Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Řešil jsem problém, jak uživatelům neobsluhujícím konzoli usnadnit spouštění videa přes TV out do televize. Zde je moje řešení pro Kubuntu.
Předpokladem úspěchu je zprovozněný TV out výstup Počítač spojený S-video kabelem s TV je osazen grafickou kartou Gainward NVIDIA 8500 GT a používá proprietární nvidia driver. Mplayer používaný k přehrávání videa je zkompilován s podporou VDPAU, aby se počítač mohl zabývat i alternativní činností.
Přijatelným způsobem pro spuštění videa se ukázala úprava menu asociovaného se stiskem pravého tlačítka myši v D3lphinu nebo Konqueroru. Uživatel si otevře adresář s videem, pravým tlačítkem nad ikonkou viodesouboru aktivuje menu, ze kterého vybere položku Akce... a následně Přehrát v TV. Tato akce provede skript a zajistí spuštění videa do TV.
Jako první je potřeba upravit nabídku třeba v menu D3lphina. Jelikož jsem přející admin, upravil jsem nabídku rovnou v /usr/share/apps/d3lphin/servicemenus. Vytvořil jsem následující soubor:
/usr/share/apps/d3lphin/servicemenus$ cat playontv.desktop [Desktop Entry] ServiceTypes=video/* < asociace s videosoubory Actions=PlayOnTV < nazev provadene akce [Desktop Action PlayOnTV] < popis provadene akce Name=Play on TV < jmeno akce Name[cs]=Přehrát v TV Icon=package_multimedia < ikona v menu Exec=konsole --workdir %f --noclose -e time /home/user/mplayerTV.sh %f %d < provadeny prikaz X-Ubuntu-Gettext-Domain=desktop_dolphin
Prováděnému skriptu se jako parametr předá jméno videosouboru a cesta k němu. Vlastní skript vypadá takto:
#!/bin/bash # play video on TV with mplayer # $1 filename # $2 directory # choose suitable subtitles subtitles=`kdialog --getopenfilename "$2" "*.sub *.srt *.txt |Subtitles"` export DISPLAY=:0.1 cd /home/user/mplayer-vdpau-3482714/mplayer-vdpau/ ./mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau,ffmpeg12vdpau,ffvc1vdpau,ffwmv3vdpau, "$1" -fs -sub "$subtitles"
Jak prosté...
Tiskni
Sdílej:
-display :0.1
Děkuji za upozornění, vyzkouším. Druhý display je "vpravo" od prvního a můžu jej ovládat myší i klávesnicí (přes kterou nyní ovládám mplayer). Xine/Kaffeine z neznámého důvodu chybně roztahují obraz při přepnutí na fullscreen, takže mplayer je pro mě jediná volba.