Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
Hned po nabootovani CD1 mě překvapil design. Vzpomněl jsem si na instalaci tuším Red Hat 8, kde to vypadalo skoro úplně stejně. No nic, není nutné mít dokonalé instalační prostředí. Další podivná věc je, že ač jsem vybral češtinu, některé mezikroky zůstaly komentovány v angličtině nebo v kombinaci jazyků. Ne zrovna profesionální přístup. Poctivě jsem prolezl všechna zákoutí výběru balíčků a vybral své oblíbené. Pak nastalo ověřování závislostí a nějaké kopírování.
Když jsem se po 30 minutách vrátil ke klávesnici, instalátor evidentně zatuhl. Jak jsem zjistil z konzole, nedokázal vyřešit závislosti v rámci základních repositářů! Snad jsem nechtěl moc, když jsem si přidal oblíbené balíčky. Instalátor dokonce sám přišel na to, že situaci neumí řešit a pokusil se o "krok zpět v instalaci". Bohužel ho už nikdy neudělal a pouze vytrvale protáčel bublinky okolo myšího ukazatele.
Už pár dní jsem měl na stole vypálené CD s (K)ubuntu 6.10 na vyzkoušení. Tak jsem ho zkusil a od té chvíle běží na mém stroji Kubuntu. Příjemná a jasná instalace, sviznější startování i provoz, za půl hodiny optimalizovaný desktop.
Uvidím, jak se bude chovat, ale zatím to vypadá slibně. Určitě slibněji než Fedora core 6.
Tiskni
Sdílej:
kdybys nekdy potreboval tak uz mam zmakly reseni zakladnich problemuTak proč nenapíšeš rovnou článek? Mohl by se jmenovat "Jak udělat z Ubuntu použitelný systém"