Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Potřeboval jsem provést větší než malé množství systémových zásahů v systému, a tak mě napadlo, že je čas zbavit se (i když legálních) Windows, který už stejně nepoužívám, a bootovat už jen do Linuxu. Po krátké úvaze jsem se rozhodl řešit to formátem disku a všechno načisto znovu.
Klasický postup - záloha, start live Ubuntu, instalace, obnova ze zálohy.
Jako největší lama jsem zálohování vyřešil tak, že jsem prostě zkopíroval Home adresář na jiný stroj. A teď pointa. Bylo tam FAT32, takže case non-sensitive. Samozřejmě že prázdný Inbox se uložil, ale 50 MB inbox potom už ne.
Takže při obnově zálohy mám vše (skoro), ale maily - viz titulek.
Přijímám vaše kondolence.
PS: už jsem si vytvořil novou složku, kam mi budou chodit posměšné poznámky těch, které žádám o přeposlání emailů z poslední doby.
Tiskni
Sdílej:
tar
. tar cfj - /home | split -b 1024m - /mnt/fat/zaloha.tar.bz2. find /home -print0 | cpio -o0a | bzip2 | split -b 1024m - /mnt/fat/zaloha.cpio.bz2. cat /mnt/fat/zaloha.tar.bz2.* | tar xfj - cat /mnt/fat/zaloha.cpio.bz2.* | bunzip2 | cpio -idm
$ split -b 4000m tar
dar
- aspoň má na začátku seznam souborů, takže se nemusí 5 minut procházet celý archiv, jen aby se extrahoval malý soubor na konci. A má taky zajímavé inkrementální zálohy vim ~/.emacs
Po krátké úvaze jsem se rozhodl řešit to formátem disku a všechno načisto znovu.Řekl bych, že pokud máš v nějakém okamžiku data (nejvýše) v jednom exempláři, tak je zálohovaná nemáš
T... na druhé straně nevím, jak je zálohovatProč? Pokud opustí tvojí hlavu, nejsou, dle tvojí definice, důležité
mkfs.vfat -F 32 /dev/sda1
.
Např. GParted přímo nabízí formátování fat16 nebo fat32. Mountuje se to (či zapisuje ve fstab) s parametrem vfat. Systém si rozliší, jestli je to FAT32 či FAT16.