Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Česká televize v současné době (6/2017) používá pro přehrávání obsahu archivu na webu mpeg dash stream, což znesnadňuje sledování a archivaci pro vlastní účely. https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_Adaptive_Streaming_over_HTTP
Kratky navod na prihlaseni do sluzby Servis24 Ceske sporitelny pomoci klientskeho certifikatu na cipove karte
Nedavno publikovany serial Dana Vratila Jak se pise plasmoid me inspiroval ke hrani s plasmoidy a napadlo me, ze by to mohla byt vhodna forma pro napsani linuxove varianty programu Svatky a vyroci.
Řešil jsem problém, jak uživatelům neobsluhujícím konzoli usnadnit spouštění videa přes TV out do televize. Zde je moje řešení pro Kubuntu.
Stalo se a anténu zasáhl blesk. TV karta se na první pohled zdála být funkční, ale není
Zápis o tom, jak streamovat DVB-S (i DVB-T a analog) multicastem z VLC pomocí VLM. Plný text mám na své stránce o DVB-T/S.
Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...
Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.
Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.
Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.
Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.
Nemá někdo radu, co s tím?
Používám VLC jako klienta pro sledování streamované DVB-T televize. Ke skoro úplnému nahrazení televize mi u VLC chyběla možnost přepínat programy pomocí číslovaných tlačítek na ovladači. VLC totiž podporuje pouze základní příkazy vhodné pro přehrávání filmů či DVD a neumí zatím plně pracovat s playlistem. Playlist lze naštěstí ovládat přes rc rozhraní :-)
Zjednodušeně: spustit vlc s rc rozhraním (bohužel vždy musí běžet v pozadí konzole, fake-tty není úplně funkční), pomocí irexec spouštět skripty, které přes netcat předají příkazy vlc rc
vlc -I rc --rc-host localhost:12345 /home/ondra/playlist.m3u a cat play1.sh #!/bin/bash echo "goto 0" | netcat localhost 12345 -q 1 a cat .lircrc ... begin prog = irexec button = 1 config = /home/ondra/.vlc/play1.sh &\n end ...Zdlouhavě totéž.
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
a občas sem napíšu pár poznámek, které by se případnému českému uživateli mohly hodit. HW záznam jsem zapsal.
Zdravím případné čtenáře. Nějakou dobu jsem se teď zabýval DVB kartami v linuxu a streamováním DVB-T televize po síti. Své poznatky a poznámky jsem sepsal, snad se někomu budou hodit. Protože by mi blog asi nevzal původní formátování, dávám sem jen odkaz.