Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nějak se mi zpomalila Fedora 5, takže jsem začal uvažovat o přechodu na FC6. Jak jsem zjistil, yum si drží některé balíčky ještě z FC3 (prováděl jsem upgrade) a yum update čím dál častěji vyhazoval neřešitelné závislosti. Tak jsem si stáhl všechna CD FC6, zálohoval a zkusil...
Hned po nabootovani CD1 mě překvapil design. Vzpomněl jsem si na instalaci tuším Red Hat 8, kde to vypadalo skoro úplně stejně. No nic, není nutné mít dokonalé instalační prostředí. Další podivná věc je, že ač jsem vybral češtinu, některé mezikroky zůstaly komentovány v angličtině nebo v kombinaci jazyků. Ne zrovna profesionální přístup. Poctivě jsem prolezl všechna zákoutí výběru balíčků a vybral své oblíbené. Pak nastalo ověřování závislostí a nějaké kopírování.
Když jsem se po 30 minutách vrátil ke klávesnici, instalátor evidentně zatuhl. Jak jsem zjistil z konzole, nedokázal vyřešit závislosti v rámci základních repositářů! Snad jsem nechtěl moc, když jsem si přidal oblíbené balíčky. Instalátor dokonce sám přišel na to, že situaci neumí řešit a pokusil se o "krok zpět v instalaci". Bohužel ho už nikdy neudělal a pouze vytrvale protáčel bublinky okolo myšího ukazatele.
Už pár dní jsem měl na stole vypálené CD s (K)ubuntu 6.10 na vyzkoušení. Tak jsem ho zkusil a od té chvíle běží na mém stroji Kubuntu. Příjemná a jasná instalace, sviznější startování i provoz, za půl hodiny optimalizovaný desktop.
Uvidím, jak se bude chovat, ale zatím to vypadá slibně. Určitě slibněji než Fedora core 6.
Tiskni
Sdílej:
kdybys nekdy potreboval tak uz mam zmakly reseni zakladnich problemuTak proč nenapíšeš rovnou článek? Mohl by se jmenovat "Jak udělat z Ubuntu použitelný systém"