Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
název: Linux - Kapesní průvodce administrátora
autor: Martin Kysela
počet stran: 192
Kapesní průvodce administrátora je velmi užitečnou knihou jak pro adminy, tak pro uživatele, kteří se chtějí podívat na svůj systém i z té administrační stránky. Obsahuje šest kapitol, během kterých jsou čtenáři seznámeni jak s principy správy GNU/Linuxu, tak se síťovými službami nebo bezpečností. Kniha se výhradně orientuje na práci v textovém režimu, takže není vázána na konkrétní distribuci nebo GUI.
Kapitoly jsou přehledně členěny na jednotlivé podkapitoly. Nechybí samozřejmě příklady použití, praktické návody, rady a tipy, originální výpisy z konfiguračních souborů a na konci každé kapitoly shrnutí a kontrolní test, který natáhne šlachy čtenářových znalostí až k prasknutí :o) První kapitola se zabývá teorií. Je v ní stručně popsána historie GNU/Linuxu a základní informace o Open Source a Free Software. Ve druhé kapitole se seznamujeme s již samotným systémem a to především se základními příkazy. Třetí kapitola už se orientuje spíše na administrátory a to na správu skupin a uživatelů, práva souborů, nakousne téma regulárních výrazů a představí užitečné nástroje jako At, Cron a streamové editory. Čtvrtá kapitola se nazývá "Správa systému" a zahrnuje informace například o adresářové struktuře, souborových systémech nebo swapu. V páté kapitole s názvem "Síťové služby" se čtenář naučí instalaci a základní konfiguraci FTP, DNS, Postfixu, Apache a lokální sítě. Poslední kapitola je trochu odlehčena od příkazů a popisuje model bezpečnosti, typy útoků a základní definici útočníka.
Autor ponechává čtenářovi dostatek prostoru pro vlastní fantazii a názor, takže se nesetkáte s flamewarem například ohledně výběru souborového systému nebo editoru. Kniha má 192 stran ve formátu zhruba 11,5 x 16,5 cm, takže jí s sebou můžete mít prakticky kdekoliv a kdykoliv. Texty jsou velice srozumitelné a spolu s velkým množstvím příkladů se tato kniha stává výbornou volbou i pro začátečníky.
Tiskni
Sdílej: