti právník bez problémů vyjádří na druhý den, protože to má furt dokola a většinou bez problémů 10 právníků 10 ve většině se shodujících vyjádřeníZejména pokud je ta licence v angličtině a napsaná pro právní řád USA, že?
zrovna u GPL 10 právníků 10 různých vyjádření často protichůdných, protože se furt balancuje na hraněTo je docela odvážné tvrzení a dost by mě zajímalo, jak to doopravdy je. Totiž právě GPL je psána velmi jednoznačně a srozumitelně. Jedinou potenciálně spornou otázkou - ale nikoli otázkou právní, nýbrž faktickou - je rozhodnutí, zda jde o odvozené dílo (od díla licencovaného pod GPL) nebo nikoliv. Krajní případy jsou zcela zřejmé, mezi nimi je ale "šedá zóna", kde to tak jasné není.
Angličtina přece není problém, a licenci potřebuješ v souladu s právními řády jednotlivých zemí, kde ji reálně provozuješ a ano na to si někdy musíš dát bacha, protože není pro všechny země stejná (protože nemůže), což někdy produkuje dodatky.
Samozřejmě, že se to odvíjí od toho co označuješ jako otázku faktickou (, která je hlavně právní ;)), protože málokdo má to štěstí, že má všechno GPL a může či chce všechno pod GPL, jak to není v oblasti IT tak si v bahně téměř vždy a máš spoustu „faktický“ šedostí.
Mám i někdy pocit, že hrozí označení vytvořeného makra v tabulkovém procesoru jako dílo odvozené.Angličtina přece není problémV právu angličtina (nebo jiný jazyk) problém je, protože právní text nelze otrocky překládat nebo odhadovat, co má jaký význam. Velmi záleží na detailech. Mimochodem zkus si nechat ověřit podpis na cizojazyčně (třeba anglicky) psané listině. Jsem zvědav, u kolika notářů pochodíš (CzechPoint ani nezkoušej, tam to nedělají vůbec).
Samozřejmě, že se to odvíjí od toho co označuješ jako otázku faktickou (, která je hlavně právní ;))To není otázka právní, protože z právního hlediska je to jasné. Důležité je vyhodnocení konkrétního případu, zda naplňuje "skutkovou podstatu" nebo ne.
jak to není v oblasti IT tak si v bahně téměř vždy a máš spoustu „faktický“ šedostí"Šedé" je v reálném životě skoro všechno a proto je život tak zelený a nikoli šedý
Co to pleteš o ověření podpisu(?) ověřuje se podpis, ne obsah listiny, ten kdo ověřuje podpis v zásadě ani nemá právo zkoumat obsah, ověřuje vazbu ty<->podpis a klidně tě může ověřit na prázdný papír (jen bude zmatený a nejistý, protože neví co má napsat do evidence).
Zásadní rozdíl je v tom, že když dva chtějí udělat kšeft, tak se dohodnou - o to jde, což u GPL prostě nelze podmínky jsou dané, nikdy neustoupí a výklad odvození neexistuje, nebo je jich roj - což je totéž. Paralela s řidičem moc nesedí.
Jestli se stále bavíme o licencích, tak na nuance použítí GPL vs. komerční licence je jako, jezdit autem po ranveji se zavázanýma očima a a čekat kdy tě kdo sejme vs. jezdit autem na v oblasti, kde jsou složité křižovatky co 10m. (tedy „nikdy jasno“ vs. „složitý labyrint s řádem“)Co to pleteš o ověření podpisu(?) ověřuje se podpis, ne obsah listiny, ten kdo ověřuje podpis v zásadě ani nemá právo zkoumat obsah, ověřuje vazbu ty<->podpis a klidně tě může ověřit na prázdný papír (jen bude zmatený a nejistý, protože neví co má napsat do evidence).Tak to schválně to zkus ("pletu" to sem na základě reálných zkušeností)
Zásadní rozdíl je v tom, že když dva chtějí udělat kšeft, tak se dohodnou - o to jde, což u GPL prostě nelze podmínky jsou dané, nikdy neustoupí a výklad odvození neexistuje, nebo je jich roj - což je totéž.U proprietární licence jsou podmínky také téměř vždy předem dané. Je to licenční smlouva adhezního typu, čili "ber nebo nech ležet". Microsoft nebude upravovat své licenční podmínky jen proto, aby s tebou udělal kšeft (a zdaleka nejen Microsoft). Stejně tak nebude přistupovat na žádné jiné dohody. Buď budeš do puntíku dodržovat, co ti nařídí, a pak smíš jeho SW užívat, nebo to dělat nechceš/nebudeš, a pak jeho SW užívat nesmíš. A to se pořád bavíme jen o pouhém užití, ne o rozšiřování, úpravách atd.
