abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 523 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.


    NAVRCHOLU.cz
    Aktuální zápisy
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Komu pomůže regulace roamingu?

    17.3.2007 16:46 | Přečteno: 1149× | Rouhání největší

    Pravděpodobně víte, že je v plánu zavedení tuhé regulace cen roamingových služeb. Bude stanoven cenový strop (ještě není jasné, jaká bude přesná výše - současný návrh je 50 centů za minutu). Otázka zní: pomůže to vůbec někomu?

    Že roamingové služby nepatří mezi nejlevnější, je známá věc. Ovšem - nikdo nikoho nenutí, aby tyto služby využíval. Není to v žádném případě něco, na čem stál svět, závisel život nebo něco podobného. Roaming patří mezi záležitosti čirého luxusu, komfortu, pohodlnosti.

    V Evropské komisi však panuje jiný názor. Komisařka Viviane Reding má v plánu zavést cenový limit na roamingová volání. A pro svůj návrh nachází podporu i mezi ostatními komisaři, a taktéž i v Evropském parlamentu. Dokonce prý všichni ministři (do jejichž resortů telekomunikace spadají) ze členských států EU s návrhem souhlasí!

    Upřímně řečeno, nedokážu si představit, že by s tím souhlasil ministr Ivan Langer, v současné době vykonávající též funkci ministra informatiky (a zabývající se tedy i telekomunikacemi). No, ale nic není nemožné, že...? I když je ještě možná jiná varianta - protože se příslušné schůzky neúčastnil sám ministr, nýbrž jeho náměstkyně Lenka Ptáčková Melicharová, třeba ministr ani neví, co se mu to v jeho úřadu děje.

    Jde ale hlavně o to, co by měla regulace přinést. Současná cena je výsledkem rovnováhy nabídky a poptávky. Jde o službu, bez které se lze velmi snadno obejít, proto když ji někdo využívá, činí tak proto, že opravdu chce. A akceptuje tedy cenu, která nyní je.

    Samozřejmě, že by každý rád volal levněji (kdo ne?). Ale je potřeba se na to podívat i opačně. V okamžiku, kdy se na nějakou takovou službu zavede regulace, nebude mít poskytovatel žádnou motivaci tuto službu zlepšovat. Bude pouze trpěna, bez jakékoli perspektivy. Stačí si vzpomenout na to, jakými tarify kdysi Český mobil (Oskar, nyní Vodafone) vyhrál licenci na mobilní síť. Tyto tarify podléhaly licenční regulaci, byly proto okleštěny na nejmenší možnou mez a byly "tlačeny" tarify neregulované. Podobně se choval Český telecom, když se snažil vytlačit zákazníky z regulovaných tarifů na ty neregulované (hlavně tím, že původní regulované tarify co nejvíce znepříjemňoval).

    Stručně řečeno, není žádný rozumný důvod, proč tuto regulaci zavádět. Jenže už se stalo jaksi zvykem (zejména v EU), že žádné kroky nemusejí být logické, stačí, aby byly (pro někoho) líbivé. Takže to vypadá, že se regulace stane realitou, protože pro tržně regulační opatření stačí rozhodnutí na úrovni EU, místní zákony do toho nezasáhnou.

           

    Hodnocení: 86 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    emorjino avatar 17.3.2007 17:00 emorjino | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Máš v určitm ohledu pravdu, ale z pohledu druhého pravdu nemáš. Ono ceny za roaming jsou opravdu přemrštěné a jsou přemrštěné u absolutní většiny operátorů. IMHO by se tomu dalo říct skoro kartel. A tím jak se evropa propojuje, je využívání roamingových služeb čím dál tím častější. A že zrovna ty roaming nevyužíváš neznamená, že je to otázka luxusu.
    Mám rád Kubuntu, KDE (AmaroK obzvlášť), Firefox, Jabber, Wikipedii, Last.fm, Frozen Bubble.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 17.3.2007 17:06 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Nejen ceny za roaming jsou přemrštěné. Veškeré mobilní telefonní služby jsou v Evropě předražené, to není normální...

