Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...
Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.
Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.
Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.
Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.
Nemá někdo radu, co s tím?
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem si s tím ještě pohrál a už funguje. Lépe řečeno jsem našel kombinaci, kdy to jde:
Wengophone se musí v linuxu spustit čistý = smazat /home/user/.wengophone. V nastavení zvuku ponechat vše podle doporučení systému - mikrofon z webkamery v žádném případě - a výstupní zařízení taky default (pro mě integrovaná zvukovka). Windowsí klient je bez problémů. V tomto nastavení lze uskutečnit videohovor úspěšně.
Bohužel jen jeden. Nastavení zkukových zařízení se poté samo přenastaví na /dev/dsp pro vstup i výstupy a pomůže jen smazat .wengophone.