Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Jak jsem slíbil, tak činím a dávám vědět jak pokračuje akreditace Open Source aplikací pro testy ECDL.
Měl jsem schůzku v Praze na Certikonu a domluvili jsme postup prací. Prozatím to bude koncept OOo + FireFox a Thunderbird, ale na Woknech. Linux až ve druhé fázi. Začal jsem projíždět všechny testy od modulu 3. Modul 1 je totiž teorie, a tam se nic moc měnit nemusí a modul 2 si připravím zvlášť, až budu připravovat otázky pro Linux. Tam bude změn naopak hodně - názvy přípon, zástupci na ploše, názvosloví apod.
Modul 3 - Testy z textového editoru jdou složit v pohodě, ale přesto je vynechaná hromadná korespondence. Sice funguje i v OOo, ale není to až tak BFU Friendly.
Modul 4 - Tabulkový kalkulátor dokonce nepořebuje žádnou změnu ve znění (kromě .xls, .xlt) a dá se udělat všechno.
Modul 5 - Databáze. Tady bych potřeboval nějakou pomoc s převodem .mdb. Mám nainstalovány MDB Tools. Umí export, ale jen tabulek. Potřebuju i formuláře, dotazy a sestavy. Kexi sice má import dat včetně .mdb, ale nějak mi to nejede. Ano, klidně bych to mohl naklepat ručně, ale znáte to.
V modulech 6 a 7 nečekám žádné problémy, ale uvidím. Zatím potřebuju ty databáze.
Tak prosím - nějaké nápady?
Tiskni
Sdílej:
Asi pletete, protože společnost Certicon, která přebírá licenciát konceptu ECDL v České republice, neví o možnosti provádět testy na Linuxové platformě.
Tedy abych to uvedl na pravou míru - teoreticky koncept ECDL zaručuje platformní nezávislost a mělo by být jedno na čem se testujete. Praxe je ale taková, že střediska si zařizují tzv. softwarové akreditace, a zatím požadují jen produkty Microsoftu. Znění otázek se mírně liší podle použité verze Office, nebo Windows. Musel tu tedy být někdo, kdo zkusil složit všechny verze všech testů na konkrétním SW (např. Word 97, MSIE 5 ...) a upravit otázky tam, kde to je nutné. O Open Source se dosud nejevil takový zájem. Z toho důvodu neexistují ty poupravené verze otázek.
Teď je situace jiná. Open Source opravdu začíná vážně pronikat i do podniků. Pokud ale chtějí testovací sřediska testovat na OOo, nebo na Linuxu, nikdo jim nedá akreditaci, protože není připravena.
Odtud tedy pramení moje snahy nějak to změnit.
ps: Fakt nikdo neví co s tím importem?