V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tux už je opravdu všude. Pokud vám nestačí plyšáci, trička, spodní prádlo nebo přívěšky, vyzdobte si Tuxem i koupelnu. Koupelnová rohožka v Hornbachu Černý Most
O víkendu jsem opět navštívila své rodné město - matičku Prahu. Náhoda tomu tak chtěla, že na sobotu měl táta naplánovaný sraz matfyzáků - 23 let od promoce. A protože jsme se ségrou zrovna byly poblíž, dostal úžasný nápad, že nás tam vezme s sebou. Nadšené jsme tedy nebyly a bránily jsme se, ale nakonec ve mně převládla zvědavost, a chtěla jsem vidět, co vyrůstá z takových matfyzáků :o).
V minulém blogu jsem psala o vrácení do života postaršího pc, který zahálel v koutě. Pokud tedy vlastníte stejně jako já více počítačů, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak tyto stroje efektivně spravovat a pracovat na nich. V případě dvou počítačů si můžete buď pořídit dva monitory, dvě klávesnice, dvě myši a pracovat na dvou oddělených stanicích, anebo zkusit vzdálenou správu nebo přímo plochu.
Nedávno jsem dělala sčítání počítačů, které mám doma, a zjistila jsem, že se počet zastavil na čísle tři. Poté jsem udělala sčítání používaných počítačů, a tam byly výsledky o poznání horší. Jeden. Rozhodla jsem se tedy postarší pc, na kterém bylo nainstalováno Ubuntu 7.04, vrátit zpátky do života a udělat si z něj pokusného králíka na další distribuce.
Nadpis možná většinu z vás zmate, ale ne, nejedná se o novou verzi Firefoxu a nemá to nic společného s Free Software. Chtěla bych jenom poreferovat o dalším úspěšném ročníku Festivalu Fantazie Speciál.
Nedávno jsem se tady zmínila o mých nepříjemných zkušenostech s e-shopem triko.sk (tady). Napsala jsem jim samozřejmě hned mail, kde jsem žádala okamžitou reklamaci a taky to, aby mě to už nic nestálo. Odpověď s pokornou omluvou přišla rychle a samotné tričko vlastně taky.
Nedávno jsem ve svém blogu uvěřejnila "Rozcestník linuxových fanshopů" jak v ČR, tak i v zahraničí, který mapuje místa, kde si můžete koupit nějaké ty doplňky k vašemu oblíbenému OS.
Dovolila jsem si půjčit název slavné Dickovy knihy "Blade Runner: Do Androids Dream of Electric Sheep" a trochu ho upravit, aby mi seděl k obsahu tohoto blogpostu. Donutil mě k němu "test", během něhož jsem kontaktovala pány zabývající se počítači. Ať už to byli programátoři, herní fandové, linuxáci nebo windowsáci, všichni dostali stejnou otázku: Co si myslíte o ženách v IT?
Zahraniční
Přestože je v České republice podpora doplňků k GNU/Linux docela obstojná, v zahraničí je situace přece jenom lepší a na některých serverech naleznete opravdu zvláštní věci, kterými se dá propagovat GNU/Linux.
Většina příznivců GNU/Linux jsou na svou příslušnost ke komunitě hrdí a nebojí se to taky dávat najevo. Ať už se procházejí v tričku s nápisem "Linux" na hrudi, anebo s sebou vlečou obrovského plyšového Tuxe, kam jen se hnou. Pro ty, kteří svého tučňáka ještě nemají, anebo si chtějí pořídit dalšího do sbírky, je tady přehled míst, kde se mohou obohatit o nejrůznější doplňky k GNU/Linux, od klíčenek počínaje a kravatou s "nabaštěným" tučňákem konče.
název: Linux - Kapesní průvodce administrátora
autor: Martin Kysela
počet stran: 192
Kapesní průvodce administrátora je velmi užitečnou knihou jak pro adminy, tak pro uživatele, kteří se chtějí podívat na svůj systém i z té administrační stránky. Obsahuje šest kapitol, během kterých jsou čtenáři seznámeni jak s principy správy GNU/Linuxu, tak se síťovými službami nebo bezpečností. Kniha se výhradně orientuje na práci v textovém režimu, takže není vázána na konkrétní distribuci nebo GUI.
Když někdo řekl slovo blog, tak se mi dlouho asociovaly jenom nezajímavé kecy náctiletých dívek, co mají ve slovníku jenom "mocinky" a "ahojenky". Poslední dobou ale hodně čtu jak abclinuxu, tak root a vidím, že blog může být opravdu přínosný, tedy pokud je aspoň z části odborný. Stejně tak je výhodný pro samotné přispěvovatele, kteří se chtějí podělit o své znalosti a na opravdový článek si netroufnou. Blog je vlastně takový solidní kompromis, kde si k tomu všemu můžou přidat i nějaké ty citové sublimace.