Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zápis o tom, jak streamovat DVB-S (i DVB-T a analog) multicastem z VLC pomocí VLM. Plný text mám na své stránce o DVB-T/S.
Nejprve je nutné mít rozchozenou DVB-S(2) kartu. Já používám dvě TT S2-3200.
Nejjednodušší varianta je streamovat multicast pomocí VLC. To bohužel není až tak jednoduché, protože VLC nespolupracuje s multiproto API, a tak nic nenaladí. Stejně je na tom VLS, který by teoreticky dokázal streamovat z předladěného transpodéru, ale takové řešení se nevyplatí.Řešením by mohly být dva přístupy:
getstream je jednoduchá utilitka a lze ji zkompilovat s patchem pro DVB-S2 patch pro getstream nebo si vybrat novější verzi podporující multiproto. Hodí se pro testování a krátkodobé streamování v jednoduché síti. Po delším provozu zahlcuje server nesmyslnými požadavky, nezvládá pořádně TTL, a tedy neprojde přes switche/routery, a nakonec je obraz nedívatelný.
O VDR je napsán podrobný a pěkný návod na www.her-ur.org, plno informací je také na www.cssf.cz. Ke streamovacím účelům je potřeba zkompilovat VDR minimálně s pluginy streamdev pro základní streamování a sc pro přístup k dekódovací kartě, samozřejmě s multiproto podporou. Tím člověk získá aplikaci, která umí streamovat přes http a to i kódované kanály z karty. Řešení je to vhodné pro domácnost, kde nejsou nároky na současné sledování vícero kanálů. Běžně finančně dostupné dekódovací moduly jsou ochotné rozkódovávat 1-2 programy současně, což není nic pro streamování celého kódovaného transpodéru. Také http streamovací možnosti jsou omezené co do počtu obsloužitelných klientů. Řešením je pořízení čtečky karet (třeba Smouse/Phoenix) a obsluha karty pomocí cardserveru (libovolný podle chuti). V případě vyšších požadavků (více karet, více transpodérů, více všeho) je vhodnější využít služeb sasc-ng.
Jelikož http stream není pro síť žádné terno, je vhodnější použít multicast. VDR bohužel multicastový plugin nemá. Existuje zárodek multicastové podpory mcast, dále původní verze stremdevu uměly jednoduchý multicast. Kdyby se někomu chtělo, konfigurovatelný VDR multicast-streaming plugin by se hodil
Řešením je kombinace VDR a VLC streamování. Pro úspěšné streamování DVB-S (DVB-S2) jsou potřeba tyto fungující součásti:
Základem je VDR posílající kanály pouze na localhost jako http stream, odkud je přebírá VLC a rozesílá je (transkodované) do sítě jako multicast. V této konfiguraci jsem narazil na problém, že streamování nevydrželo do rána. A na vině byl VLC a jeho nikdy neopravené úniky paměti Dotazováním strýčka Googla jsem lokalizoval problém jako chybu ve ffmpeg komponentě VLC. Naštěstí může VLC streamovat mpeg2 i bez ffmpeg, a tak jsem zkompiloval vlastní VLC pouze na účelem re-streamování.
Vybral jsem si stabilní verzi 0.8.6 a zdrojový balíček pro Ubuntu 8.04. VLC jsem nakonfiguroval takto:
./configure --prefix=/usr --enable-optimizations --enable-sse --enable-mmx --enable-vlm --enable-sout --enable-lua --enable-dvb // --enable-pvr --enable-gnutls --enable-httpd --disable-mad --enable-freetype --enable-fribidi --enable-nls --enable-libxml2 // --enable-libdvbpsi --enable-libmpeg2 --disable-wxwidgets --disable-skins2 --disable-ffmpeg --disable-faad
Povolené jsou optimalizace, využití VLM, DVB, httpd, libdvbpsi a libmpeg2. Zakázaný ffmpeg, live555 apod. jsem ani neuvažoval. Zbytek jsem buď zakázal nebo doinstaloval podle toho, co chybělo při kompilaci.
Nechtělo se mi cpát všechny parametry do příkazového řádku, a tak jsem raději zvolil VLM a ovládání buď telnetem nebo příjemněji přes http interface VLC. VLC spouštím příkazem:
vlc -d -vvv --http-caching 500 --color -I telnet --rtsp-host localhost:5678 --vlm-conf /home/ondra/myTV.vlm --ttl 12
a konfigurační VLM soubor obsahuje:
####################################################### # VLM konfigurační soubor pro DVB-T mux A+B+C a DVB-S(2) Astra3A (23.5°E) a analog ####################################################### ###### DVB-T #..... # výřez ze satelitních programů new TA3 broadcast enabled setup TA3 input http://localhost:3000/PES/s23.5e-3-3015-8005 setup TA3 output #rtp{mux=ts,dst=239.194.11.15} new ARTE broadcast enabled setup ARTE input http://localhost:3000/PES/s23.5e-0-1051-28724 setup ARTE output #rtp{mux=ts,dst=239.194.11.16} # pro 2 DVB-S karty a VDR # jako první spustit kanál z 1. transpodéru, jako druhý spustit kanál z druhého transpodéru, a pak zbytek z 1. transpodéru a zbytek z 2. transpodéru # VDR by jinak na druhé kartě naladil opět frekvenci 1. transpodéru control TA3 play control ARTE play # #..... ###### DVB-S # starší VLM záznam pro mux A new CRa broadcast enabled setup CRa option programs=1,2,3,4,5 setup CRa input dvb-t:adapter=0:budget-mode=1:frequency=506000000:inversion=2:bandwidth=8:code-rate-hp=2:code-rate-lp=0:modulation=64:transmission=8:guard=8:hierarchy=-1 setup CRa output #duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.11:1234},select="program=1",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.12:1234},select="program=2",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.13:1234},select="program=3",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.21:1234},select="program=4",dst=standard{access=udp,mux=ts,dst=239.194.10.14:1234},select="program=5"} control CRa play #..... ###### analog # a tam, kde není digitální pokrytí new analog_CT1 broadcast enabled setup analog_CT1 input v4l:// setup analog_CT1 option size=640x480 setup analog_CT1 option v4l-vdev=/dev/video0 setup analog_CT1 option v4l-norm=2 setup analog_CT1 option v4l-frequency=510750 # audio běží jen s v4l2 VLC 0.9.x setup analog_CT1 option v4l-adev=/dev/mixer:line setup analog_CT1 option v4l-audio=0 # raději použít TRANSCODE #setup analog_CT1 output #duplicate{dst=std{access=udp,mux=ts,dst=239.194.12.11:1234}} #control analog_CT1 play #...
Pokud by někdo věděl, jak VLC upravit do stavu použitelnosti v multiproto driverem, dejte mi prosím vědět v diskuzi. Díky.
Tiskni
Sdílej:
Mym cilem je to poresit jako IPTV sluzbu pro lidi kteri nemaji zadnou souvislost s IPTV serverem. Takze ze strany IPTV serveru bude nabizen seznam kanalu ktere lze prehravat a nic vic. Zadny vzdaleny ladeni, zadny vzdaleny ovladani apod. Coz se zrejme vdr moc nelibi... Proste chci scanem vytvorit playlist vsech rozumne koukatelnych FTA programu co na vsechny antenky nachytam a tyhle programy aby to nabizelo ke streamovani. Nechci aby mi nic a nikdo ten playlist ovlivnovalo.A zkousels getstream? Podle me je pro tebou popsany pripad mnohem pouzitelnejsi getstream. Teda aspon v pripade, kdy predpokladas, ze se na to bude divat opravdu vetsi pocet klientu.