Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Je to tak!
Včera jsem byl (EDIT - bylo to už asi před dvěma týdny, ale neměl jsem čas to dopsat xD, upravovat už to nebudu) na jeden den zpět u svého PC s Gentoo... Nejdřív jsem sice hrál na Windowsu (otcův) CSko (Kaji se ze svých hříchů, byl jsem líný kompilovat wine), ale pak jsem si nabootoval Gentoo... Nejdřív jsem se chtěl připojit na jabber - a ejhle, pidgin nejde. Pokud o FF. Taktéž ne. Ještě že my Linuxáci máme konsoli
Problém jsem našel po chvilce, chyběl mu libpango. Matně jsem tušil, že jsem si ji asi vyhodil při minulém šachování se systémem (pokus o rozběhání fglrx kvůli Sapphire Radeon X1550, kterou otec donesl od známého)... Takže eix-sync a poté emerge pango. A ouha. Chyba kompilace. No, a jak známo, člověk je tvor lenivý, a co se týče mě, tak to platí dvojnásob. Log jsem nečetl a hned jsem šel přes konquerora googlit "emerge pango fails"... našel jsem jednu slepou cestu (problémy tuším s expatem, což nebyl můj případ - díky bohu ). Nakonec jsem si ten log přece jenom přečetl a... co to vidí mé slepé oči?
/usr/lib/libGL.so - not such file. Tak jsem ho locatnul, poté symlink a bylo (podle některých rad bych měl remergovat mesu, ale to se mi fakt nechtělo)
Najednou jsem však zjistil, že se povedlo zkompilovat kdebluetooth, i když zatím odmítá najít můj Palm Treo 650 (jiné stroje doma přítomné jsem nenašel). Treo si naopak PC najde, ale kdebluetooth se nezeptá na pass pro spárování. No nic, to vyřeším časem
A až se příště ke svému PC dostanu, tak zkusím ještě emerge kicker (s kickoff USE flagem), a pak se uvidí. Pokud ani ten nebude protestovat, pak KDE u mě ještě nějaký ten čas přežije. Nejméně do té doby, dokud mi nezačne připadat moc pomalé a velké a nevrátím se ku fluxboxu
Tak jsem opět přispěl do databáze blogů na abclinuxu nějakou tou slátaninou. Dhíky zha phozornost, bhánové a dhámy
Tiskni
Sdílej:
Dhíky zha phozornost, bhánové a dhámyIg(n)orové rulez!