Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dlouho jsem se snažil vymyslet nějaký dobrý název pro tenhle post, ale nic lepšího jsem nevymyslel. Zní jako mnoho dalších podobných postů, čemuž se ani tak nějak nedivím. Tedy, abych se dostal k věci.
Nevím, jak dlouho zpět to je, kdy jsem četl jakýsi článek o ICQ. Nevím, zda to bylo na abclinuxu nebo kde, ale přestože jsem většinu úskalí licence tak nějak znal, stejně mi to dalo záminku k tomu, přestat ho používat. Takže, až do 31. října 2007 budu na ICQ obvykle ve stavu DND nebo N/A, a od té doby jenom a pouze na jabberu - neurotoxin(at)jabbim.cz Obvykle bývám k nalezení na talk@conf.netlab.cz
Tiskni
Sdílej:
A Ignoranty, i když jsou třeba přáteli, holt ignorovat.A co třeba tohle - snažíš se získat náklonnost sympatické, leč počítačově naprosto nevzdělané slečny. Používá ICQ a ty s ní chceš elektronicky (samozřejmě především osobně, ale i tenhle způsob s občas hodí) komunikovat. Vysvětlovat jí, že ICQ je fuj, ne že by nemělo cenu, ale není zrovna nejlepší téma k rozhovoru....
Krom toho později jí to můžeš vysvětlit a k ideálům se vrátit.Vážně? Věř, že to bude o dost těžší - když si začnete psát po ICQ a pak jí teprve doporučíš Jabber, co ona z toho bude mít? Kdežto když IM nejdřív nebudete používat vůbec, tak pak můžeš navrhnout, jestli si s tebou nechce chatovat, a že máš Jabber. Takže nebude muset utrácet za SMSky nebo posílat složitě e-maily a proto do toho půjde - tzn. nějaká očividná výhoda (i pro laika) tam je.
Mě zajímají lidé, ne to přes jaký protokol se mnou chtějí mluvit.To zní logicky a přirozeně. Ale narazíš na problém, když budeš chtít použít IM na něco jiného než je zabíjení času nebo kecaní o nesmyslech. Až budeš chtít někdy řešit pracovní nebo důvěrné věci, tak zjistíš, že ICQ (a podobné sítě) je nepoužitelné, protože si nemůžeš být jistý tím, kdo všechno tvoji komunikaci čte, nebo jestli si píšeš s tím, s kým myslíš, že si píšeš. V případě Jabberu můžeš šifrovat pomocí GPG* a pak máš jistotu že zprávy nečte nikdo kromě příjemce (ani správce IM serveru) a nebo si pořídíš vlastní Jabber server a pak můžeš důvěřovat i zprávám nešifrovaným pomocí GPG, protože správcem serveru jsi ty sám. BTW: existuje v ICQ něco jako GPG šifrování v Jabberu? Zatím jsem viděl pouze s proprietární/nestandardní řešení, která fungovala jen když obě strany používaly téhož klienta. Kdežto GPG šifrování v Jabberu je standard a nezáleží na tom, kdo má jakého klienta. *) o TLS šifrování kanálu mezi klientem a serverem ani nemluvím, to považuji za samozřejmost.
Kdyby všichni z linuxové komunity daly jasně najevo, že chtějí partnerky jen uživatelky Linuxu - myslím, že by ženy rychle pochopily co se od nich žádá a jak zvýší svojit přitažlivost.A nebo by padly do náručí prvního tupého svalovce s novou Audinou a posměšně by Linuxákům mávaly skrz škvíru v alobalu v okně :o)
$ host -t SRV _xmpp-server._tcp.centrum.cz _xmpp-server._tcp.centrum.cz has SRV record 5 0 5269 kom1.centrum.cz.