Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
neeeeee....Microsoft se musi ritid zakonama. Jak se to mohlo stat, vzdyt hulan rikal, ze MS je nejlepsi. Jaktoze se my, obyvatele evropy, neplazime pred MS...JAKTO?
No vidite. Napriklad aj toto. Preco ked zavolame hasicov tak pridu ty ktorich nam urcie. Praco si nemozem vybrat konkurencnych. Ved mozu mat maksiu vodu ktora je prijemnejsia.
Preco ked zavolame hasicov tak pridu ty ktorich nam urcie.Protože se volá na dispečink HZS ministerstva vnitra (kde rozhodnou, které hasiče tam poslat). Pokud se například ve firmě zavolá místo toho na dispečink firemních hasičů, přijedou oni (tedy oni by přijeli asi i po volání na 150, protože by na dispečinku rozhodli, že právě oni jsou nejblíž). Totéž třeba záchranná služba - při volání na 155 rozhoduje dispečink, pokud by se volalo přímo konkrétní službě, mohla by přijet ta (kromě Prahy nebo jiných velkých měst ale většinou není na výběr, buď přijede někdo včas, nebo už nemusí jezdit nikdo).
Souhlasím s vyzněním příspěvku; to samé říkám už dlouho, ale až doposud jsem bohužel nenašel nikoho, kdo by to viděl podobně. Je opravdu strašné, co se děje, kam až chce tato nová (a daleko horší) podoba RVHP dojít. Bohužel, tady takové názory příliš nepadají na úrodnou půdu; místní kluci a holky hlavně chtějí řádně nabančit Microsoftu. Já jsem se jako malý kluk chtěl stát popelářem nebo kosmonautem, oni zase Bivojem, který na lopatky položí nejvýznamnější softwarovou firmu na světě. Já jsem z toho vyrostl, je jen otázkou, zda i oni vyrostou...
Podle mě se stalo to, že když se po Safari na windows začal ke všemu dravě prosazovat Chrome (prý je už v podílu před Operou), tak firmě došlo, že i když tu poptávka po alternativách je, tak Opera z nějakého důvodu netáhla a netáhne. Tak vyzkoušeli plán B.
Osobně budu demonstrativně vybírat IE.
Obávám se, že taková redistribuce není možná kvůi licenčním podmínkám Microsoftu.
Jo a zarovky, berou nam zarovky!
ẗy vole to by byl krouťák!Pravda, ještě by se trošku musely vyztužit hřídele, ale to by Škoda zvládla v rámci Customer Care Service.
pak by už stačilo dozadu přimontovat ramena a mužeš jet orat.To si trochu pleteš, ne? K orání je určen traktor. Automobil je určen k přepravě osob a nákladu.
To si trochu pleteš, ne? K orání je určen traktor. Automobil je určen k přepravě osob a nákladu.Přesně tak. To by bylo lepší dát naopak do traktoru ten nejsilnější motor TDI, který tam vykoná dobrou službu
V čem je tedy ten rozdíl?
Ta revolucia vlastne nas len presunula od jedneho diktatorskeho obra pod druheho...
Europsky uradnici su voleny podobne ako napr americky prezident : nepriamo (volis zastupcov ktory tam dosadia koho povazuju za vhodne). Ak sa ti nezda koho tam dosadzuju treba volit inych zastupcov .
veřejně vykládáš, že CCCP je úplně na Ho*no ...
Prohlížení webu je myslím ta škála funkcí, co od prohlížeče očekávají. Takže ano, alt. prohlížeče přeberou od IE funkci prohlížení webu.Jenže škála funkcí IE se se škálou funkcí jiných prohlížečů tak úplně nekryje. Některé věci nefungují v IE, jiné (a bohužel často životně důležité, byť se nám to může nelíbit) nefungují právě v těch ostatních prohlížečích (obvykle ve všech).
Lidé si "servis svého prohlížeče" zařizují skoro vždy sami, což o motoru v autě neplatívá. Běda člověku, co by přijel na garanční prohlídku s vlastnoručně namontovaným motorem!Vzhledem k tomu, že Microsoft za nic neručí (stejně jako za nic neručí tvůrci ostatních prohlížečů), jsou debaty o záruce bezpředmětné. Pokud se přeneseme do oblasti SW, u kterého je záruka, je jisté, že pokud by bylo při "garanční prohlídce" (použiji-li tento termín) zjištěno, že je některé komponenta nahrazena něčím jiným, byla by situace úplně stejná jako u toho auta. A ohledně servisu prohlížeče - o konkurenční prohlížeče se uživatel musí postarat sám (na základě toho, co mu tvůrce poskytne a jak to půjde dohromady s konfigurací systému), kdežto IE se "servisuje" v rámci systému jako celku (Windows Update).
Shodneme se ale na tom, že přinejmenším velmi pádné subjektivní důvody pro instalaci jiného prohlížeče existují.Existují a lidé si také jiné prohlížeče často instalují. Vzhledem k tomu, jaký už mají podíl, nevidím sebemenší důvod, proč ještě nutit Microsoft, aby podporoval svou vlastní konkurenci.
Přirovnáním a podobenstvím v počítačovém světě je lepší se obloukem vyhnout.Ona obecně přirovnání mezi různými obory často skřípou. Ale problém je, že pokud se o něčem rozhoduje stylem "ostatně soudím, že...", pak je potřeba nějaké přirovnání udělat, protože když se hovoří o něčem, co je úplně na vodě, je to málo srozumitelné. Podstatou problému je to, že si Opera Software ASA udělala z Evropské komise klacek na konkurenci. Přestože Operu používám jako hlavní browser, velmi mi to vadí, vinu ale dávám primárně komisi, protože se snadno nechá takto využívat. V Opeře by byli hloupí, pokud by nevyužili tuto lákavou, nenáročnou a účinnou možnost, jak prosazovat své obchodní zájmy.
Jenže škála funkcí IE se se škálou funkcí jiných prohlížečů tak úplně nekryje. Některé věci nefungují v IE, jiné (a bohužel často životně důležité, byť se nám to může nelíbit) nefungují právě v těch ostatních prohlížečích (obvykle ve všech).Tím myslíte, že některé weby fungují jen pod MSIE? Mně třeba nejdou některé grafické soubory otevřít v Malování, stejně tak nemá některé funkce potřebné pro úpravy fotografií – to by měl MS s Windows dodávat také AutoCAD, Photoshop a další software, ne? Aby se tím pokryly všechny funkce, které nepokryje základní software dodávaný s Windows.
Absurdita počinu EK dotažená do konce. Doufám, že se toho někdo nechytne. Jenom mi není jasné, jak bude ty prohlížeče Microsoft do Windows dávat. Neví to někdo náhodou? Které značky vlastně vybere, které verze, jak si poradí s licencí (myslím, že Opera zrovna nedovoluje redistribuci) a hlavně jak může zaručit, že to nepokazí celá Windowsy (já vím, nestává se to u prohlížeče, ale třeba v případě driverů se to dost stávalo).
Tenhle zápisek na mě působí jako projev ředitele Obecné školy (R. Hrušínký) k žákům ohledně olizování zmrzlého zábradlí...
Představte si ten pohled na rušnou silnici, kde 99.?% aut je od stejného výrobce. To s realitou moc nekoresponduje, co?Ovšem Microsoft nemá 99,? % ani náhodou. U operačních systémů má sice něco relativně blízkého (jak kde, u nás nějakých 97-98 %, někde ale i výrazně méně), u prohlížečů je to ale výrazně jinak. Například podle české statistiky Toplistu mají prohlížeče s jádrem Gecko aktuálně 40 %, zhruba 7 % má Opera a 4 % prohlížeče na Webkitu. Čili IE nemá ani polovinu a je vidět, že změna prohlížeče pro uživatele není problém. Byly doby, kdy měl IE skoro 100 % a málokoho to tehdy trápilo (to bylo v dobách, kdy Netscape neměl už co nabídnout, Firefox ještě dávno neexistoval a Opera byla ještě téměř nepoužitelná).
Uvedené skutečnosti jsou fiktivní.Ufff!
Taky jsem si nakonci oddechnul – ale je to pěkně ošklivé zahrávání si se čtenářem , protože zase tak nereálný ten příběh s auty není.
