Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nedávno jsem dělala sčítání počítačů, které mám doma, a zjistila jsem, že se počet zastavil na čísle tři. Poté jsem udělala sčítání používaných počítačů, a tam byly výsledky o poznání horší. Jeden. Rozhodla jsem se tedy postarší pc, na kterém bylo nainstalováno Ubuntu 7.04, vrátit zpátky do života a udělat si z něj pokusného králíka na další distribuce.
Problém nastal, když jsem si vzpomněla, že toto pc (říkejme mu Richmond) je ve značně rozloženém stavu. Přesněji ve stavu "case v jednom koutě" a "hardware v druhém", neboť jsem ještě nedávno byla rozhodnuta součástky prodat. Vyzbrojena šroubovákem jsem se tedy jala montovat. Za chvíli byl MB osazený procesorem AMD Athlon XP 2000+, grafikou Radeon 9600 a 512 DDR pamětí. Přihodila jsem ještě dvě mechaniky a disk (40). Ubuntu krásně nabootovalo, takže všechno bylo ok.
Náhodným losem jsem vybrala k instalaci Fedoru 8 a samozřejmě upgrade na Ubuntu 7.10. Nastavila jsem bootování z mechaniky a restartovala. Překvapivě se nezdařilo a byl mi vyhozen error "Disk boot failure". Následovalo zuřivé
checkování mechaniky, kontrolování kabelů a nápájení a samozřejmě nastavení BIOSu. O hodinu a spoustu zkoušení později mi to došlo: CD mechanika nemá ráda DVD :o). V dnešním světě DVD mechanik už prostě člověk nepřemýšlí nad tím, co do ní dává, a proto jsem to neudělala ani při vkládání bootovacího DVD do CD mechaniky.
Vzhledem k tomu, že se mi nechtělo instalovat ručně z Ubuntu, nezbývalo mi nic jiného, než přepojit kšandu z Richmonda na DVD mechaniku v mém desktopu a vesele instalovat, což už však není nijak vzrušující oproti oné krušné hodince :)
Tiskni
Sdílej:
Jak bootovat DVD v CD mechaniceJá se těšil na řešení
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
dd
vytvořit image diskety, filesystem vytvořit na image a nahrát imafe zpět pomocí, čeho jiného, než dd
.
krom toho opravdu umím zapojit datový kabel a obráceně to ani nejde (leda násilím)
Jak u kterého kabelu a jak u které desky/mechaniky. Často ani není jiná možnost než to zkusit. Jednou jsem dokonce narazil na situaci, kdy bylo potřeba klíč na kabelu upilovat, aby to šlo vůbec nasadit (musel se dát klíčem k tišťáku).