Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Proto je důležité nyní v žádném případě neustoupit - veškerá kriminální jednání přísně trestat, zajistit průjezdnost silnic a policejní ochranu těm dopravcům, kteří se protestů nezúčastní, v kritických situacích využít k zásobování zablokovaných oblastí i armádu. Není možné, aby si jedna skupina násilím vynucovala výhody na úkor všech. Ustoupení vzbouřencům by se brzy krutě vymstilo.Jak to vypadá, když se ustupuje každému a každý má pocit, že si může vynutit, co chce, se můžeme podívat ve Francii.
Cena elektřiny, která je velmi podstatnou položkou v provozních nákladech, totiž závratně roste.Drahá elektřina podporuje ekologické chování spotřebitelů. V IT se na spotřebu dost dlabe, plýtvá se, hlavní je, aby to fungovalo a bylo bezpečné, kolik to žere se zase tak moc neřeší. Resp. na spotřebu se začíná koukat až poslední dobou a to v důsledku právě drahé elektřiny. V tomhle jsem dost pesimista: pokud tu nebude ekonomická motivace, málokterý ajťák se bude ohlížet na přírodu, zapojí si svých sto switchů a dvacet serverů* a raduje se, jak mu to hezky funguje. V případě státního monopolu a drahé elektřiny je navíc výsledek hodně podobný, jako kdyby se zvýšily daně**. Takže s tím bych se vůbec nenervoval. (Problém by byl, pokud by se jednalo o nestátní - soukromý monopol)
Navíc stát ukládá provozovatelům stále nové povinnosti, především v zákoně o elektronických komunikacích (např. odposlech a záznam komunikačních dat).Tohle je hnus, po malých krůčcích se tu buduje policejní stát a směřuje to k tomu, že na nás bude totálně dohlížet velký bratr. V této věci je potřeba jednat, lobovat... v tom máš moji plnou podporu
plné hrazení veškerých činností související se zajišťování zákonných povinnostíUvítal bych spíše zrušení těchto povinností - svobodu Internetu, svobodu lidem!
daňové úlevy podle objemu přenesených dat ... stoprocentní úlevy od všech daní pro provozovatele, kteří odpadní teplo ze serverů využijí k vytápění bytůTo je ptákovina. Výjimka z výjimek, zesložitění řádu, pozitivní diskriminace... Jeden zásah státu vyvolá potřebu dvou dalších
zrušení závazku vlády, že nebude plánovat výstavbu jaderných elektrárenJaderné elektrárny jsou při dodržení bezpečnostních pravidel jedny z nejekologičtějších. Proti výstavbě dalších nic nemám.
Pokud by ministři nebyli ochotni těmto požadavkům v dostatečné míře vyhovět, bylo by možné uplatnit nátlakové opatření.A co radši zvednout ceny za připojení tak desetinásobně a pak dát slevu (na původní cenu) občanům a soukromým firmám. Stát ať si platí
Uvítal bych spíše zrušení těchto povinností - svobodu Internetu, svobodu lidem!To nejde, tam venku jsou zlí teroristé a když se nebudeme navzájem špehovat, tak nás všechny sežerou.
(Problém by byl, pokud by se jednalo o nestátní - soukromý monopol)Takže monopol, který si platíme z daní je v pohodě, ale monopol, který bychom z daní platit nemuseli je ten zlej?
Jaderné elektrárny jsou při dodržení bezpečnostních pravidel jedny z nejekologičtějších. Proti výstavbě dalších nic nemám.A jistě taky víš, jak moc se plýtvá při "spalování" uranu v současných typech jaderných elektráren, že?
Opravdu se v současných typech tepelných elektráren využije jen pouhých 5%, které to palivo obsahuje?To ma jedne prosty duvod - palivo je jen minimalne obohacene (radove procenta) a pri puziti v nem vznikaji latky, ktere silne snizuji kriticnost (Nehorsi je xenon 135), protoze pohlcuji neutrony. Tazke i kdyz je vetsina uranu "nespalena", nemuze byt spotrebovana, protoze pri jejich ponechani v reaktoru by se stepna reakce zasavila. V reaktorech novejsi genereace to uz nemusi byt problem, treba reaktoru, kde je palivem i chladivem zaroven tekuta sul je mozne ony latky odstranovat za chodu a reaktor muze bezet trval bez odstavovani kvuli doplneni paliva.
