Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Potřeboval jsem provést větší než malé množství systémových zásahů v systému, a tak mě napadlo, že je čas zbavit se (i když legálních) Windows, který už stejně nepoužívám, a bootovat už jen do Linuxu. Po krátké úvaze jsem se rozhodl řešit to formátem disku a všechno načisto znovu.
Klasický postup - záloha, start live Ubuntu, instalace, obnova ze zálohy.
Jako největší lama jsem zálohování vyřešil tak, že jsem prostě zkopíroval Home adresář na jiný stroj. A teď pointa. Bylo tam FAT32, takže case non-sensitive. Samozřejmě že prázdný Inbox se uložil, ale 50 MB inbox potom už ne.
Takže při obnově zálohy mám vše (skoro), ale maily - viz titulek.
Přijímám vaše kondolence.
PS: už jsem si vytvořil novou složku, kam mi budou chodit posměšné poznámky těch, které žádám o přeposlání emailů z poslední doby.
Tiskni
Sdílej:
tar
. tar cfj - /home | split -b 1024m - /mnt/fat/zaloha.tar.bz2. find /home -print0 | cpio -o0a | bzip2 | split -b 1024m - /mnt/fat/zaloha.cpio.bz2. cat /mnt/fat/zaloha.tar.bz2.* | tar xfj - cat /mnt/fat/zaloha.cpio.bz2.* | bunzip2 | cpio -idm
$ split -b 4000m tar
dar
- aspoň má na začátku seznam souborů, takže se nemusí 5 minut procházet celý archiv, jen aby se extrahoval malý soubor na konci. A má taky zajímavé inkrementální zálohy vim ~/.emacs
Po krátké úvaze jsem se rozhodl řešit to formátem disku a všechno načisto znovu.Řekl bych, že pokud máš v nějakém okamžiku data (nejvýše) v jednom exempláři, tak je zálohovaná nemáš
T... na druhé straně nevím, jak je zálohovatProč? Pokud opustí tvojí hlavu, nejsou, dle tvojí definice, důležité
mkfs.vfat -F 32 /dev/sda1
.
Např. GParted přímo nabízí formátování fat16 nebo fat32. Mountuje se to (či zapisuje ve fstab) s parametrem vfat. Systém si rozliší, jestli je to FAT32 či FAT16.