Jestli se stále bavíme o licencích, tak na nuance použítí GPL vs. komerční licence je jako, jezdit autem po ranveji se zavázanýma očima a a čekat kdy tě kdo sejme vs. jezdit autem na v oblasti, kde jsou složité křižovatky co 10m. (tedy „nikdy jasno“ vs. „složitý labyrint s řádem“)Měl jsem na mysli nuance ohledně postupu v rámci SW pod GPL, proprietární licence jsem do toho nemíchal.
Velká omluva, ani bílý papír neověří, ono to i dává smysl bo co je komu potom třeba v UK (, kde ani neví co je razítko :) ) jestli nějaký CZ notář něco ověřil, ověřuje se jen pro stát či dotace, jinak se jen podepisuje :)... (vyšel jsem jen z toho, že se ověřuje podpis ne dokument.)
M$ pro nějakou firmu ne, ale spousta i větších firem ti vytvoří licenci dle dohody (nebo dá dodatek do smlouvy), protože jinak nekoupíš, nebudeš to dál přeprodávat apod., normálně to funguje a když nenajdete shodu tak se prostě nepodepíše to je normální - v jistém smyslu(, nebyla to přesně licence na soft.), jsem to zatím chtěl udělat jen a pouze 2× a 1× to opravdu nedopadlo (poprvé se to nakonec podepsal).
Velká omluva, ani bílý papír neověří, ono to i dává smysl bo co je komu potom třeba v UK (, kde ani neví co je razítko :) ) jestli nějaký CZ notář něco ověřil, ověřuje se jen pro stát či dotace, jinak se jen podepisuje :)... (vyšel jsem jen z toho, že se ověřuje podpis ne dokument.)Ověřuje se i v jiných případech než pro stát nebo dotace. Například někteří registrátoři domén vyžadují pro změnu držitele ověřené podpisy obou stran. Problém s cizojazyčností může nastat v okamžiku, kdy je potřeba ověřit podpis třeba u smlouvy (kde z nějakého důvodu ověřený podpis musí být), která je psána dvojjazyčně kvůli tomu, že jedna ze stran patří do nadnárodní skupiny a vnitřní předpis této skupiny toto u některých smluv vyžaduje.
M$ pro nějakou firmu ne, ale spousta i větších firem ti vytvoří licenci dle dohody (nebo dá dodatek do smlouvy), protože jinak nekoupíš, nebudeš to dál přeprodávat apod., normálně to funguje a když nenajdete shodu tak se prostě nepodepíše to je normální - v jistém smyslu(, nebyla to přesně licence na soft.), jsem to zatím chtěl udělat jen a pouze 2× a 1× to opravdu nedopadlo (poprvé se to nakonec podepsal).Můj blogpost byl především o Microsoftu. Je samozřejmé, že v běžném obchodním styku se (nejen) licenční smlouvy dají přizpůsobovat. Ale psal jsem v souvislosti s tím PR článkem, který se týkal přesně té situace, kdy to nejde - kdy si lze pouze vybírat z různých předem připravených licencí (ať už je připravil Microsoft, Adobe, Oracle atd.).
Ještě bych připomenul, že svobodný software můžeš bez obav používat – a to je právě ten důvod, proč se software v drtivé většině případů pořizuje. A tam žádného právníka nepotřebuješ – kdežto u proprietárního softwaru potřebuješ právníka/odborníka už jen na to používání – aby posoudil, zda program používáš za povoleným účelem, na povoleném HW (např. počet jader, velikost RAM), jestli to může běžet ve virtuálu, nebo jestli to třeba vyžaduje konkrétní HW od certifikovaného výrobce, jestli máš tu licenci na rok, nebo neomezeně, kolik uživatelů to smí používat a kdo je vlastně uživatelem… a milion dalších pochybností.
Tohle u svobodného softwaru úplně odpadá – ten prostě můžeš používat za libovolným účelem (jinak by to nebyl svobodný software), na libovolném hardwaru, libovolným počtem uživatelů.
Jediný případ, kdy potřebuješ1 odborníka je, když chceš zkombinovat (záleží na způsobu) copyleftový svobodný software se softwarem pod nekompatibilní licencí a zároveň výsledek chceš distribuovat. Pokud to kombinuješ s kompatibilní licencí, nic neřešíš, stejně tak pokud to nepotřebuješ šířit.
[1] jenže v případě proprietárního SW bys ho potřeboval taky, bylo by to ještě mnohem složitější, pohyboval by ses v nepřátelštějším prostředí a musel bys řešit i takové srajdy jako NDA a podobně (když pomineme fakt, že bys za ten opruz ještě musel platit)
Setkal jsi se někdy s nějakou zákeřností, že by se třeba autor svobodného softwaru tvářil, že je tvoje použití jeho softwaru v pořádku, a pak tě dal k soudu pro porušení GPL?
(Možná )nesetkal, a možná proto, že to nikdo nepoužije, právě k vůli tomu riziku.