Drahá elektřina podporuje ekologické chování spotřebitelů. V IT se na spotřebu dost dlabe, plýtvá se, hlavní je, aby to fungovalo a bylo bezpečné, kolik to žere se zase tak moc neřeší. Resp. na spotřebu se začíná koukat až poslední dobou a to v důsledku právě drahé elektřiny.Přesně totéž platí i u těch kamionů. Dokud byla nafta relativně levná (ona je vlastně v porovnání s benzinem levná i teď, pořád má daňové zvýhodnění), na spotřebu se moc nehledělo, podobně jako na to, že se spousta věcí vozila po Evropě skoro zbytečně (protože se vyplatilo třeba i na malou část výrobního procesu převézt výrobky 1000 km daleko). Když cena nafty stoupá, výhodnost se vytrácí. Ale dopravci se s tím nechtějí smířit - chtějí, aby se vozilo i nadále nejméně tolik zboží jako dosud (a to tak, že po silnici). A stejně tak se ani nadále nechtějí moc zabývat spotřebou motorů.
V tomhle jsem dost pesimista: pokud tu nebude ekonomická motivace, málokterý ajťák se bude ohlížet na přírodu, zapojí si svých sto switchů a dvacet serverů* a raduje se, jak mu to hezky funguje.Leckdo také nechává svůj desktop puštěný nonstop, aniž by na něm běželo něco důležitého. Třeba jen proto, aby se tu pak mohl chlubit, jaký má uptime
svobodu InternetuNo to jo teda.
svobodu lidem!Co to? Ale fuj. Nic takového. Pěkně ty pancharty zotročit. Nic jiného si nezaslouží.
pozdává se mi taktéž populární činnost zvaná střelba do davu...To možná tak v první polovině dvacátého století, dneska už se to moc nedělá.
Když někdo stávkuje nebo něco blokuje tak, že tím nepoškozuje nároky ostatních obyvatel, tak prosím.Každá stávka z principu někoho poškozuje, jinak by neměla smysl. Stávky do demokracie prostě patří (i když nemusíme být zrovna jako Francouzi
Každá stávka z principu někoho poškozuje, jinak by neměla smysl. Stávky do demokracie prostě patříAno, stávka do demokracie patří. Právo na stávku je zakotveno ústavou a podrobnosti upravuje zákon o kolektivním vyjednávání. Stávka je prostředkem, který lze použít, pokud kolektivní vyjednávání selže. Pokud se stávkuje z jiných důvodů (jako u nedávné "generální" stávky), jde o nelegální stávku, za niž může být její účastník zcela oprávněně postižen, neboť jde o porušení pracovní kázně.
Každá stávka z principu někoho poškozuje, jinak by neměla smysl. Stávky do demokracie prostě patří (i když nemusíme být zrovna jako FrancouziAno, každá stávka někoho poškozuje, ale měla by poškozovat pouze toho (resp. by měla minimalizovat poškození ostatních), proti komu je namířená (je-li legální a legitimní). Proč odborářské kurvy musí blokovat provoz? Chápu, že si chtěly prodloužit o hodinku oběd, ale proč tím musejí obtěžovat ty, koho to nezajímá? Stávka znamená zastavit práci, ne zastavit provoz. Jednoho dne se naseru a začnu "stávkovat" tak, že namísto práce půjdu do centrály ČMKOS a tam: a) rozflákám kameny okna, b) rozflákám pologramotné opici Štěchovi držku krompáčem i motykou, c) před výjezdová vrata vyvalím balvany. A jestli mě někdo bude chtít zastavit, tak porušuje moje ústavní právo a je horší než Hitler!
Protoze ironie dejin funguje, tak te jednou zastreli nebo prejedou v nejake te demostraciProto se v civilizovaných zemích používají gumové náboje. Ale to se ČR netýká, protože první příležitost, kdy bude Policie střílet do demonstrantů, bude za vlády socdem, až někdo bude stávkovat proti nim. V takovém případě bych se ostré střelbě nedivil.
Ne, kecam, svazaci tveho typu vzdy neochvejne stoji za tim, kdo zrovna vladneHa há, našel jsem spor: za vládou socanů jsem nestál. Důkaz je tedy neplatný.
Tiskni
Sdílej: