Na letošním DEF CONu byl mimo jiné prezentován rootnutý displej z traktoru John Deere. Sick.Codes na něm pařil agro Dooma. Uvnitř displeje běží Linux.
ChimeraOS byla vydána ve verzi 34. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Arch Linuxu zaměřenou na hráče počítačových her.
Byla vydána beta verze GNOME 43. Přehled novinek v souboru NEWS. Vyzkoušet lze instalační obraz GNOME OS.
Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
V knihovně pro kompresi dat zlib (Wikipedie) byla objevena bezpečnostní chyba CVE-2022-37434 s vážností CVSS 9.8. Opravená upstream verze zatím nevyšla. Chyba se samozřejmě týká i softwarů s bundlovanou zlib, viz například vydání rsync 3.2.5.
Linus Torvalds vydal Linux 6.0-rc1. Podpora programovacího jazyka Rust se tam nedostala. Kódové jméno bylo změněno ze "Superb Owl" na "Hurr durr I'ma ninja sloth".
JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Je to tak!
Včera jsem byl (EDIT - bylo to už asi před dvěma týdny, ale neměl jsem čas to dopsat xD, upravovat už to nebudu) na jeden den zpět u svého PC s Gentoo... Nejdřív jsem sice hrál na Windowsu (otcův) CSko (Kaji se ze svých hříchů, byl jsem líný kompilovat wine), ale pak jsem si nabootoval Gentoo... Nejdřív jsem se chtěl připojit na jabber - a ejhle, pidgin nejde. Pokud o FF. Taktéž ne. Ještě že my Linuxáci máme konsoli
Problém jsem našel po chvilce, chyběl mu libpango. Matně jsem tušil, že jsem si ji asi vyhodil při minulém šachování se systémem (pokus o rozběhání fglrx kvůli Sapphire Radeon X1550, kterou otec donesl od známého)... Takže eix-sync a poté emerge pango. A ouha. Chyba kompilace. No, a jak známo, člověk je tvor lenivý, a co se týče mě, tak to platí dvojnásob. Log jsem nečetl a hned jsem šel přes konquerora googlit "emerge pango fails"... našel jsem jednu slepou cestu (problémy tuším s expatem, což nebyl můj případ - díky bohu ). Nakonec jsem si ten log přece jenom přečetl a... co to vidí mé slepé oči?
/usr/lib/libGL.so - not such file. Tak jsem ho locatnul, poté symlink a bylo (podle některých rad bych měl remergovat mesu, ale to se mi fakt nechtělo)
Najednou jsem však zjistil, že se povedlo zkompilovat kdebluetooth, i když zatím odmítá najít můj Palm Treo 650 (jiné stroje doma přítomné jsem nenašel). Treo si naopak PC najde, ale kdebluetooth se nezeptá na pass pro spárování. No nic, to vyřeším časem
A až se příště ke svému PC dostanu, tak zkusím ještě emerge kicker (s kickoff USE flagem), a pak se uvidí. Pokud ani ten nebude protestovat, pak KDE u mě ještě nějaký ten čas přežije. Nejméně do té doby, dokud mi nezačne připadat moc pomalé a velké a nevrátím se ku fluxboxu
Tak jsem opět přispěl do databáze blogů na abclinuxu nějakou tou slátaninou. Dhíky zha phozornost, bhánové a dhámy
Tiskni
Sdílej:
Dhíky zha phozornost, bhánové a dhámyIg(n)orové rulez!