Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.
Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.
PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.
Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Řešil jsem problém, jak uživatelům neobsluhujícím konzoli usnadnit spouštění videa přes TV out do televize. Zde je moje řešení pro Kubuntu.
Předpokladem úspěchu je zprovozněný TV out výstup Počítač spojený S-video kabelem s TV je osazen grafickou kartou Gainward NVIDIA 8500 GT a používá proprietární nvidia driver. Mplayer používaný k přehrávání videa je zkompilován s podporou VDPAU, aby se počítač mohl zabývat i alternativní činností.
Přijatelným způsobem pro spuštění videa se ukázala úprava menu asociovaného se stiskem pravého tlačítka myši v D3lphinu nebo Konqueroru. Uživatel si otevře adresář s videem, pravým tlačítkem nad ikonkou viodesouboru aktivuje menu, ze kterého vybere položku Akce... a následně Přehrát v TV. Tato akce provede skript a zajistí spuštění videa do TV.
Jako první je potřeba upravit nabídku třeba v menu D3lphina. Jelikož jsem přející admin, upravil jsem nabídku rovnou v /usr/share/apps/d3lphin/servicemenus. Vytvořil jsem následující soubor:
/usr/share/apps/d3lphin/servicemenus$ cat playontv.desktop [Desktop Entry] ServiceTypes=video/* < asociace s videosoubory Actions=PlayOnTV < nazev provadene akce [Desktop Action PlayOnTV] < popis provadene akce Name=Play on TV < jmeno akce Name[cs]=Přehrát v TV Icon=package_multimedia < ikona v menu Exec=konsole --workdir %f --noclose -e time /home/user/mplayerTV.sh %f %d < provadeny prikaz X-Ubuntu-Gettext-Domain=desktop_dolphin
Prováděnému skriptu se jako parametr předá jméno videosouboru a cesta k němu. Vlastní skript vypadá takto:
#!/bin/bash # play video on TV with mplayer # $1 filename # $2 directory # choose suitable subtitles subtitles=`kdialog --getopenfilename "$2" "*.sub *.srt *.txt |Subtitles"` export DISPLAY=:0.1 cd /home/user/mplayer-vdpau-3482714/mplayer-vdpau/ ./mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau,ffmpeg12vdpau,ffvc1vdpau,ffwmv3vdpau, "$1" -fs -sub "$subtitles"
Jak prosté...
Tiskni
Sdílej:
-display :0.1
Děkuji za upozornění, vyzkouším. Druhý display je "vpravo" od prvního a můžu jej ovládat myší i klávesnicí (přes kterou nyní ovládám mplayer). Xine/Kaffeine z neznámého důvodu chybně roztahují obraz při přepnutí na fullscreen, takže mplayer je pro mě jediná volba.