Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Řešil jsem problém, jak uživatelům neobsluhujícím konzoli usnadnit spouštění videa přes TV out do televize. Zde je moje řešení pro Kubuntu.
Předpokladem úspěchu je zprovozněný TV out výstup Počítač spojený S-video kabelem s TV je osazen grafickou kartou Gainward NVIDIA 8500 GT a používá proprietární nvidia driver. Mplayer používaný k přehrávání videa je zkompilován s podporou VDPAU, aby se počítač mohl zabývat i alternativní činností.
Přijatelným způsobem pro spuštění videa se ukázala úprava menu asociovaného se stiskem pravého tlačítka myši v D3lphinu nebo Konqueroru. Uživatel si otevře adresář s videem, pravým tlačítkem nad ikonkou viodesouboru aktivuje menu, ze kterého vybere položku Akce... a následně Přehrát v TV. Tato akce provede skript a zajistí spuštění videa do TV.
Jako první je potřeba upravit nabídku třeba v menu D3lphina. Jelikož jsem přející admin, upravil jsem nabídku rovnou v /usr/share/apps/d3lphin/servicemenus. Vytvořil jsem následující soubor:
/usr/share/apps/d3lphin/servicemenus$ cat playontv.desktop [Desktop Entry] ServiceTypes=video/* < asociace s videosoubory Actions=PlayOnTV < nazev provadene akce [Desktop Action PlayOnTV] < popis provadene akce Name=Play on TV < jmeno akce Name[cs]=Přehrát v TV Icon=package_multimedia < ikona v menu Exec=konsole --workdir %f --noclose -e time /home/user/mplayerTV.sh %f %d < provadeny prikaz X-Ubuntu-Gettext-Domain=desktop_dolphin
Prováděnému skriptu se jako parametr předá jméno videosouboru a cesta k němu. Vlastní skript vypadá takto:
#!/bin/bash # play video on TV with mplayer # $1 filename # $2 directory # choose suitable subtitles subtitles=`kdialog --getopenfilename "$2" "*.sub *.srt *.txt |Subtitles"` export DISPLAY=:0.1 cd /home/user/mplayer-vdpau-3482714/mplayer-vdpau/ ./mplayer -vo vdpau -vc ffh264vdpau,ffmpeg12vdpau,ffvc1vdpau,ffwmv3vdpau, "$1" -fs -sub "$subtitles"
Jak prosté...
Tiskni
Sdílej:
-display :0.1
Děkuji za upozornění, vyzkouším. Druhý display je "vpravo" od prvního a můžu jej ovládat myší i klávesnicí (přes kterou nyní ovládám mplayer). Xine/Kaffeine z neznámého důvodu chybně roztahují obraz při přepnutí na fullscreen, takže mplayer je pro mě jediná volba.