Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Plány na přidání podpory formátu OpenXML do kancelářského balíku OpenOffice.org byly některými ortodoxnějšími příznivci svobodného softwaru přijaty velmi nelibě. Prý když tam ta podpora bude, nikdo nebude mít chuť používat ODF, a tedy pak nebude ani vůle přecházet na OpenOffice a potažmo i na GNU/Linux. Jenže já to vidím zcela jinak.
Jak známo, formát ODF byl standardizován jako norma ISO, zatímco OpenXML velmi nedávno jako standard ECMA. To jen tak na okraj. Situace je v tuto chvíli taková, že aktuální verze OpenOffice neobsahuje podporu "konkurenčního" formátu OpenXML. Že Microsoft Office nebude (alespoň ve verzi 2007) přímo obsahovat podporu ODF, je nad slunce jasné. Ale posuňme se dál.
Když už se obecně nepoužívá jediný univerzální formát, je pro maximální interoperabilitu žádoucí, aby každý produkt uměl co nejvíc formátů. OpenOffice v tuto chvíli dokáže pracovat se starými (binárními) microsoftími formáty a je to vlastnost, která mu výrazně pomáhá se prosadit.
Nápad, aby nový formát OpenXML nebyl v OpenOffice podporován, je podle mě cestou do pekla. Pokud podporován bude, jaký bude důvod si nepořídit OpenOffice? Bude naprosto stejná situace jako teď, ovšem s tím rozdílem, že OpenXML bude lépe podporovatelný. Že se třeba nebude v takové míře používat ODF, není až tak podstatné - bylo by sice hezké, kdyby se používal, ale pokud tomu tak nebude, nezboří se svět.
Naopak, pokud by podpora OpenXML chyběla, mělo by to nepříjemné důsledky. Balík OpenOffice by byl naprosto diskvalifikován z použití běžnými uživateli, tedy těmi, kdo potřebují komunikovat i s lidmi používajícími dominantní Microsoft Office. Znamenalo by to jeho konec, protože by nebylo možné otevírat a ukládat dokumenty ve formátu, který - ať chceme nebo ne - bude brzy velmi rozšířený.
Pro podporu ODF máme nyní jedinou možnost - tlačit na politiky, aby státní správa povinně používala takové formáty, které jsou standardizované, plně zdokumentované a na kterých neváznou žádná břemena. Jediným takovým zcela vyhovujícím formátem je dnes právě ODF. Separatistické akce stylu "neimplementovat podporu OpenXML" ničemu nepomohou, jen uškodí.
Tiskni
Sdílej:
Tak v čem je problém s OpenXML, když je teď standardizovaný?Bohužel OpenXML znám jen z rychlíku, takže o jeho "zákoutích" nic moc nevím. Ale do určité míry se lze obávat toho, že tam bude nějaká věc krytá nějakým obskurním (a třeba 5 let starým) patentem, se kterým se vyrukuje v momentě, kdy bude formát dostatečně rozšířen.
... implementace importu a exportu OpenXML zabere přibližně 8,5 člověkolet (a to jen Word, k tomu navíc Excel a Powerpoint, které zaberou o něco míň času).
a to je hodne nebo malo? naky "normalni" cisla by nebyly?
Taky jsem pro podporu OpenXML v OOo. PDF se ve sve dobe tezce prosazovalo a dnes se celkem standardne pouziva. (pls nesrovnavat;O)
Samozrejme ze jediny otevreny format pro kancelarske aplikace typu OOo by byl nejlepsi ... ale to je asi utopie ...
Že Novell podepsal dohodu, implementuje OpenXML a na oplátku nepožaduje ODF v produktech svého nového partnera je zrada.
Zrada? Novell moc dobře ví, že nejen jeho zákazníci, ale většina uživatelů vůbec, chtějí, aby interoperabilita mezi platformami byla co nejméně problémová. Proto udělal, co bylo v jeho silách, aby tomuto přání vyšel vstříc, protože přání uživatelů (a ano, v neposlední řadě jeho zákazníků - ti ho totiž živí) jsou pro něj důležitější než názory fundamentalistů (byť ti jsou hlasitější a viditelnější), kteří jsou opilí úspěchem, že byl ODF přijat jako ISO standard.
Vždy jsem považoval za výhodu linuxových řešení jejich univerzalitu - Linux (teď nemyslím jádro, ale i aplikace) byl schopen číst i cizí datové formáty, podporoval (většinou) cizí filesystémy a cizí síťové protokoly. Proto mi připadá absurdní, že se dnes někdo snaží z ideových důvodů tuto výhodu zlikvidovat tím, že dští oheň a síru na toho, kdo se snaží, aby tomu tak bylo i nadále.
Kdežto implementace formátu OpenXML je zátížena licenčními poplatky, poněvadž je to intelektuální vlastnictví MS.To je nesmysl, jak tvrdí i Brian Jones, program manager pro Microsoft Office.