    Proč mě vyjde volat na mobil do USA nebo Hong Kongu několikanásobně levněji než do ČR?
    Luk avatar 17.3.2007 17:46 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Hlavním důvodem poměrně vysokých cen v Evropě je právě silná regulace.

    Stačí si vzpomenout, jak to bylo u nás. Nejdřív měl monopol jeden operátor, pak byl vpuštěn druhý, následně třetí. Jsou k dispozici další kmitočtová pásma, ale nepoužávají se. Proč? Protože bylo direktivně stanoveno, jaké služby se na nich budou poskytovat. Bez ohledu na to, po jakých službách je poptávka.

    Licence na "nové" kmitočty se vydávaly přednostně stávajícím operátorům, místo aby se vrhly na trh (např. formou dražby). Navíc na nich nelze poskytovat jiné služby, než pro jaké jsou určeny. To se týká i "starých" kmitočtů. Proto např. T-Mobile nesmí provozovat mobilní televizi.

    To všechno pak vede k začarovenému kruhu, kdy se jedna regulace vrší na druhou. Výsledkem je, že moderní technologie nejsou nasazovány jen proto, že na ně není kolonka v databázi na úřadě. Nedělám si legraci, je to tak.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    17.3.2007 18:07 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Hlavním důvodem poměrně vysokých cen v Evropě je právě silná regulace.
    No, to je teda blbost... :-)
    17.3.2007 20:04 kofol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    silna regulace bezsporu blbost je!
    17.3.2007 19:26 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Mezinárodní hovory jsou v tuto chvíli regulovány? Náklady na hovor v rámci jednoho českého operátora budou IMHO někde mezi 1 - 2 Kč/min (podle cen firemních tarifů nebo staršího oskařího tarifu "Mezi námi"). Nechce se mi věřit, že spojení po dálkových linkách bude násobně dražší než spojení přes bezdrátové sítě na obou koncích spojení.
    17.3.2007 18:32 hydrandt | skóre: 35 | blog: Kanál | Herzogenburg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Neříkám, že je regulace správná, ale opravdu si myslíte, že má např. Vodafone v rámci své sítě mezi dvěma zeměmi náklady na volání kolem 25Kč/min? Vždyť je to proboha jedna síť, tak kde ty prachy strkají? Taky sms, za poslání blbých 160 znaků se v zahraničí nedostanete pod hranici 6-7 Kč, v rámci jednoho operátora, jen v jiné zemi. Jako člověka často v zahraničí se vyskytujícího mě to opravdu s**e.

    Řekněte mi, že ten operátor opravdu takové náklady má, a já sklapnu...
    I am Jack's wasted life.
    Luk avatar 17.3.2007 20:22 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Řekněte mi, že ten operátor opravdu takové náklady má, a já sklapnu...
    Ono to není tak jednoduché. Jako každá firma, i mobilní operátoři mají služby s různou mírou ziskovosti. Některé, jako třeba roaming, mohou být dražší, protože jsou zákazníci ochotni za ně ty vyšší ceny platit. U jiných služeb tato ochota není, proto jsou levnější.

    Je to stejné, jako když má hypermarket rohlíky po 0,40 Kč (a prodělává na nich), kdežto motorový olej prodává za 160 Kč, přičemž ho nakupuje za 80 Kč (marže je tedy 100 %). To není nic neobvyklého ani nového, dělá se to tak celá staletí.

    Tedy je to tak, že se prostě ve službách, jako je roaming, rozpouštějí náklady firmy jako celku. Zrovna mobilní operátoři mají vysoké fixní náklady a zanedbatelné variabilní (pokud nejde o platby jiným operátorům, např. za terminaci hovoru).

