Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jak jsem slíbil, tak činím a dávám vědět jak pokračuje akreditace Open Source aplikací pro testy ECDL.
Měl jsem schůzku v Praze na Certikonu a domluvili jsme postup prací. Prozatím to bude koncept OOo + FireFox a Thunderbird, ale na Woknech. Linux až ve druhé fázi. Začal jsem projíždět všechny testy od modulu 3. Modul 1 je totiž teorie, a tam se nic moc měnit nemusí a modul 2 si připravím zvlášť, až budu připravovat otázky pro Linux. Tam bude změn naopak hodně - názvy přípon, zástupci na ploše, názvosloví apod.
Modul 3 - Testy z textového editoru jdou složit v pohodě, ale přesto je vynechaná hromadná korespondence. Sice funguje i v OOo, ale není to až tak BFU Friendly.
Modul 4 - Tabulkový kalkulátor dokonce nepořebuje žádnou změnu ve znění (kromě .xls, .xlt) a dá se udělat všechno.
Modul 5 - Databáze. Tady bych potřeboval nějakou pomoc s převodem .mdb. Mám nainstalovány MDB Tools. Umí export, ale jen tabulek. Potřebuju i formuláře, dotazy a sestavy. Kexi sice má import dat včetně .mdb, ale nějak mi to nejede. Ano, klidně bych to mohl naklepat ručně, ale znáte to.
V modulech 6 a 7 nečekám žádné problémy, ale uvidím. Zatím potřebuju ty databáze.
Tak prosím - nějaké nápady?
Tiskni
Sdílej:
Asi pletete, protože společnost Certicon, která přebírá licenciát konceptu ECDL v České republice, neví o možnosti provádět testy na Linuxové platformě.
Tedy abych to uvedl na pravou míru - teoreticky koncept ECDL zaručuje platformní nezávislost a mělo by být jedno na čem se testujete. Praxe je ale taková, že střediska si zařizují tzv. softwarové akreditace, a zatím požadují jen produkty Microsoftu. Znění otázek se mírně liší podle použité verze Office, nebo Windows. Musel tu tedy být někdo, kdo zkusil složit všechny verze všech testů na konkrétním SW (např. Word 97, MSIE 5 ...) a upravit otázky tam, kde to je nutné. O Open Source se dosud nejevil takový zájem. Z toho důvodu neexistují ty poupravené verze otázek.
Teď je situace jiná. Open Source opravdu začíná vážně pronikat i do podniků. Pokud ale chtějí testovací sřediska testovat na OOo, nebo na Linuxu, nikdo jim nedá akreditaci, protože není připravena.
Odtud tedy pramení moje snahy nějak to změnit.
ps: Fakt nikdo neví co s tím importem?