Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Jak jsem slíbil, tak činím a dávám vědět jak pokračuje akreditace Open Source aplikací pro testy ECDL.
Měl jsem schůzku v Praze na Certikonu a domluvili jsme postup prací. Prozatím to bude koncept OOo + FireFox a Thunderbird, ale na Woknech. Linux až ve druhé fázi. Začal jsem projíždět všechny testy od modulu 3. Modul 1 je totiž teorie, a tam se nic moc měnit nemusí a modul 2 si připravím zvlášť, až budu připravovat otázky pro Linux. Tam bude změn naopak hodně - názvy přípon, zástupci na ploše, názvosloví apod.
Modul 3 - Testy z textového editoru jdou složit v pohodě, ale přesto je vynechaná hromadná korespondence. Sice funguje i v OOo, ale není to až tak BFU Friendly.
Modul 4 - Tabulkový kalkulátor dokonce nepořebuje žádnou změnu ve znění (kromě .xls, .xlt) a dá se udělat všechno.
Modul 5 - Databáze. Tady bych potřeboval nějakou pomoc s převodem .mdb. Mám nainstalovány MDB Tools. Umí export, ale jen tabulek. Potřebuju i formuláře, dotazy a sestavy. Kexi sice má import dat včetně .mdb, ale nějak mi to nejede. Ano, klidně bych to mohl naklepat ručně, ale znáte to.
V modulech 6 a 7 nečekám žádné problémy, ale uvidím. Zatím potřebuju ty databáze.
Tak prosím - nějaké nápady?
Tiskni
Sdílej:
Asi pletete, protože společnost Certicon, která přebírá licenciát konceptu ECDL v České republice, neví o možnosti provádět testy na Linuxové platformě.
Tedy abych to uvedl na pravou míru - teoreticky koncept ECDL zaručuje platformní nezávislost a mělo by být jedno na čem se testujete. Praxe je ale taková, že střediska si zařizují tzv. softwarové akreditace, a zatím požadují jen produkty Microsoftu. Znění otázek se mírně liší podle použité verze Office, nebo Windows. Musel tu tedy být někdo, kdo zkusil složit všechny verze všech testů na konkrétním SW (např. Word 97, MSIE 5 ...) a upravit otázky tam, kde to je nutné. O Open Source se dosud nejevil takový zájem. Z toho důvodu neexistují ty poupravené verze otázek.
Teď je situace jiná. Open Source opravdu začíná vážně pronikat i do podniků. Pokud ale chtějí testovací sřediska testovat na OOo, nebo na Linuxu, nikdo jim nedá akreditaci, protože není připravena.
Odtud tedy pramení moje snahy nějak to změnit.
ps: Fakt nikdo neví co s tím importem?