Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Česká televize v současné době (6/2017) používá pro přehrávání obsahu archivu na webu mpeg dash stream, což znesnadňuje sledování a archivaci pro vlastní účely. https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_Adaptive_Streaming_over_HTTP
Kratky navod na prihlaseni do sluzby Servis24 Ceske sporitelny pomoci klientskeho certifikatu na cipove karte
Nedavno publikovany serial Dana Vratila Jak se pise plasmoid me inspiroval ke hrani s plasmoidy a napadlo me, ze by to mohla byt vhodna forma pro napsani linuxove varianty programu Svatky a vyroci.
Řešil jsem problém, jak uživatelům neobsluhujícím konzoli usnadnit spouštění videa přes TV out do televize. Zde je moje řešení pro Kubuntu.
Stalo se a anténu zasáhl blesk. TV karta se na první pohled zdála být funkční, ale není
Zápis o tom, jak streamovat DVB-S (i DVB-T a analog) multicastem z VLC pomocí VLM. Plný text mám na své stránce o DVB-T/S.
Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...
Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.
Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.
Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.
Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.
Nemá někdo radu, co s tím?
Používám VLC jako klienta pro sledování streamované DVB-T televize. Ke skoro úplnému nahrazení televize mi u VLC chyběla možnost přepínat programy pomocí číslovaných tlačítek na ovladači. VLC totiž podporuje pouze základní příkazy vhodné pro přehrávání filmů či DVD a neumí zatím plně pracovat s playlistem. Playlist lze naštěstí ovládat přes rc rozhraní :-)
Zjednodušeně: spustit vlc s rc rozhraním (bohužel vždy musí běžet v pozadí konzole, fake-tty není úplně funkční), pomocí irexec spouštět skripty, které přes netcat předají příkazy vlc rc
vlc -I rc --rc-host localhost:12345 /home/ondra/playlist.m3u a cat play1.sh #!/bin/bash echo "goto 0" | netcat localhost 12345 -q 1 a cat .lircrc ... begin prog = irexec button = 1 config = /home/ondra/.vlc/play1.sh &\n end ...Zdlouhavě totéž.
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
a občas sem napíšu pár poznámek, které by se případnému českému uživateli mohly hodit. HW záznam jsem zapsal.
Zdravím případné čtenáře. Nějakou dobu jsem se teď zabýval DVB kartami v linuxu a streamováním DVB-T televize po síti. Své poznatky a poznámky jsem sepsal, snad se někomu budou hodit. Protože by mi blog asi nevzal původní formátování, dávám sem jen odkaz.