GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Včera jsem poslal do kanceláře manažera ECDL-CZ následující mail:
Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda se uvažuje o možnosti testování ECDL na Open Source platformách jako GNU Linux, OpenOffice, Firefox apod. Pokud zatím ne, mohu nějak přispět k tomu, aby to tak bylo? Například mohu zkusit složit testy se stávajícími otázkami pro platformu Windows a MS Office na Linuxu a OpenOffice a vypsat rozdíly, upravit znění otázek apod. Děkuji za odpověď
Mile mě překvapilo, že během pěti minut mi zazvonil telefon a manažer ECDL-CZ pan Chábera měl zájem na spolupráci. Během března budeme mít schůzku a domluvíme postup prací na akreditacích opensource platforem.
Dám pak vědět jak to pokračuje.
--Tak jak jsem slíbil, referuju. Včera (12.4.2007) jsem měl schůzku na ČSKI s panem Cháberou a byly dohodnuty konkrétní kroky. V první fázi to vypadá, že budou zahájeny práce na akreditacích OpenOffice, Firefoxu a Thunderbirdu (prozatím ve Widlích). Samotný Linux zatím počká na druhé kolo. Musím totiž nejdříve vymyslet postup pro akreditační komisi jak prověřit učebnu zda odpovídá předpisům ECDL. Asi to nebudou linuxoví guru, takže step-by-step.
Až přijde čas, obrátil bych se o pomoc sem.
Zatím tedy překládám testy a ověřuji jestli se dají složit na OpenOffice, Firefoxu a Thunderbirdu.
Tiskni
Sdílej:
určitě tu dej vědět o postupu, třeba se ti naskytne i pomoc
Klidně dej vědět, když budeš potřebovat helfnout
-miky