Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Od svého vánočního přechodu z Debianu na Gentoo (o kterém jsem nepsal, protože jsem předpokládal kritiku ve stylu "Další Gentooista se chlubí" a také z důvodu nedostatku času) jsem tak trochu začal přemýšlet o přechodu na jiný desktop.
Sice to asi nikoho nebude zajímat, ale stejně pro vysvětlení napíšu trochu své historie (a takříkajíc hodím špínu sám na sebe )
Kdysi, když jsem měl nainstalovanou svou první distribuci - Ubuntu Dapper - mi přišlo Gnome docela neohrabané a oproti KDE i nedodělané. Nějakého čtvrt roku jsem na něm fungoval docela bez větších problémů, i když trochu nerad, ale potom se mi povedlo svého Dappera docela sesypat, když jsem podle jakéhosi návodu instaloval fglrx drivery na svého Radeona 9200 (rozbitá Xka, já jako začátečník bez šance opravit...). Inu, začátky byly těžké. Stará praxe Widlí pravila zálohovat a přeinstalovat. V tu chvíli jsem si do Ubuntu dal KDE a na Gnome jsem kašlal. A taky jsem se naučil na Fluxbox, ke kterému mám doteď kladný vztah
(Je to pro mě sice záhadou, ale na něm se mi povedlo rozjet Counter-Strike 1.6 ve wine na indirect rendering dost plynule )
Jeden z dalších důvodů, proč chci přejít, je - nevím, zda je to bug nebo moje hloupost - že asi poslední dva měsíce se pokouším nainstalovat kdebluetooth (blíže neurčený v podstatě nedohledatelný problém...) a Kicker s USE flagem "kickoff" (nekompatibilita s posledním KDE 3.5.8)
Ale k historii to snad stačí. Po tom, co jsem viděl screeny z nového Gnome a všechny ty programy pro Gnome, které v Portagi jsou :-P si říkám: Proč ne?
Jedna z důležitých věcí je pro mě možnost pracovat (synchronizace a připojení k internetu @ bluetooth, popř. hotsync kabel) se svým Palmíkem (jmenovitě Treo 650)
Nakonec bych rád podotknul, že bych nerad vyvolával nějaké flamy, taky jsem se trochu zdráhal postnout to, ale věřím, že abclinuxu alespoň z 90% navštěvují myslící a vyspělé bytosti Rád bych slyšel pouze a jenom objektivní doporučení a důvody... Díky
Tiskni
Sdílej:
proste v GNOME som produktivnejsi :).V GNOME sa dá byť produktívnejší len vtedy, keď nevyužívaš pokročilé funkcie KDE typu dcop, kparts, kio, atď. Netvrdím, že ich potrebuješ, takže GNOME je pre teba ideálne, ale kto raz začne využívať mocné nástroje KDE, pre toho je ťažké používať Gnome alebo Windows.