Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Od svého vánočního přechodu z Debianu na Gentoo (o kterém jsem nepsal, protože jsem předpokládal kritiku ve stylu "Další Gentooista se chlubí" a také z důvodu nedostatku času) jsem tak trochu začal přemýšlet o přechodu na jiný desktop.
Sice to asi nikoho nebude zajímat, ale stejně pro vysvětlení napíšu trochu své historie (a takříkajíc hodím špínu sám na sebe )
Kdysi, když jsem měl nainstalovanou svou první distribuci - Ubuntu Dapper - mi přišlo Gnome docela neohrabané a oproti KDE i nedodělané. Nějakého čtvrt roku jsem na něm fungoval docela bez větších problémů, i když trochu nerad, ale potom se mi povedlo svého Dappera docela sesypat, když jsem podle jakéhosi návodu instaloval fglrx drivery na svého Radeona 9200 (rozbitá Xka, já jako začátečník bez šance opravit...). Inu, začátky byly těžké. Stará praxe Widlí pravila zálohovat a přeinstalovat. V tu chvíli jsem si do Ubuntu dal KDE a na Gnome jsem kašlal. A taky jsem se naučil na Fluxbox, ke kterému mám doteď kladný vztah
(Je to pro mě sice záhadou, ale na něm se mi povedlo rozjet Counter-Strike 1.6 ve wine na indirect rendering dost plynule )
Jeden z dalších důvodů, proč chci přejít, je - nevím, zda je to bug nebo moje hloupost - že asi poslední dva měsíce se pokouším nainstalovat kdebluetooth (blíže neurčený v podstatě nedohledatelný problém...) a Kicker s USE flagem "kickoff" (nekompatibilita s posledním KDE 3.5.8)
Ale k historii to snad stačí. Po tom, co jsem viděl screeny z nového Gnome a všechny ty programy pro Gnome, které v Portagi jsou :-P si říkám: Proč ne?
Jedna z důležitých věcí je pro mě možnost pracovat (synchronizace a připojení k internetu @ bluetooth, popř. hotsync kabel) se svým Palmíkem (jmenovitě Treo 650)
Nakonec bych rád podotknul, že bych nerad vyvolával nějaké flamy, taky jsem se trochu zdráhal postnout to, ale věřím, že abclinuxu alespoň z 90% navštěvují myslící a vyspělé bytosti Rád bych slyšel pouze a jenom objektivní doporučení a důvody... Díky
Tiskni
Sdílej:
proste v GNOME som produktivnejsi :).V GNOME sa dá byť produktívnejší len vtedy, keď nevyužívaš pokročilé funkcie KDE typu dcop, kparts, kio, atď. Netvrdím, že ich potrebuješ, takže GNOME je pre teba ideálne, ale kto raz začne využívať mocné nástroje KDE, pre toho je ťažké používať Gnome alebo Windows.