Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem zamakal a povedlo se. Oproti původnímu plánu sice ještě nejsou připravený ECDL testy pro Linux (to se teprve chystá - snad do konce roku), ale na OOo + FF a TB už to jde!
Vesmír je fakt velkej. 25.5. minulý rok mi připadal fakt nepředstavitelně velkej - nepotkal jsem ani jednoho stopaře co by věděl kde má svůj ručník.
Ne, že bych si to neužil, ale přeci jen bych rád sasoval ňákýho húpyho frúda při stopu.
Vyrazíte letos?
Jak jsem slíbil, tak činím a dávám vědět jak pokračuje akreditace Open Source aplikací pro testy ECDL.
Tak dnes jsem se opravdu zapotil. Nemám žádný MatFyz - jsem obyčejná lopata a rádiovka, ale něco si z matematiky pamatuju. Aspoň na druhou třídu základní školy to do dneška stačilo. Dnes jsem ale viděl zadání z matematiky z učebnice mého osmiletého syna:
Lukáš má 12 bonbónů. Marie má dvakrát méně. Kolik bonbónů má Marie?
Tak mě zajímá: Kolik je dvakrát míň než dvanáct? Je takové zadání vůbec normální?
Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Včera jsem poslal do kanceláře manažera ECDL-CZ následující mail:
Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda se uvažuje o možnosti testování ECDL na Open Source platformách jako GNU Linux, OpenOffice, Firefox apod. Pokud zatím ne, mohu nějak přispět k tomu, aby to tak bylo? Například mohu zkusit složit testy se stávajícími otázkami pro platformu Windows a MS Office na Linuxu a OpenOffice a vypsat rozdíly, upravit znění otázek apod. Děkuji za odpověď
Tak v linuxu se asi na televizi nepodívám. Mám (kolikrát už i tady zmiňovaný) WinFast 2000 XP a to RM Edition
Tak doufám, že moje hledání vyhovující distribuce se blíží ke konci. Jako začátečník a "klikač" jsem začínal na SuSE, resp. OpenSuSE.