Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
Hned po nabootovani CD1 mě překvapil design. Vzpomněl jsem si na instalaci tuším Red Hat 8, kde to vypadalo skoro úplně stejně. No nic, není nutné mít dokonalé instalační prostředí. Další podivná věc je, že ač jsem vybral češtinu, některé mezikroky zůstaly komentovány v angličtině nebo v kombinaci jazyků. Ne zrovna profesionální přístup. Poctivě jsem prolezl všechna zákoutí výběru balíčků a vybral své oblíbené. Pak nastalo ověřování závislostí a nějaké kopírování.
Když jsem se po 30 minutách vrátil ke klávesnici, instalátor evidentně zatuhl. Jak jsem zjistil z konzole, nedokázal vyřešit závislosti v rámci základních repositářů! Snad jsem nechtěl moc, když jsem si přidal oblíbené balíčky. Instalátor dokonce sám přišel na to, že situaci neumí řešit a pokusil se o "krok zpět v instalaci". Bohužel ho už nikdy neudělal a pouze vytrvale protáčel bublinky okolo myšího ukazatele.
Už pár dní jsem měl na stole vypálené CD s (K)ubuntu 6.10 na vyzkoušení. Tak jsem ho zkusil a od té chvíle běží na mém stroji Kubuntu. Příjemná a jasná instalace, sviznější startování i provoz, za půl hodiny optimalizovaný desktop.
Uvidím, jak se bude chovat, ale zatím to vypadá slibně. Určitě slibněji než Fedora core 6.
Tiskni
Sdílej:
kdybys nekdy potreboval tak uz mam zmakly reseni zakladnich problemuTak proč nenapíšeš rovnou článek? Mohl by se jmenovat "Jak udělat z Ubuntu použitelný systém"