    Mohu uvést ještě jiný příklad. Některé firmy tvoří programy, které šíří pod svobodnými licencemi. Náklady na jejich vývoj pak rozpouštějí v ceně podpory pro tyto produkty. Tato cena se většinou nedá vůbec považovat za nízkou. Je na tom něco špatného?

    Vše se odvíjí od ochoty platit určité peníze za určitou službu (rovnováha nabídky s poptávkou). Za roaming tato ochota platit zjevně je, podobně, jako je ochota platit za podporu ke svobodnému softwaru.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    17.3.2007 20:17 pzad | skóre: 30 | blog: pzad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Ked budem volat z mobilu (Prima) zo Slovenska do Nemecka (mobil) zaplatim 11 Sk za minutu.
    A pojdem cez roaming zacvakam 29 Sk + este cvaka aj ten co mi vola.
    Co je takeho specialneho na roamingu, ze musi stat 3 krat viac ?
    18.3.2007 02:05 Dan Ohnesorg | skóre: 29 | blog: Danuv patentovy blog | Rudná u Prahy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Technicke reseni je nasobne slozitejsi, pocet uzivatelu naopak vyrazne mensi, takze naklad per uzivatel je radove nekde jinde.

    Tohle povede fakticky jen k tomu, ze bude drazsi domaci minuta. IT oddeleni si urcite nesnizi platy jen proto, ze je levnejsi roaming, splatky bankam za pujcky na porizeni site jsou fixni. Kdyby tak radeji staty uvazovaly o tom, ze by mohla byt nizsi vstupni bariera na trh. Zda se, ze nikomu nevadi, ze licence stoji 20 miliard, ktere je potom nutne vydrit z uzivatelu site, ale 30 Kc za roaming je problem. Pritom je to mene nez stala minuta hovoru v drevnich dobach NMT siti.

    Pokud je tu prostor pro snizeni ceny, bude nejlepe nalezen tim, ze bude na trh vpusteno vice hracu, Nakonec dneska jsou vsechny site jako mercedesy, petidevitkova spolehlivost, do ni narvane strasne prachy, jenze takove site vetsina lidi nepotrebuje, klidne by jim stacily site tridy trabant, ktere by sem tam hodinu nesly, ale minuta doma by byla za 50 hal a v cizine za dve koruny.
    I'm an Igor, thur. We don't athk quethtionth. Really? Why not? I don't know, thur. I didn't athk. TP -- Making Money
    18.3.2007 07:41 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    technické náklady na roaming:
    - povoliť užívateľa v databáze
    - povoliť partnerovi overovanie vo vlastných db
    - importovať billing informácia

    IMHO: je to licencované (čítaj limitovaná konkurencia, myslím celé telekomunikácie), tak regulovať. Nie maximálnymi cenami za služby.

    Možno by pomohlo rozdeliť na "poskytovateľ siete" a "poskytovateľ služieb" ... ale to sú už dva subjekty, to by radoby-v-prospech-štátu-pracujúci nevedeli zrátať, od koho pýtať spravodlivý podiel na zisku :-)

    18.3.2007 15:44 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Výjimečně s tebou souhlasím.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    18.3.2007 15:58 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komu pomůže regulace roamingu?
    Odpověděl sis sám:

    A pro svůj návrh nachází podporu i mezi ostatními komisaři, a taktéž i v Evropském parlamentu. Dokonce prý všichni ministři (do jejichž resortů telekomunikace spadají) ze členských států EU s návrhem souhlasí!

    ...

    Jenže už se stalo jaksi zvykem (zejména v EU), že žádné kroky nemusejí být logické, stačí, aby byly (pro někoho) líbivé.

    Aneb kterého poslance budou lidi volit? Toho, který řekne, že regulace nedává smysl a zasahuje do tržních podmínek? Nebo toho, který prohlásí, že se zasazuje o snížení cen roamingových služeb, aby mohli občané levněji telefonovat?

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.