Webináře: Wazuh Security Platforma a Vysoká dostupnost Zabbixu aneb dva bezplatné webináře zaměřené na bezpečnostní platformu Wazuh a vysokou dostupnost Zabbixu, proběhnou 16. a 17. října 2024 od 10:00. Naučte se, jak využít Wazuh pro sběr logů a detekci hrozeb, a jak nakonfigurovat vysokou dostupnost Zabbix serveru a proxy verze 7.0.
Komunitní Wikikonference 2024 aneb setkání s tvůrci české Wikipedie plné přednášek, diskuzí a novinek ze světa Wikimedia, proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 v Didaktikonu Kampusu Hybernská v Praze.
Podpora Windows 10 skončí v říjnu 2025. Co dál? Ubuntu 25.10, Fedora 43, Debian 13 Trixie?
Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Tak jsem zamakal a povedlo se. Oproti původnímu plánu sice ještě nejsou připravený ECDL testy pro Linux (to se teprve chystá - snad do konce roku), ale na OOo + FF a TB už to jde!
Vesmír je fakt velkej. 25.5. minulý rok mi připadal fakt nepředstavitelně velkej - nepotkal jsem ani jednoho stopaře co by věděl kde má svůj ručník.
Ne, že bych si to neužil, ale přeci jen bych rád sasoval ňákýho húpyho frúda při stopu.
Vyrazíte letos?
Jak jsem slíbil, tak činím a dávám vědět jak pokračuje akreditace Open Source aplikací pro testy ECDL.
Tak dnes jsem se opravdu zapotil. Nemám žádný MatFyz - jsem obyčejná lopata a rádiovka, ale něco si z matematiky pamatuju. Aspoň na druhou třídu základní školy to do dneška stačilo. Dnes jsem ale viděl zadání z matematiky z učebnice mého osmiletého syna:
Lukáš má 12 bonbónů. Marie má dvakrát méně. Kolik bonbónů má Marie?
Tak mě zajímá: Kolik je dvakrát míň než dvanáct? Je takové zadání vůbec normální?
Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Včera jsem poslal do kanceláře manažera ECDL-CZ následující mail:
Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda se uvažuje o možnosti testování ECDL na Open Source platformách jako GNU Linux, OpenOffice, Firefox apod. Pokud zatím ne, mohu nějak přispět k tomu, aby to tak bylo? Například mohu zkusit složit testy se stávajícími otázkami pro platformu Windows a MS Office na Linuxu a OpenOffice a vypsat rozdíly, upravit znění otázek apod. Děkuji za odpověď
Tak v linuxu se asi na televizi nepodívám. Mám (kolikrát už i tady zmiňovaný) WinFast 2000 XP a to RM Edition
Tak doufám, že moje hledání vyhovující distribuce se blíží ke konci. Jako začátečník a "klikač" jsem začínal na SuSE, resp. OpenSuSE.