To by ale podle mě byla zase další variace téhož. EU/EK nikomu nemůže (a nesmí!) zakazovat vyvíjet proprietární sw, to je každého věc.Je plno věcí, které se proti proprietárnímu softwaru dají udělat a zákaz je extrém. Taky bych nebyl pro plošný zákaz (účel nesevětí prostředky), ale řekněme omezení a zkomplikování jeho prosazování. Proprietární nástroje snad časem ustoupí na okraj i bez zákazu. Ale myslím, že třeba školy by měly nařízeno preferovat produkty které mohou sdílet s žáky bez omezení čtyř základních svobod. Učit děti nebo studenty pracovat se softwarem, který jim nesmím dát (o ostatních svobodách nemluvě) mi přijde neetické.
Ale direktivně nařizovat, že sw (např. ve veřejné správě) MUSÍ být open source, to už mi připadá moc.Mně ne. Nebo aspoň jak kde. Lidi a firmy bych nechal ať si používají co chtějí, ale veřejné instituce by měly jednat ve veřejném zájmu, a používání proprietárního softwaru je proti němu. Kdyby se ty prachy co se ve veřejné správě utratí za nákupy licencí vrazili vývojářům za úpravy na zakázku, měla by veřejná správa software dle svých potřeb a těžila by z toho celá společnost. Utrácení veřejných prostředků za neveřejný software je IMHO trestuhodné.
Pokud je dobrý, měl by se prosadit ve výběrovém řízení svými kvalitami sám.To že musí být dobrý je samozřejmě základní podmínkou. Netrval bych ale na tom, že musí být nutně lepší nebo stejně dobrý jako proprietární konkurence. Pokud splňuje základní potřeby, je, podle mě, automaticky lepší už kvůli své licenci. FS se pomalu prosazuje všude možně, ale chtělo by to trochu více zastání, aby se pokrok urychlil. Společnost a její zástupci by se nějak měla bránit proti neustálému tlaku ze strany Microsoftu a ostatních.
Že tomu tak z různých důvodů v současnosti není, je na jiné povídání.Podle mě se věci uchylují dobrým směrem, ale nechme to.
"tohle vám doděláme, tohle není problém implementovat"Třeba u Microsoftu? Ano ,tohle někdy může fungovat i u proprietárního softu, leč u toho nejčastěji používaného tomu tak zpravidla nikdy není. U svobodného softwaru si vždycky můžu někoho najít, kdo mi ho upraví nebo opraví chybu. Svobodný software nabízí mnohem konkurenčnější prostředí (můžu si vybrat dodavatele, poskytovatele podpory, vývojáře). U proprietárního má člověk strašně svázané ruce. Kromě toho považuju proprietární nástroje za principiálně eticky špatné.
Jak už tady někdo psal, nejde o to, co by mohl daný produkt umět, ale co umí v okamžiku, kdy se nabízí.IMHO jde o obojí. A povaha licence by taky měla mít vliv na rozhodování. Proprietárně šířený software skýtá přílišná omezení, zatímco ten svobodný dává mnohem větší možnosti.
Všechno je to o penězích a v lidech.A taky o dalších věcech. Viz výše.
Lidi a firmy bych nechal ať si používají co chtějí, ale veřejné instituce by měly jednat ve veřejném zájmu, a používání proprietárního softwaru je proti němu. Kdyby se ty prachy co se ve veřejné správě utratí za nákupy licencí vrazili vývojářům za úpravy na zakázku, měla by veřejná správa software dle svých potřeb a těžila by z toho celá společnost. Utrácení veřejných prostředků za neveřejný software je IMHO trestuhodné.I když je mi celá situace vcelku ukradená a nemám na ni nějaký jednoznačný názor, tak toto zní vcelku dobře a asi bych se za to i postavil. Radši 900 miliónů z veřejných prostředků do vývoje nějakého programu s otevřenou licencí ze které může těžit opravdu kdokoliv než 900 milionů z veřejných prostředků do kupy licencí ze kterých bude mít prospěch jen nějaká firma a státní správa. Mám pocit, že nějak podobně tomu bylo u GPG.
I když je mi celá situace vcelku ukradená a nemám na ni nějaký jednoznačný názor, tak toto zní vcelku dobře a asi bych se za to i postavil.Nebo zkráceně - když je něco placeno z veřejných peněz, ať je to taky přístupné veřejnosti. (Takhle to např. funguje pro SW vyvíjený v USA ve školách)
Že já se nedal na politiku....spíš si založ církev
Ale opravdu. Teď jsem o tom trochu popřemýšlel ve sprše. Proč vypisovat nějaká výběrová řízení na nějaké pokoutné překupníky(dodavatele) kde se stejně většina peněz utopí v jejich chřtánech a místo toho nepoužít již nějaký existující otevřený program a peníze nedát do vývoje kde by se doimplementovala potřebná funkčnost, potřebné nástroje, doimplementovaly se potřebné standardy a normy, atd(Pokud by neexistoval žádný vhodný program, který by splňoval potřebná kritéria, tak by se klidně mohl naprogramovat na zelené louce, pokud by to vyšlo levněji). Když už pomineme všechny ideologie a náboženství, tak je docela možné, že to prostě vyjde levněji což je docela velké plus, ne? A že by toho mohla využít veřejnost(a vůbec, nikdo se nebaví o GPL, takže proč ne i komerční subjekty), vyhnutí se vendor lock-inu a architecture lock-inu a ještě by šlo o příspěvek do fondu otevřeného softwaru už by byla jen taková třešinka na dortu.
Bespiel:Na co proboha kupovat X tisíc licencí Adobe Photoshopu(Když už jsme teda vyčerpali možnost použití operačního systému v příkladu) za Y milionů, které platí jen určitou dobu, jsou vázany na určitý HW, stejně nedovolí libovolné další modifikace od jiného dodavatele než původního a ještě si k tomu musím přikoupit kupu dalšího softwaru, povinné školení(když už jsme teda u toho vázaného prodeje) a bůhvícoještě a místo toho nevložit peníze z.B. do RedHatu, Novellu a nebo kohokoliv dalšího kdo se nabídne aby dodělal potřebnou funkcionalitu, standardy(standardizované formáty?) a normy třeba v GIMPu? A ještě by to mělo tu výhodu, že by potřebnou funkcionalitu, standardy, normy a formáty mohla využít veřejnost(třeba ke komunikaci s úřady, když už jsou ty Datové schránky aktuální). Bylo by vůbec možné aby z takové hypotetické situace vůbec někdo netěžil(teda krom Microsoftu a Adobe, to by se ještě muselo nějak dořešit)? Pokud se nějak taktně zamlčí že to hlavou blesklo mně, vidí někdo na této teorii nějaký háček nebo trhlinu?
architecture lock-in
A ještě by to mělo tu výhodu, že by potřebnou funkcionalitu, standardy, normy a formáty mohla využít veřejnost(třeba ke komunikaci s úřady, když už jsou ty Datové schránky aktuální).Samozřejmě multiplatformnost by byla nutnou podmínkou.
teda krom Microsoftu a Adobe, to by se ještě muselo nějak dořešitA nebo by to snad byl jen žádoucí vedlejší efekt a stopkou třešinky na dortu?
Ve výsledku to ale může přijít mnohem dráže, než když se využije software proprietární.Samozřejmě levnějšímu ale proprietárnímu řešení se nijak nebráním. Na druhou stranu, za ty peníze co všechny země EU nastrkali do licencí oken by už s největší pravděpodobností byly Linuxy nejméně čtyři.
Navíc může být k dispozici více konkurenčních otevřených řešení - a kdo vybere, které bude vhodnější?Jsem Lanžhočan, ne génius.
Dále tu máme problematiku licencí, které také hrají v této skládačce velkou roli.IMHO, pokud bude otevřená, tak nelze vybrat špatně.
Proto tvrdím, že je mnohem podstatnější, aby jednotlivé komponenty a celé systémy využívaly otevřené, plně zdokumentované rozhraní (protokoly, formáty) s veřejnou specifikací, než řešit licenci komponent. Pokud bude mít rozhraní tyto vlastnosti, není potom obecně problém, aby novou část nebo náhradu existující vytvořil někdo jiný, než tvořil původní systém.Spíš jsem se chtěl/měl zeptat: Proč se vypisují soutěže na dodavatele existujícího řešení místo toho aby se vypsali soutěže na implementátory požadovaných funkcí? Samozřejmě nic nebrání zařadit i proprietární řešení, ale to by na tomto portále poněkud ztratilo na kouzlu.
IMHO, pokud bude otevřená, tak nelze vybrat špatně.Lze. Protože když se vybere například GPL, odvozená díla musí mít tuto licenci. Nebo zase díla pod některými licencemi naopak nelze použít v programech pod GPL.
Proč se vypisují soutěže na dodavatele existujícího řešení místo toho aby se vypsali soutěže na implementátory požadovaných funkcí?To není otázka na mě. Já jsem všemi deseti pro to, aby se dělaly soutěže na implementaci konkrétních funkcí, a ne na "dodávku systému Microsoft Exchange", jak to mnohdy bývá (ale to není jen věc softwaru - mockrát jsem viděl zadání typu "dodávka automobilů Ford").
Pokud si to autor přál, je to tak snad dobře. Ne?IMHO, pokud bude otevřená, tak nelze vybrat špatně.Lze. Protože když se vybere například GPL, odvozená díla musí mít tuto licenci. Nebo zase díla pod některými licencemi naopak nelze použít v programech pod GPL.
Jenže tady se na to nedíváme z pohledu autora, nýbrž z pohledu uživatele.V tom případě si stojím za svým, že nejde vybrat špatně, protože zrovna v případě uživatele stojí přizpůsobení se jiné (samozřejmě směrem nahoru k restriktivnější, protože směrem dolu už je to jaksi automaticky all-inclusive) licenci nejméně úsilí ze všech. Špatně lze vybrat jen z pohledu nějakého komerčního subjektu, který by chtěl daný výsledek pouze zneužít ve svůj prospěch.
To není otázka na mě. Já jsem všemi deseti pro to, aby se dělaly soutěže na implementaci konkrétních funkcí, a ne na "dodávku systému Microsoft Exchange"Paráda. Teď jen volit někoho kdo to podporuje abychom měli klidné spaní.
jak to mnohdy bývá (ale to není jen věc softwaru - mockrát jsem viděl zadání typu "dodávka automobilů Ford")Pravda. Stejně tak to není výhrada jen naší státní správy. No vlastně mi ta věta dost připomíná Applí cpěte si do HTML5 specifikace kodek jaký jen chcete, teda jen pod podmínkou, že tím kodekem bude H.264.
Navíc může být k dispozici více konkurenčních otevřených řešení - a kdo vybere, které bude vhodnější?Ale třeba by to šlo dělat tak jako doposud. Soutěž a prostě by se vybral ten levnější a ten kdo více bude splňovat požadované zadání, ne? A když ze hry byli vyřazeni implementátoři, tak by se klidně mohla dostat řada i na ty překupníky.
vidí někdo na této teorii nějaký háček nebo trhlinu?Tady! Tady! Nedá vítězný dodavatel koordinátorovi řízení bokem nějaký cashback (
Microsoft sice monopol má, ale je to monopol, který vznikl přirozenou cestou (preferencí uživatelů).O vašem tvrzení by se dalo s úspěchem pochybovat.
Pochybné praktiky jsou třeba dumpingové ceny v některých výběrových řízeních nebo zákaz prodeje jiného OS OEM prodejcům.Toto jsou vcelku standardní obchodní nástroje, které používá mnoho firem.
Toto jsou vcelku standardní obchodní nástroje, které používá mnoho firem.Treba... Intel?
S tím nemůžu souhlasit (s tím, že je to dobré). Microsoft sice monopol má, ale je to monopol, který vznikl přirozenou cestou (preferencí uživatelů). Pokud ho bude Opera nebo jiný prohlížeč chtít prolomit, ať to udělá taky přirozenou cestou - v kapitalismu jedině penězmi.To, že má každý uživatel nainstalovaný MSIE zároveň s instalací Windows, tomu říkáte preference uživatelů? Já jsem si vždycky myslel, že preference se dají zjišťovat tam, kde má člověk na výběr…
Microsoft sice monopol má, ale je to monopol, který vznikl přirozenou cestou (preferencí uživatelů).Já mám určitou periodu, kterou jezdím k mému strýci
opravovatOutlook Express, protože mu nedovolí ukládat přílohy z e-mailů. A na otázku
Proč proboha nepoužíváš Microsoft Outlook, Mozila Thunderbird nebo prostě něco jinéhose mi dostalo odpovědi
Protože si mi tam nic jiného nenainstaloval, tak teda nevím.
něco jiného než Outlook Express, protože krom jeho existence o Outlooku nic víc nevím. Prostě mi jde jen o něco jiného než co v náhodných intervalech nezaškrtává tlačítko
Znepřístupnit přílohy e-mailů kvůli bezpečnosti(třeba podobnou funkcí disponuje i ten Outlook(koneckonců je to všechno od Microsoftu) čímž by se automaticky vyřadil z listu, já nevím).
