Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak, a už jsem tu zas. A zase si stěžuju. A dokonce jsem použil i break, takže si doufám nikdo nebude stěžovat, že musí ty moje bláboly číst
Minulý pátek nám začaly prázdniny. Dorazil jsem domů, sedl k PC a po úspěšném nabootování svého Gentoo a zalogování do fluxboxu jsem stiskl ALT+F2 a napsal wow. enter. Stejná rutina jako každý den asi tak poslední měsíc.
Tak přeci jsem si našel čas. Je právě 14:12, máme Zpracování vědeckých informací (honosný název pro výuku účtování v programu WinFAS) a já jsem se rozhodl, že si postěžuji na fakt, který mě trápí už několik dní.
Zdravím,
s bratrancem bychom rádi rozjeli ještě jeden San Andreas Multiplayer server (jeden nám už běží na pipni.cz, jenže ti už registrace k free variantě virtual serveru zrušili). Mým dotazem je, jestli nevíte o nějakém virtual server hostingu zdarma, a pokud ano, poradíte? :) (není potřeba nic super výkonného, stačí mi i 300MHz se 128MB RAM tak jako to mají u pipni...)
Díky
PS: omlouvám se za styl příspěvku, píšu ho hooodně na rychlo...
Od jedné kamarádky mojí mamky mám možnost koupit si zmiňovaný notebook. Za 2000Kč. Ovšem tady začíná problém
Notebook má rozbitou klávesnici, údajně se do ní kdysi vylila kofola. Nyní přemýšlím o tom, že pokud by se to vyplatilo, rád bych si ho koupil a nechal opravit/opravil klávesnici.
Googla sem se ptal, ale vůbec nevím, jak zadat ten dotaz, a tak se ptám tady vás - nevíte, jak bych ji mohl opravit (třeba nějaký návod), nebo kde - a za kolik - by se dala koupit nová? V nejhorším případě bych zašel do Trinetu ve Žďáře a nechal si ji opravit tam, ale nevím vůbec na kolik by mě to vyšlo.
Poradíte? Zn: spěchá
Zůstal jsem dneska doma, protože mi nebylo dobře, a tak jsem si řekl „co kdybych napsal nějaký článek/seriál o hrách pro mého miláčka?“. Pokud to bude možné, pokusím se napsat víc částí vždy o 2-3 kouscích, dohromady skončíme na 11 hrách.
Od letošních vánoc jsem šťastným (většinou) majitelem kapesního "chytráka" honosícího se názvem Palm Treo 650 (tedy, palmOne )
Asi před měsícem mě zaujala nabídka vyděračů t-mobile na mobilní internet. Je to sice nabídka z nouze ctnost, za 39 Kč/týden mám k dispozici "neomezený" internet s 15MB FUP (pamatujete ještě na vocamcaď - pocamcaď? Čtvrtníček je vážně vystihl... Všichi jsou to stejná pakáž, jak T-mobile, tak O2 nebo Vodafoun... o Emzákovi - Ufounovi - nemluvě))
Takže. K někomu se možná donesla ta (pro mě) nemilá zpráva, že jsem si omylem smazal /
Od té doby, kdy jsem veřejně proklínal ICQ, uplynulo už mnoho vody (rozuměj, času). Měl jsem mnoho času na to, abych se rozhodl, a bohužel jsem musel zůstat u ICQ - prostě kvůli tomu, že moje milé slečny Zuzanqa, Linda a Nikolka (a několik dalších ) na Jabber přejít nechtějí. Dva kámoše-windowsáky jsem na Jabber zkonvertoval tak, že jsem je nejdříve naučil na QIP (ještě před Infiem) a časem jsem jim ukázal ono zmíňené Infium. A bez ostatních bych se nejspíš obešel. Ale bez těchto slečen - ne!
Od svého vánočního přechodu z Debianu na Gentoo (o kterém jsem nepsal, protože jsem předpokládal kritiku ve stylu "Další Gentooista se chlubí" a také z důvodu nedostatku času) jsem tak trochu začal přemýšlet o přechodu na jiný desktop.
Dnes odpoledne, když jsem spěchal na autobus, mě potkala zajímavá situace. Šel jsem po úzké asfaltové uličce, která vede rovnoběžně se silnicí hlavní a je od ní oddělená několika různými domy. A pak to přišlo.
Dlouho jsem se snažil vymyslet nějaký dobrý název pro tenhle post, ale nic lepšího jsem nevymyslel. Zní jako mnoho dalších podobných postů, čemuž se ani tak nějak nedivím. Tedy, abych se dostal k věci.
Nevím, jak dlouho zpět to je, kdy jsem četl jakýsi článek o ICQ. Nevím, zda to bylo na abclinuxu nebo kde, ale přestože jsem většinu úskalí licence tak nějak znal, stejně mi to dalo záminku k tomu, přestat ho používat. Takže, až do 31. října 2007 budu na ICQ obvykle ve stavu DND nebo N/A, a od té doby jenom a pouze na jabberu - neurotoxin(at)jabbim.cz Obvykle bývám k nalezení na talk@conf.netlab.czTak dnes už mě to počasí dožralo... Takový déšť, který byl dneska skoro celý den... to jsem už dlouho nezažil :(((
Co vy na to?
Je to smutné. Po krásných dvou měsících prázdnin (plných GNU/Linuxu, samozřejmě :)), jsem se bohužel musel vrátit do té strašné školy. A tam čekal ŠOK! (ale ne ten v podání slečny Farné xD) Tedy, několik šoků:
Tak za prvé. Hned první zaměstnanec školy, kterého jsem potkal hned v budově (pokud nemluvím o dvou profesorech před vchodem), byl školník. A křičel. Docela nechutně. Nelíbilo se mu totiž, že si někdo už zabral skřínky, a chtěl ty zámky odstřihnout...
Za druhé, skřínky se přes prázdniny změnily na modré, červené a jiné hnusy... Bez komentáře.
A to třetí, byl jsem odloučen od svého nejlepšího kamaráda ze školy (chodí do 3.E, já do 3.B), a to o víc než půlku chodby!
Co se týče předmětů, chytili jsme celkem slušný rozvrh :) Takže aspoň něco...