Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
O víkendu jsem opět navštívila své rodné město - matičku Prahu. Náhoda tomu tak chtěla, že na sobotu měl táta naplánovaný sraz matfyzáků - 23 let od promoce. A protože jsme se ségrou zrovna byly poblíž, dostal úžasný nápad, že nás tam vezme s sebou. Nadšené jsme tedy nebyly a bránily jsme se, ale nakonec ve mně převládla zvědavost, a chtěla jsem vidět, co vyrůstá z takových matfyzáků :o).
Sraz se konal v restauraci na Malé Straně kolem páté. Dorazili jsme asi o půl šesté a po příchodu nás čekal stůl plný lidí, kteří se na nás velice divně dívali. Asi nemusím připomínat, že jako "děti" jsme tam byly jediné. Táta nás ze srandy představil jako svoje milenky, což asi všichni vzali vážně a rozhodli se nás jako nějaké "lehčí ženy" ignorovat. Dalším nově příchozím to nejspíše bylo hned sděleno, takže při kolečku kolem stolu v podávání rukou nás nenápadně vynechávali. Zapředly jsme tedy aspoň mezi sebou rozhovor o grafických driverech a bavily se, jak se na nás podezřívavě dívají. Zábava začala, když přišel ségry profesor algoritmizace z FELu, pan Berezovský. Vylezlo z něj, že už delší dobu má podezření, že právě ségra je dcerou jeho spolužáka z matfyzu. To už jsme ale nenápadně ťukaly na hodinky a chtěly se zdejchnout, nejen proto, že ségra měla poslední noc na doprogramování aplikace server - klient. Od jedné dámy jsme ještě zaslechly, jestli jsme opravdu jeho milenky nebo ne, což bylo se smíchem vysvětleno, všichni si oddychli a my mohli spokojeně zvednout kotvy.
Tiskni
Sdílej:
profesor algoritmizace z FELu, pan BerezovskýKdyž slyším Berezovský, vzpomenu si na jeho indukční důkaz, že do autobusu se vejde libovolný počet lidí
Brutálnější verzia tu. (Podle mě je ale brutálnější ta tvoje.)Njn, zraz aj s milenkami
Pivo a víno teče proudem, muzika vlastní. Je to superNeviem preco ale napadlo ma ze ked uz, ako spravni matfyzaci, by vam mal "pivom a vinom tiect prud", nie?
No jasne hipik je jednozne uz ikona na FELu. Snad kazdej kdo ho mel na nejakej predmet s nim ma veselou historku.
Nebo ho clovek ani nemusel mit. Na TI kterou prednasel Kolar, tak na jedne prednasce tam mel na slidech, nejakou psychadelickou (opravdu hodne hodne barevnou) animaci nejakeho algoritmu. Prohlasil "To tady ma kolega Berezovsky takovou vlozku pro materske skoly...", nebo neco v tom stylu.
Jo a navic se jmenem Marko Genyk-Berezovskyj si clovek primo koleduje o to stat se hvezdou