S tím nemůžu souhlasit (s tím, že je to dobré). Microsoft sice monopol má, ale je to monopol, který vznikl přirozenou cestou (preferencí uživatelů).I kdyz ten monopol nevzniknul privatizaci, rekl bych ze to evropske zakony nerozlisuji.
Do čerstvo kúpenej Škody si predsa môžem namontovať hocijaký iný motor! Keď mi to stojí za to úsilie, a za problémy spojené s prispôsobovaním. Pravda, aby som s tým mohol ísť na verejné cesty, potrebujem urobiť STK, čo bude možno problém. Ale na súkromných cestách na mojom ranči s tým môžem chodiť, koľko chcem
A dokonca ten vymontovaný pôvodný motor môžem bez obáv a obmedzení predať, ak niekto oň bude mať záujem.
Zapomněl jste ještě napsat, že se také budou prodávat auta bez motorů, protože spousta uživatelů motor v autě vůbec nepotřebuje.Vskutku jsou i uživatelé, kteří v autě motor nepotřebují. Zapřáhnou koně a jedou
Proč do Windows necpe třeba i Office? A nebo třeba nějaký CAD?AFAIK Microsoft nemá žádný CAD. Office se tam dříve či později objeví (třeba v nějaké okleštěné verzi), možná nebýt sporů ohledně toho, co tam být může a nemůže, už by tam byl nejen Office, ale hlavně antivir.
AFAIK Microsoft nemá žádný CAD.Ba naopak. Microsoft má AutoCAD a Inventor.
Autodesk je Microsoft v oboru konstrukce v bleděmodrém.Přinejmenším ve stavebnictví rozhodně ne (ve strojírenství nevím, nemám přehled). Velmi silnou pozici mají například ArchiCAD, Nemetschek nebo DataCAD. AutoCAD spíše paběrkuje.
Vskutku jsou i uživatelé, kteří v autě motor nepotřebují. Zapřáhnou koně a jedouTakoví lidé nepoužívají auto, ale žebřiňák, valník nebo něco podobného. Auto je pro zapřahání za koně dost nevhodné.![]()
AFAIK Microsoft nemá žádný CAD. Office se tam dříve či později objeví (třeba v nějaké okleštěné verzi), možná nebýt sporů ohledně toho, co tam být může a nemůže, už by tam byl nejen Office, ale hlavně antivir.No právě. Takže vůbec nejde o to, co uživatelé potřebují, ale pouze o to, že výrobce spojí dva nesouvisející výrobky a prodá je jedině v balíčku. V tom případě byste měl zápisek trochu opravit. Měl by být o tom, že Škoda Mladá Boleslav začíná vyrábět také elektrické lokomotivy, a z toho důvodu se přestávají prodávat Fabie a nově se bude prodávat pouze komplet Fabie + elektrická lokomotiva.
No právě. Takže vůbec nejde o to, co uživatelé potřebují, ale pouze o to, že výrobce spojí dva nesouvisející výrobky a prodá je jedině v balíčku.V tom nevidím problém, pokud by se něco prodávalo jen v balíčku.
Škoda Mladá Boleslav začíná vyrábět také elektrické lokomotivy, a z toho důvodu se přestávají prodávat Fabie a nově se bude prodávat pouze komplet Fabie + elektrická lokomotivaNěco tohoto typu ani Škoda, ani Microsoft nikdy neudělají. Takový komplet by nikdo nekoupil. Spojení produktů, které by u toho levnějšího výrazně navýšilo cenu, by prodej toho levnějšího zadusilo. Pokud Microsoft spojí Windows a Office do jednoho balíčku (což ostatně dělá už dnes u Windows Mobile, přinejmenším u některých verzí), nebude to prodávat za výrazně vyšší cenu než dnes, protože by to jednoduše neprodal.
V tom nevidím problém, pokud by se něco prodávalo jen v balíčku.Já v tom problém vidím. Protože už jenom z toho, že si v tom balíčku někdo koupí něco, co nechce, jasně prokazuje, že má dotyčný prodejce nějaké výsadní postavení na trhu, a k prodeji toho balíčku je zneužívá. Kdyby takové postavení neměl, konkurence jej donutí prodávat ty věci z balíčku i samostatně (a nebo to prodával jenom těm, kteří skutečně o obě věci stojí).
