Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Ještě jedna důležitá věc: lze se přihlašovat pouze u děl vydaných tiskem a z elektronických jen u těch, kde se za přístup platí.Skutočne dôležitá poznámka. Z čoho vychádza? A čo sa stane, ak pre dané dielo poviem, že zaň treba zaplatiť, ale platbu nevymáham? A s tým, že ju nevymáham, sa nijak nechválim?
Skutočne dôležitá poznámka. Z čoho vychádza?
Vychází z Rozúčtovacího řádu:
Vydáním díla v elektronické podobě se v tomto případě rozumí jeho vydání na nosiči (např. na CD) nebo k úplatnému stažení na internetu, neevidují se však díla opatřená účinnými technickými prostředky ochrany práv ve smyslu § 43 odst. 3 AZ. Podmínkou je vydání k obchodním účelům (K pojmu vydání viz také předchozí poznámka).
A čo sa stane, ak pre dané dielo poviem, že zaň treba zaplatiť, ale platbu nevymáham? A s tým, že ju nevymáham, sa nijak nechválim?Pak to zřejmě u kolektivního správce projde, ale může se o to zajímat finanční úřad, který může šťourat v tom, kolik bylo doopravdy zaplaceno. Navíc pokud by se takhle choval subjekt, který vede (podvojné) účetnictví, například s.r.o., tak i z těch nevymáhaných peněz stejně zaplatí daň.
Vydáním díla v elektronické podobě se v tomto případě rozumí jeho vydání na nosiči (např. na CD) nebo k úplatnému stažení na internetu, neevidují se však díla opatřená účinnými technickými prostředky ochrany práv ve smyslu § 43 odst. 3 AZ.Pěkný případ doublethinku. Výpalné bylo dřív odůvodňováno právě tím, aby autoři dostali za díla nechráněná "účinnými" technickými prostředky...
Výpalné bylo dřív odůvodňováno právě tím, aby autoři dostali za díla nechráněná "účinnými" technickými prostředky...No ale vždyť to má logiku. Má DRM -> nelze legálně kopírovat pro vlastní potřebu -> neeviduje se -> není odměna.
účinnými technickými prostředky ochrany právNěco takového existuje? Já mam dojem, že existuje pouze DRM, což je ochrana proti užívání díla na konkurenčním systému (nejen operačním).
...Zřejmě nejčerstvějším takovým pokusem je snaha OOA-S o výběr poplatků z GUI.WTF WTF WTF? Jakžo, že už dávno nebyla reportáž v TV, ohledně máčení těch co to vymysleli v nějaké nejbližší hluboké a studené řece? I když fakt je, že se na TV zprávy nekoukám
Si nezaznamenal? http://www.linuxexpres.cz/placeni-autorskych-poplatku-z-gui...Zřejmě nejčerstvějším takovým pokusem je snaha OOA-S o výběr poplatků z GUI.WTF WTF WTF?
Jakžo, že už dávno nebyla reportáž v TV, ohledně máčení těch co to vymysleli v nějaké nejbližší hluboké a studené řece?Na takové je studená řeka až moc dobrá, ti by zasloužili vymáchat v něčem mnohem smrdutějším ...
Takže co vlastně ta DILIA proplácí? A kdo platí jí?Dilia proplácí poplatky za (v tomto případě) povinně kolektivně spravované oblasti užití autorských děl. Například je to oblast rozmnožování pro vlastní potřebu, kde Dilia vybírá peníze od výrobců/dovozců tiskáren a kopírek a od provozovatelů kopírovacích služeb, také přebírá část peněz, které OSA vybírá z paměťových médií. Tyto peníze jsou obsaženy v prodejních cenách (podobně jako recyklační poplatky; někdy bývají uvedeny zvlášť, ale nemusí to být). Dilia je pak rozděluje těm, kdo se přihlásí a prokáže vydání díla.
Ale protože lidi si koupili tiskárny, HDD, paměťová média a kdesi cosi, tak si to od Vás nekoupí, ale prostě si to vezmou.
Proč lžeš?
jestli dostava pan profesor za ty svoje anti-GO blaboly take desatkyA tady je vidět absurdita tohoto systému. Ty jeho práci považuješ za bezcenné bláboly a někdo jiný si jí naopak váží. A teď má zasednout nějaká komise a za nás všechny rozhodnout, kdo kolik dostane.
Ty jeho práci považuješ za bezcenné bláboly a někdo jiný si jí naopak váží.Třeba já. Jeho zápisky z cest čtu docela pravidelně a nejspíš bych neváhal si je i koupit/stáhnout.
no, ja jsem tomu dotazu rozumnel tak, ze Vy zdaleka jeste nemusite nejaky desatek dostat.Nějaký ano, ale nemám ani sílu zkoušet počítat, kolik by to bylo.
To mi take pripadalo na tom nadpise trochu 'bulvarni', ale asi to byl od Vas zamer.U všech svých blogpostů používám mírně provokativní titulky. Překvapuje mě, že po 5,5 roce a stovkách blogpostů to ještě někoho překvapuje
Co se mi nelibi je skutecnost, ze Vy podate prihlasku a Dilia se milostive eventuelne rozhodne, ze Vas 'bude zastupovat' a nebo take ne.Tak to není. Dilia mě v povinně kolektivně spravované oblasti zastupuje automaticky ze zákona. Pokud však nepodám přihlášku k evidenci, pak nezískám nic z peněz, které mi prodle zákona a rozúčtovacího řádu příslušejí. Něco jiného je oblast dobrovolně kolektivně spravovaných práv, kde je potřeba uzavřít smlouvu. Takovou smlouvu ale neuzavírám a ani to nemám v plánu.
Protoze se ode mne urcite ocekava, tak se tedy na tomto miste zeptam, jestli dostava pan profesor za ty svoje anti-GO blaboly take desatky? Je to mozno nekde zjistit?Má na ně ze zákona nárok a protože publikuje dost vydatně, tak se bude jednat o podstatně víc peněz než třeba v mém případě. Jestli se o ně přihlásil, to nevím, a nikde to asi veřejně k dispozici nebude.
Jaký vnitřní řád máš na mysli? Rozúčtovací řád je veřejně k dispozici.Aha, tak to jsem si splet. No jak tak na to koukám, dostávají také část výdělku nakladatelé. Tak si říkám, proč ti asi dostávají autorský honorář? Hmm...
Tak si říkám, proč ti asi dostávají autorský honorář? Hmm...
Cituji:
Používá-li tento rozúčtovací řád na některých místech zejména z gramatických důvodů a z důvodů přehlednosti textu (též tam, kde je citován autorský zákon) výraz „autor“ a je-li zřejmé, že se dané ustanovení obsahově týká i ostatních nositelů práv, zahrnuje výraz „autor“ v takovémto širším smyslu i ostatní nositele práv.
Samozřejmě to není autorský honorář, protože to ani není autorské právo. Jedná se o "právo nakladatele" (§ 87).
Tiskni
Sdílej: