Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Většina příznivců GNU/Linux jsou na svou příslušnost ke komunitě hrdí a nebojí se to taky dávat najevo. Ať už se procházejí v tričku s nápisem "Linux" na hrudi, anebo s sebou vlečou obrovského plyšového Tuxe, kam jen se hnou. Pro ty, kteří svého tučňáka ještě nemají, anebo si chtějí pořídit dalšího do sbírky, je tady přehled míst, kde se mohou obohatit o nejrůznější doplňky k GNU/Linux, od klíčenek počínaje a kravatou s "nabaštěným" tučňákem konče.
České servery
Butik Root
link
Nejznámější místem, kde nakupovat, je nejspíše butik na serveru ROOT. Je zde velký výběr originálních triček, dále samolepeky, mikiny anebo pánské boxery. Buhužel z nabídky vymizely dámské kalhotky, které by ocenila nejen linuxačka, ale nejspíše i její partner. Zajímavá je taká zlatá osuška nebo ručník, s kterým můžete dělat parádu na koupališti, když zrovna na sobě nemáte své oblíbené tričko. Z hlediska dámy jako velké mínus hodnotím absenci menších velikostí. Pokud slečny nechtějí v triku vypadat jako v pyžamu, tak zde nemají šanci. Tento problém se bohužel vyskytuje i u většiny následujících obchodů (výjimky jsou zdůrazněny).
Tiskni
Sdílej:
anebo s sebou vlečou obrovského plyšového Tuxe, kam jen se hnouTo mi někoho připomenulo, asi na to nikdy nezapomenu