A navíc autorovi se to zdá v pořádku a pak se ozve někdo jiný, protože všechno souvisí se vším a vše je odvozené…
Můžeš odpovědět na tu otázku? Setkal nebo nesetkal? (bez ohledu na to, jestli to byl autor úplně všeho nebo jen větší či menší části)
kdy se všichni okrajových případů bojí a nikdo si nelajsne udělat něco, co by se vůbec k soudu mohlo dostat.
jistě, a proto se GPL software (např. Linux) dává do většiny mobilů, Steam na tom staví herní konzole, je v tolika routerech a dalších krabičkách, běží na tom bankovní a burzovní systémy, desktopy, tencí klienti…
zaplatíš a máš pokojTo právě neplatí. U proprietárních licencí je potřeba zkoumat, do jaké míry je omezeno i pouhé užití, nemluvě o šíření, úpravách atd. Běžně se používá jen několik různých svobodných licencí ((L/A)GPL, BSD, MPL a Apache, jiné jen výjimečně) a orientace v nich je tedy snadná, na rozdíl od proprietárních licencí, které jsou zhusta pro každý program jiné a někdy se mění mezi verzemi. Navíc pro pouhé používání je ani není potřeba znát, protože aby vůbec licence mohla být svobodná, nesmí nijak omezovat používání.
Pokud se pomocí sotwaru pod GPL nevyvíjí programy nebo se nedistribuuje dál (což pokryje naprostou většinu ne-IT firem), tak s GPL nená problém.A pokud se pomocí softwaru pod GPL programy vyvíjí, tak to v mnohých případech taky není problém, ale už se to musí řešit, takže GPL je v tomto přinejmenším nepohodlná a u linkování knihoven, kde to není jasně právně vymezené, je to o to horší.
Pak si třeba člověk musí pořád kupovat počítače s paralelním portem, protože se do něj strká HW klíč (ne s USB/LPT převodníkem to opravdu nefunguje).
V době, kdy existuje spousta "šrotu" běžícího ještě na starých XPčkách, je toto aktuální. GNU/Linux má takto šanci se na takových počítačích uchytit/zabydlet.
Bazar?
obsluha je proskolena aby licencni kontrolory nepoustela do barakuCož ale například na úřadech nejde, protože tam může kontrolovat leckdo (nadřízený orgán, NKÚ, ÚOHS...) a pustit je tam musí. Nebo přijde nový ministr a nechá udělat audit. Pak se snadno stane, že je odhaleno nelegální užívání softwaru.
V kazdem pripade me prijde lepsi kontrolora jakymkoliv zpusobem vyhodit a pak az delat damage control (plati to samozrejme pro situaci ze dana firma nema vsechno 100% legalni)Pokud tím kontrolorem není horda zakuklenců se samopaly a beranidly, která donutí všechny lehnout na zem a posbírá, co jí přijde pod ruku. Ne, že by to bylo ve většině případů v pořádku, ale známe třeba případ Mironet, kdy byly firmě zabaveny počítače a pak se sáhodlouze řešilo, jestli na nich náhodou není něco nelegálního. Stačí nějaký cílený bonz a už to jede...
horda zakuklenců se samopaly a beranidly, která donutí všechny lehnout na zem a posbírá, co jí přijde pod ruku
V ideálním případě by se měli dostat jen k tenkým klientům se zamčenou obrazovkou (zaměstnanci instruovaní tak, aby v případě nebezpečí vytrhli kartu ze čtečky), desktopům se zašifrovaným diskem a rovněž zamčenou obrazovkou a servery buď v opancéřované místnosti nebo lépe na jiném místě, o kterém nikdo neví, kde je
jj, souhlas, ale ona by ta razie mohla přijít i z jiných důvodů – navíc, to že používáš jen svobodný software, ještě neznamená, že tě někdo nemůže udat za používání nelegálního/proprietárního a ve spolupráci s policií ti jít škodit
Co kdyby např. nějaká firma poskytovala svým zákazníkům služby typu poštovní server s MAPI rozhraním nebo Samba sdílení souborů a MS by ji obvinil, že ve skutečnosti nepoužívají svobodný software a určitě tam na serverech mají pirátské verze jeho produktů? (předpokládejme, že by emulace byla tak dokonalá, že by to nešlo zvenčí poznat)
Ja nevim presne jak je to s tou hordou zakuklencu, pokud vim tak takovy zasah musi byt autorizovany soudemSoudem jen v případě obydlí (§ 83 TrŘ). U tzv. jiných prostor a pozemků stačí souhlas státního zástupce (§ 83a).
to muze nastat pouze v pripade probihajiciho trestniho rizeniAno, zahájí řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi (§ 270 TrZ).
Pro ně je řešení MS znakem klídku a pohody.Do okamžiku, než se musí s něčím peklit. Třeba když se Terminal Server tváří, že má méně licencí, než kolik jich má mít.
Tiskni
Sdílej: