Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
nabíječka pro naši elektrickou síťnáhodou redukce jsou super
Ale o člověku, co zkouší i těch 230 holou rukou, jsem slyšel taky.Já jsem o tom nejen slyšel, já jsem to na vlastní oči viděl. Ten elektrikář už je teď po smrti, ale nezabila ho elektřina.
V bezpečném prostředí je bezpečné napětí až do 100 V stejnosměrných (což už je dost cítit,...)To mi povídej... chytil jsem 100V i 230V a příjemné nebylo ani jedno, naštěstí pro mě obojí bylo přes dostatečně malou kapacitu, takže to jen bolelo, ale žádný zabíjení. Taky jsem si jednou sáhl na vidlici od monitoru, kterou jsem těsně předtím vytáhl ze zásuvky... taky au.
Na druhou stranu jsou známy smrtelné případy s napětím 24V.V mokrém prostředí (tj. stojíš ve vodě) je bezpečné napětí 12V (pokud se nepletu), asi to bude mít nějaký důvod. Krom toho navíc každý člověk je jinak citlivý... pokud vím, všechny ochrany jsou nastavené tak, aby přežilo 95% popoulace.
Ten elektrikář už je teď po smrti, ale nezabila ho elektřina.Vybily se mu baterky?
V mokrém prostředí (tj. stojíš ve vodě) je bezpečné napětí 12V (pokud se nepletu), asi to bude mít nějaký důvod.Jestli si dobře vzpomínám ze školení vyhlášky 50/1978 Sb., tak je to 100 Vss / 50 Vst (50 Hz) pro bezpečné prostředí, 65 Vss / 24 Vst pro nebezpečné a 25 Vss / 12 Vst pro zvlášť nebezpečné prostředí.
Krom toho navíc každý člověk je jinak citlivý... pokud vím, všechny ochrany jsou nastavené tak, aby přežilo 95% popoulace.To se týká i stanovení bezpečných napětí. Ve skriptech pro předmět Úvod do elektrotechniky (1. semestr FEL ČVUT) je dokonce uvedeno, že zaručeně bezpečné napětí pro člověka je pouhých 6 voltů. Na druhou stranu, po světě chodí lidé, kteří si sáhli na 440 kV (o jednom nám tehdy ve škole vyprávěli - ten člověk měl ruce upálené až nad lokty, tak si zkonstruoval protézy a dnes je úspěšně prodává co celého světa) nebo dostali zásah bleskem o skutečně vydatném napětí.
Vybily se mu baterky?Ne, měl nějaké problémy s cévami. Holt to s tím bůčkem neměl tak přehánět...
Taky jsem si jednou sáhl na vidlici od monitoru, kterou jsem těsně předtím vytáhl ze zásuvky... taky au.Tohle se mi stává až příliš často…
Tak openmoko už funkční je, jde o to zařízení - FIC Neo 1973.
Zatím bylo rozesláno 36 (pokud se dobře pamatuji) zařízení vývojářům (tzv. P0). Na konci března přijde P1, který si bude moci každý objednat z openmoko.com za $350 (součástí je i debug board a několik dalších věcí).
V září pak přijde P1+, což bude P1 patrně s přidaným wifi a několika dalšími věcmi. Ten už by měl jít do masového prodeje. Současně bude oznámeno nové zařízení - P2.
Btw, jede na tom například i Supertux a s velkou pravděpodobností by tam mohli jet i Tuxánci. =)
Ano, s tím P2 jsem to napsal špatně. Detaily o P1+ (tedy P1 + "something else everyone has been asking for (...) Which is presumably either a camera or wifi.") by měly být zveřejněny v době release P1 (tedy konec března). P2 je zahájení masového prodeje P1+, ne nové zařízení.
http://wiki.openmoko.org/wiki/Neo1973
.Btw, openttd bych si taky nechal líbit. :)
Btw, openttd bych si taky nechal líbit. :)
Neni nad ten pocit zarobit na zastavke par milionov, kym pride autobus ;)
Inak aj FreeCiv by bola zaujimava zalezitost..
Tiskni
Sdílej: