Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Omlouvám se těm citlivějším povahám za titulek, ale vzpomněl jsem si na tuto větu z filmu Ropáci, která přesně vystihuje situaci i náladu, kterou teď prožívám.
Potřeboval jsem provést větší než malé množství systémových zásahů v systému, a tak mě napadlo, že je čas zbavit se (i když legálních) Windows, který už stejně nepoužívám, a bootovat už jen do Linuxu. Po krátké úvaze jsem se rozhodl řešit to formátem disku a všechno načisto znovu.
Klasický postup - záloha, start live Ubuntu, instalace, obnova ze zálohy.
Jako největší lama jsem zálohování vyřešil tak, že jsem prostě zkopíroval Home adresář na jiný stroj. A teď pointa. Bylo tam FAT32, takže case non-sensitive. Samozřejmě že prázdný Inbox se uložil, ale 50 MB inbox potom už ne.
Takže při obnově zálohy mám vše (skoro), ale maily - viz titulek.
Přijímám vaše kondolence.
PS: už jsem si vytvořil novou složku, kam mi budou chodit posměšné poznámky těch, které žádám o přeposlání emailů z poslední doby.
Tiskni
Sdílej:
tar
. tar cfj - /home | split -b 1024m - /mnt/fat/zaloha.tar.bz2. find /home -print0 | cpio -o0a | bzip2 | split -b 1024m - /mnt/fat/zaloha.cpio.bz2. cat /mnt/fat/zaloha.tar.bz2.* | tar xfj - cat /mnt/fat/zaloha.cpio.bz2.* | bunzip2 | cpio -idm
$ split -b 4000m tar
dar
- aspoň má na začátku seznam souborů, takže se nemusí 5 minut procházet celý archiv, jen aby se extrahoval malý soubor na konci. A má taky zajímavé inkrementální zálohy vim ~/.emacs
Po krátké úvaze jsem se rozhodl řešit to formátem disku a všechno načisto znovu.Řekl bych, že pokud máš v nějakém okamžiku data (nejvýše) v jednom exempláři, tak je zálohovaná nemáš
T... na druhé straně nevím, jak je zálohovatProč? Pokud opustí tvojí hlavu, nejsou, dle tvojí definice, důležité
mkfs.vfat -F 32 /dev/sda1
.
Např. GParted přímo nabízí formátování fat16 nebo fat32. Mountuje se to (či zapisuje ve fstab) s parametrem vfat. Systém si rozliší, jestli je to FAT32 či FAT16.