Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
název: Linux - Kapesní průvodce administrátora
autor: Martin Kysela
počet stran: 192
Kapesní průvodce administrátora je velmi užitečnou knihou jak pro adminy, tak pro uživatele, kteří se chtějí podívat na svůj systém i z té administrační stránky. Obsahuje šest kapitol, během kterých jsou čtenáři seznámeni jak s principy správy GNU/Linuxu, tak se síťovými službami nebo bezpečností. Kniha se výhradně orientuje na práci v textovém režimu, takže není vázána na konkrétní distribuci nebo GUI.
Kapitoly jsou přehledně členěny na jednotlivé podkapitoly. Nechybí samozřejmě příklady použití, praktické návody, rady a tipy, originální výpisy z konfiguračních souborů a na konci každé kapitoly shrnutí a kontrolní test, který natáhne šlachy čtenářových znalostí až k prasknutí :o) První kapitola se zabývá teorií. Je v ní stručně popsána historie GNU/Linuxu a základní informace o Open Source a Free Software. Ve druhé kapitole se seznamujeme s již samotným systémem a to především se základními příkazy. Třetí kapitola už se orientuje spíše na administrátory a to na správu skupin a uživatelů, práva souborů, nakousne téma regulárních výrazů a představí užitečné nástroje jako At, Cron a streamové editory. Čtvrtá kapitola se nazývá "Správa systému" a zahrnuje informace například o adresářové struktuře, souborových systémech nebo swapu. V páté kapitole s názvem "Síťové služby" se čtenář naučí instalaci a základní konfiguraci FTP, DNS, Postfixu, Apache a lokální sítě. Poslední kapitola je trochu odlehčena od příkazů a popisuje model bezpečnosti, typy útoků a základní definici útočníka.
Autor ponechává čtenářovi dostatek prostoru pro vlastní fantazii a názor, takže se nesetkáte s flamewarem například ohledně výběru souborového systému nebo editoru. Kniha má 192 stran ve formátu zhruba 11,5 x 16,5 cm, takže jí s sebou můžete mít prakticky kdekoliv a kdykoliv. Texty jsou velice srozumitelné a spolu s velkým množstvím příkladů se tato kniha stává výbornou volbou i pro začátečníky.
Tiskni
Sdílej: