Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
Hned po nabootovani CD1 mě překvapil design. Vzpomněl jsem si na instalaci tuším Red Hat 8, kde to vypadalo skoro úplně stejně. No nic, není nutné mít dokonalé instalační prostředí. Další podivná věc je, že ač jsem vybral češtinu, některé mezikroky zůstaly komentovány v angličtině nebo v kombinaci jazyků. Ne zrovna profesionální přístup. Poctivě jsem prolezl všechna zákoutí výběru balíčků a vybral své oblíbené. Pak nastalo ověřování závislostí a nějaké kopírování.
Když jsem se po 30 minutách vrátil ke klávesnici, instalátor evidentně zatuhl. Jak jsem zjistil z konzole, nedokázal vyřešit závislosti v rámci základních repositářů! Snad jsem nechtěl moc, když jsem si přidal oblíbené balíčky. Instalátor dokonce sám přišel na to, že situaci neumí řešit a pokusil se o "krok zpět v instalaci". Bohužel ho už nikdy neudělal a pouze vytrvale protáčel bublinky okolo myšího ukazatele.
Už pár dní jsem měl na stole vypálené CD s (K)ubuntu 6.10 na vyzkoušení. Tak jsem ho zkusil a od té chvíle běží na mém stroji Kubuntu. Příjemná a jasná instalace, sviznější startování i provoz, za půl hodiny optimalizovaný desktop.
Uvidím, jak se bude chovat, ale zatím to vypadá slibně. Určitě slibněji než Fedora core 6.
Tiskni
Sdílej:
kdybys nekdy potreboval tak uz mam zmakly reseni zakladnich problemuTak proč nenapíšeš rovnou článek? Mohl by se jmenovat "Jak udělat z Ubuntu použitelný systém"