Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Nedávno jsem dělala sčítání počítačů, které mám doma, a zjistila jsem, že se počet zastavil na čísle tři. Poté jsem udělala sčítání používaných počítačů, a tam byly výsledky o poznání horší. Jeden. Rozhodla jsem se tedy postarší pc, na kterém bylo nainstalováno Ubuntu 7.04, vrátit zpátky do života a udělat si z něj pokusného králíka na další distribuce.
Problém nastal, když jsem si vzpomněla, že toto pc (říkejme mu Richmond) je ve značně rozloženém stavu. Přesněji ve stavu "case v jednom koutě" a "hardware v druhém", neboť jsem ještě nedávno byla rozhodnuta součástky prodat. Vyzbrojena šroubovákem jsem se tedy jala montovat. Za chvíli byl MB osazený procesorem AMD Athlon XP 2000+, grafikou Radeon 9600 a 512 DDR pamětí. Přihodila jsem ještě dvě mechaniky a disk (40). Ubuntu krásně nabootovalo, takže všechno bylo ok.
Náhodným losem jsem vybrala k instalaci Fedoru 8 a samozřejmě upgrade na Ubuntu 7.10. Nastavila jsem bootování z mechaniky a restartovala. Překvapivě se nezdařilo a byl mi vyhozen error "Disk boot failure". Následovalo zuřivé
checkování mechaniky, kontrolování kabelů a nápájení a samozřejmě nastavení BIOSu. O hodinu a spoustu zkoušení později mi to došlo: CD mechanika nemá ráda DVD :o). V dnešním světě DVD mechanik už prostě člověk nepřemýšlí nad tím, co do ní dává, a proto jsem to neudělala ani při vkládání bootovacího DVD do CD mechaniky.
Vzhledem k tomu, že se mi nechtělo instalovat ručně z Ubuntu, nezbývalo mi nic jiného, než přepojit kšandu z Richmonda na DVD mechaniku v mém desktopu a vesele instalovat, což už však není nijak vzrušující oproti oné krušné hodince :)
Tiskni
Sdílej:
Jak bootovat DVD v CD mechaniceJá se těšil na řešení
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
dd
vytvořit image diskety, filesystem vytvořit na image a nahrát imafe zpět pomocí, čeho jiného, než dd
.
krom toho opravdu umím zapojit datový kabel a obráceně to ani nejde (leda násilím)
Jak u kterého kabelu a jak u které desky/mechaniky. Často ani není jiná možnost než to zkusit. Jednou jsem dokonce narazil na situaci, kdy bylo potřeba klíč na kabelu upilovat, aby to šlo vůbec nasadit (musel se dát klíčem k tišťáku).