Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Od svého vánočního přechodu z Debianu na Gentoo (o kterém jsem nepsal, protože jsem předpokládal kritiku ve stylu "Další Gentooista se chlubí" a také z důvodu nedostatku času) jsem tak trochu začal přemýšlet o přechodu na jiný desktop.
Sice to asi nikoho nebude zajímat, ale stejně pro vysvětlení napíšu trochu své historie (a takříkajíc hodím špínu sám na sebe )
Kdysi, když jsem měl nainstalovanou svou první distribuci - Ubuntu Dapper - mi přišlo Gnome docela neohrabané a oproti KDE i nedodělané. Nějakého čtvrt roku jsem na něm fungoval docela bez větších problémů, i když trochu nerad, ale potom se mi povedlo svého Dappera docela sesypat, když jsem podle jakéhosi návodu instaloval fglrx drivery na svého Radeona 9200 (rozbitá Xka, já jako začátečník bez šance opravit...). Inu, začátky byly těžké. Stará praxe Widlí pravila zálohovat a přeinstalovat. V tu chvíli jsem si do Ubuntu dal KDE a na Gnome jsem kašlal. A taky jsem se naučil na Fluxbox, ke kterému mám doteď kladný vztah
(Je to pro mě sice záhadou, ale na něm se mi povedlo rozjet Counter-Strike 1.6 ve wine na indirect rendering dost plynule )
Jeden z dalších důvodů, proč chci přejít, je - nevím, zda je to bug nebo moje hloupost - že asi poslední dva měsíce se pokouším nainstalovat kdebluetooth (blíže neurčený v podstatě nedohledatelný problém...) a Kicker s USE flagem "kickoff" (nekompatibilita s posledním KDE 3.5.8)
Ale k historii to snad stačí. Po tom, co jsem viděl screeny z nového Gnome a všechny ty programy pro Gnome, které v Portagi jsou :-P si říkám: Proč ne?
Jedna z důležitých věcí je pro mě možnost pracovat (synchronizace a připojení k internetu @ bluetooth, popř. hotsync kabel) se svým Palmíkem (jmenovitě Treo 650)
Nakonec bych rád podotknul, že bych nerad vyvolával nějaké flamy, taky jsem se trochu zdráhal postnout to, ale věřím, že abclinuxu alespoň z 90% navštěvují myslící a vyspělé bytosti Rád bych slyšel pouze a jenom objektivní doporučení a důvody... Díky
Tiskni
Sdílej:
proste v GNOME som produktivnejsi :).V GNOME sa dá byť produktívnejší len vtedy, keď nevyužívaš pokročilé funkcie KDE typu dcop, kparts, kio, atď. Netvrdím, že ich potrebuješ, takže GNOME je pre teba ideálne, ale kto raz začne využívať mocné nástroje KDE, pre toho je ťažké používať Gnome alebo Windows.