Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Úvahy o emigraci na Slovensko odkládám k ledu. I když vývoj v ČR není úplně uspokojivý, v tuto chvíli to vypadá, že mnohem lépe mi bude v mé rodné zemi.
Volby na Slovensku skončily. Zvítězila strana SMER-SD Roberta Fica, vzorného žáka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka (ta gesta, grimasy, skákání do řeči, volba frází atd. - je vidět, že se učil opravdu pilně). Vypadá to tedy na zásadní obrat, likvidaci odstartovaných reforem a dalších dobrých věcí, které se minulé vládě podařilo zavést. Proto nyní již Slovensko nevidím jako zemi, kam bych se chtěl přestěhovat.
Přesto ale v těchto volbách oceňuji dvě důležité věci. Jednak eliminaci stalinských komunistů (kéž by se to podařilo i u nás), a také významné potlačení strany nechvalně proslulého bývalého premiéra Vladimíra Mečiara. Strana sice pro parlamentu prošla, ale moc procent hlasů nepobrala. Část voličů se ovšem přesunula k SNS, což za moc pozitivní nepovažuji.
Co nyní mohu jednoznačně prohlásit, je vcelku pozitivní vývoj u nás. Můžeme si sice stěžovat, ale pořád to dopadlo dobře. Sledovat, jak nová vláda buldozeruje dobře postavené základy, bych tedy opravdu nechtěl. A naštěstí nyní nemusím.
Tiskni
Sdílej:
Co je na tom slohu špatně? Já s ním nemám sebemenší problémy.
Slovenskou situaci nehodnotím. Já o ní vím jen to, co jsem si přečetl z článků u nás. A naše noviny, kontra seriozní objektivita, to se moc neslučuje.
yo, lebo vy ziadne nemateBohužel
co je teda na zaplakanie ale komicke mi pripada to, ze s vasou vladou si dovolujes mat taketo reci o SlovenskuNevolil jsem žádnou ze stran, která tvořila vládu řízenou "buldozerem". Ovšem kdyby tu byla vláda, která by bývala zahájila reformy a nyní by to vypadalo na jejich zničení, cítil bych se hodně špatně. Takhle to u nás sice není růžové, ale naštěstí ani černé.