Něco tohoto typu ani Škoda, ani Microsoft nikdy neudělají.No vidíte, a přesto to Micsrosoft dělá. Celý ten spor je o tom, že MS prodává jedině balíček Windows + IE.
Protože už jenom z toho, že si v tom balíčku někdo koupí něco, co nechce, jasně prokazuje, že má dotyčný prodejce nějaké výsadní postavení na trhu, a k prodeji toho balíčku je zneužívá. Kdyby takové postavení neměl, konkurence jej donutí prodávat ty věci z balíčku i samostatně (a nebo to prodával jenom těm, kteří skutečně o obě věci stojí).Běžně se prodávají věci v balíčcích a běžně si někdo kupuje to, co vlastně nechce. Třeba u těch aut - když chce někdo vůz se silnějším motorem, musí ho u některých výrobců koupit "v balíčku" například s koženými potahy nebo s chromovanými lištami oken. A lidé to kupují, přestože jim jiné automobilky podobné podmínky nekladou.
Celý ten spor je o tom, že MS prodává jedině balíček Windows + IE.Pak můžeme pokračovat, co všechno smí nebo nesmí být součástí Windows - třeba firewall, přehrávač médií, kreslítko, pálicí program a mnoho dalšího. Já tvrdím, že složení produktu má definovat jeho dodavatel. Proč by IE neměl být součástí Windows, a třeba pálicí program tam být může (nebo se příště na EK obrátí třeba firma Ahead?)? Může tam být firewall? A tak lze pokračovat. Celý spor je o tom, do jaké míry mají být firmy podřízeny úřednímu rozhodování, o ničem jiném.
Běžně se prodávají věci v balíčcích a běžně si někdo kupuje to, co vlastně nechce. Třeba u těch aut - když chce někdo vůz se silnějším motorem, musí ho u některých výrobců koupit "v balíčku" například s koženými potahy nebo s chromovanými lištami oken. A lidé to kupují, přestože jim jiné automobilky podobné podmínky nekladou.Jenže těch různých variant aut, co si může člověk koupit, to se s pár edicemi Windows vůbec nedá srovnat. Až si budu moci vybírat mezi Windows s Notepadem a IE, Windows s Malováním a WordPadem, RedHatem s OpenOffice a Firefoxem, Debianem s KOffice a Konquerorem a tisícem dalších balíčků, neřeknu ani ň.
Pak můžeme pokračovat, co všechno smí nebo nesmí být součástí Windows - třeba firewall, přehrávač médií, kreslítko, pálicí program a mnoho dalšího.Ano, ani tyto programy by tam neměly v základním balíku být.
Já tvrdím, že složení produktu má definovat jeho dodavatel.Složení produktu jistě, ale ne bundlování s nesouvisejícím produktem.
Celý spor je o tom, do jaké míry mají být firmy podřízeny úřednímu rozhodování, o ničem jiném.Když bude na trhu operačních systémů fungovat normální konkurence, nemají úředníci o čem rozhodovat. Ale nyní tam konkurence nefunguje – ať už šikovným manévrováním Microsoftu na hraně zákona nebo úřednickým přehlížením porušování zákona –, takže je potřeba to nějak napravit. Já jsem pro uplatňování pravidel volného trhu tam, kde je to možné, ale pokud někde trh nefunguje, je potřeba nejprve nastolit podmínky pro fungování trhu, ne čekat, že to (nefungující) trh vyřeší sám.
clovek se vrati po kalbe, precte si tituek, zacne se radovat ze to nekoho napadlo a pak se doctu ze to je fikce :( ...
Vidím to uplně stejně jako autor. Asi 2 roky zpět jsem se zastával MS před neadrtálci na ubuntuforu.cz ohlědně nařízení Windows bez WMP (taky blbost) a pěkně jsem to tam schytal, zhoršili mi karmu *uráci !!! Přirovnával jsem to pro změnu k autorádiu.
Principiálně ne, ale účel světí prostředky.
(Mně se nelíbí šíření svobodného softwaru pomocí omezování svobody druhých.)
(Mně se nelíbí šíření svobodného softwaru pomocí omezování svobody druhých.)Tohle je podle tebe ten případ? Jakože je to omezení svobody Microsoftu tlačit lidem browser přes monopol na OS a proto špatné?
