Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zápis o tom, jak streamovat DVB-S (i DVB-T a analog) multicastem z VLC pomocí VLM. Plný text mám na své stránce o DVB-T/S.
Nejprve je nutné mít rozchozenou DVB-S(2) kartu. Já používám dvě TT S2-3200.
Nejjednodušší varianta je streamovat multicast pomocí VLC. To bohužel není až tak jednoduché, protože VLC nespolupracuje s multiproto API, a tak nic nenaladí. Stejně je na tom VLS, který by teoreticky dokázal streamovat z předladěného transpodéru, ale takové řešení se nevyplatí.Řešením by mohly být dva přístupy:
getstream je jednoduchá utilitka a lze ji zkompilovat s patchem pro DVB-S2 patch pro getstream nebo si vybrat novější verzi podporující multiproto. Hodí se pro testování a krátkodobé streamování v jednoduché síti. Po delším provozu zahlcuje server nesmyslnými požadavky, nezvládá pořádně TTL, a tedy neprojde přes switche/routery, a nakonec je obraz nedívatelný.
O VDR je napsán podrobný a pěkný návod na www.her-ur.org, plno informací je také na www.cssf.cz. Ke streamovacím účelům je potřeba zkompilovat VDR minimálně s pluginy streamdev pro základní streamování a sc pro přístup k dekódovací kartě, samozřejmě s multiproto podporou. Tím člověk získá aplikaci, která umí streamovat přes http a to i kódované kanály z karty. Řešení je to vhodné pro domácnost, kde nejsou nároky na současné sledování vícero kanálů. Běžně finančně dostupné dekódovací moduly jsou ochotné rozkódovávat 1-2 programy současně, což není nic pro streamování celého kódovaného transpodéru. Také http streamovací možnosti jsou omezené co do počtu obsloužitelných klientů. Řešením je pořízení čtečky karet (třeba Smouse/Phoenix) a obsluha karty pomocí cardserveru (libovolný podle chuti). V případě vyšších požadavků (více karet, více transpodérů, více všeho) je vhodnější využít služeb sasc-ng.
Jelikož http stream není pro síť žádné terno, je vhodnější použít multicast. VDR bohužel multicastový plugin nemá. Existuje zárodek multicastové podpory mcast, dále původní verze stremdevu uměly jednoduchý multicast. Kdyby se někomu chtělo, konfigurovatelný VDR multicast-streaming plugin by se hodil
Řešením je kombinace VDR a VLC streamování. Pro úspěšné streamování DVB-S (DVB-S2) jsou potřeba tyto fungující součásti:
Základem je VDR posílající kanály pouze na localhost jako http stream, odkud je přebírá VLC a rozesílá je (transkodované) do sítě jako multicast. V této konfiguraci jsem narazil na problém, že streamování nevydrželo do rána. A na vině byl VLC a jeho nikdy neopravené úniky paměti Dotazováním strýčka Googla jsem lokalizoval problém jako chybu ve ffmpeg komponentě VLC. Naštěstí může VLC streamovat mpeg2 i bez ffmpeg, a tak jsem zkompiloval vlastní VLC pouze na účelem re-streamování.
Vybral jsem si stabilní verzi 0.8.6 a zdrojový balíček pro Ubuntu 8.04. VLC jsem nakonfiguroval takto:
./configure --prefix=/usr --enable-optimizations --enable-sse --enable-mmx --enable-vlm --enable-sout --enable-lua --enable-dvb // --enable-pvr --enable-gnutls --enable-httpd --disable-mad --enable-freetype --enable-fribidi --enable-nls --enable-libxml2 // --enable-libdvbpsi --enable-libmpeg2 --disable-wxwidgets --disable-skins2 --disable-ffmpeg --disable-faad
Povolené jsou optimalizace, využití VLM, DVB, httpd, libdvbpsi a libmpeg2. Zakázaný ffmpeg, live555 apod. jsem ani neuvažoval. Zbytek jsem buď zakázal nebo doinstaloval podle toho, co chybělo při kompilaci.
Nechtělo se mi cpát všechny parametry do příkazového řádku, a tak jsem raději zvolil VLM a ovládání buď telnetem nebo příjemněji přes http interface VLC. VLC spouštím příkazem:
vlc -d -vvv --http-caching 500 --color -I telnet --rtsp-host localhost:5678 --vlm-conf /home/ondra/myTV.vlm --ttl 12
a konfigurační VLM soubor obsahuje:
####################################################### # VLM konfigurační soubor pro DVB-T mux A+B+C a DVB-S(2) Astra3A (23.5°E) a analog ####################################################### ###### DVB-T #..... # výřez ze satelitních programů new TA3 broadcast enabled setup TA3 input http://localhost:3000/PES/s23.5e-3-3015-8005 setup TA3 output #rtp{mux=ts,dst=239.194.11.15} new ARTE broadcast enabled setup ARTE input http://localhost:3000/PES/s23.5e-0-1051-28724 setup ARTE output #rtp{mux=ts,dst=239.194.11.16} # pro 2 DVB-S karty a VDR # jako první spustit kanál z 1. transpodéru, jako druhý spustit kanál z druhého transpodéru, a pak zbytek z 1. transpodéru a zbytek z 2. transpodéru # VDR by jinak na druhé kartě naladil opět frekvenci 1. transpodéru control TA3 play control ARTE play # #..... ###### DVB-S # starší VLM záznam pro mux A new CRa broadcast enabled setup CRa option programs=1,2,3,4,5 setup CRa input dvb-t:adapter=0:budget-mode=1:frequency=506000000:inversion=2:bandwidth=8:code-rate-hp=2:code-rate-lp=0:modulation=64:transmission=8:guard=8:hierarchy=-1 setup CRa output #duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.11:1234},select="program=1",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.12:1234},select="program=2",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.13:1234},select="program=3",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.21:1234},select="program=4",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.14:1234},select="program=5"} control CRa play #..... ###### analog # a tam, kde není digitální pokrytí new analog_CT1 broadcast enabled setup analog_CT1 input v4l:// setup analog_CT1 option size=640x480 setup analog_CT1 option v4l-vdev=/dev/video0 setup analog_CT1 option v4l-norm=2 setup analog_CT1 option v4l-frequency=510750 # audio běží jen s v4l2 VLC 0.9.x setup analog_CT1 option v4l-adev=/dev/mixer:line setup analog_CT1 option v4l-audio=0 # raději použít TRANSCODE #setup analog_CT1 output #duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=239.194.12.11:1234}} #control analog_CT1 play #...
Pokud by někdo věděl, jak VLC upravit do stavu použitelnosti v multiproto driverem, dejte mi prosím vědět v diskuzi. Díky.
Tiskni
Sdílej:
Mym cilem je to poresit jako IPTV sluzbu pro lidi kteri nemaji zadnou souvislost s IPTV serverem. Takze ze strany IPTV serveru bude nabizen seznam kanalu ktere lze prehravat a nic vic. Zadny vzdaleny ladeni, zadny vzdaleny ovladani apod. Coz se zrejme vdr moc nelibi... Proste chci scanem vytvorit playlist vsech rozumne koukatelnych FTA programu co na vsechny antenky nachytam a tyhle programy aby to nabizelo ke streamovani. Nechci aby mi nic a nikdo ten playlist ovlivnovalo.A zkousels getstream? Podle me je pro tebou popsany pripad mnohem pouzitelnejsi getstream. Teda aspon v pripade, kdy predpokladas, ze se na to bude divat opravdu vetsi pocet klientu.