Ano je. Firma MS něco vyrobí a nabídne na trhu. Ostatní si to buď koupí nebo nekoupí, je to jejich volba.
Tahle regulace je podobná, jako kdyby EU nařídila nějaké hospodě, že kromě vlastního piva musí do jídelního lístku umístit ještě nápoje od konkurenční hospody a pokud si je zákazník objedná, musí mu je donést. Prostě jdeš buď do jedné hospody a máš tam třeba dobré jídlo a hnusné pivo, nebo jdeš do jiné hospody a máš tam taky dobré jídlo a dobré pivo. Buď používáš Windows, nebo používáš Linux. Rozhodnutí je na tobě.
Co když MS vydá verzi IE pro Linux a EU nařídí mé distribuci, aby tam tenhle shit taky zařadila, vedle výchozího Firefoxu? Toho bych se opravdu nerad dočkal. A jak se říká, co sám nerad, nečiň druhým.
Firma MS něco vyrobí a nabídne na trhu. Ostatní si to buď koupí nebo nekoupí, je to jejich volba.Já mám tedy jinou zkušenost. Někdo koupí notebook a s ním mu vnutí i Windows, někdo kupuje Windows pro to, že je mají všichni takže on je přece musí mít taky – to nevypadá moc jako volba.
Co když MS vydá verzi IE pro Linux a EU nařídí mé distribuci, aby tam tenhle shit taky zařadila, vedle výchozího Firefoxu? Toho bych se opravdu nerad dočkal.Až bude mít vaše distribuce 95 % trhu a Mozilla do ní Firefox protlačí z pozice vlastníka té distribuce, bude takové rozhodnutí v pořádku. Zatím je ale rozdíl v tom, že si můžete vybrat ze stovek linuxových distribucí, ale v operačních systémech pro desktop moc na výběr nemáte a MS dělá všechno pro to, aby se ta možnost výběru ještě zmenšila.
Někdo koupí notebook a s ním mu vnutí i Windows
Tohle se dá považovat za nekalou praktiku, MS tlačí na prodejce a v podstatě je nutí prodávat HW i s Windows. V takovém případě si dovedu představit např. zákon, který by zaručoval, že zákazník bude mít na faktuře cenu za HW a SW zvlášť, aby viděl, kolik co skutečně stojí a aby si případně mohl koupit jen jedno z toho.
(Akorát nevím, jak to udělat s Applem a MacOS, aby se všem měřilo stejným metrem – i když dnešní intelovské Macky umožňují instalaci Windows, Linuxu i dalších systémů, takže by to snad šlo).
někdo kupuje Windows pro to, že je mají všichni takže on je přece musí mít taky
Pokud mě stát nebude nutit používat Windows formou zfušovaného e-governmentu a ve školách budou mít studenti možnost volby open source softwaru a nebudou se učit jen MS produkty, budu spokojený.
Politici (a ti unijní zvlášť) jsou svině – místo aby si zametli před vlastním prahem, dali do pořádku výběrová řízení na státní zakázky, prosazovali dlouhodobé zájmy, zbavovali stát „vendor lock-inu“, nenechávali se korumpovat… místo toho vytváří tlak na soukromou firmu, zastrašují ji (pokuty, hrozby, regulace) a snaží se ji tak dostat do podřízeného postavení. A důvod? Jednak je to jednodušší a téměř bezpracné a jednak se z těch pokut dá financovat přebyrokratizovaná EU.
ale v operačních systémech pro desktop moc na výběr nemáte
Vybral jsem si Linux. Na desktopu používám výhradně tento OS. Windows mám jen ve VMwaru a už ani pořádně nevím, kdy jsem do nich naposledy nabootoval.
Prostě si myslím, že jsou i jiné, lepší, způsoby jak zlepšit situaci – aniž by přitom bylo omezováno právo podnikatele něco vyrábět a nabízet na trhu. Jenže tyhle způsoby jsou pracnější a proto jsou u politiků oblíbenější pokuty a zákazy.
Až bude mít vaše distribuce 95 % trhu
Po rovnejch okurkách a podobných blbostech, co EU již vypustila bych tomuto i věřil...
...prostě není nad to navrhovat věci od stolu a ani se nepodívat, jak to vlastně funguje v praxi!
Tiskni
Sdílej: