Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Potřeboval bych používat videohovory mezi Windows a Kubuntu 6.10. Wengophone vypadá dobře, ale nějak se mi nedaří...
Wengophone NG (2.0) pro windows a binárka pro linux(2.0) se spolu spojí. Dokonce se krásně přenáší video. Ale zvuk nic. Ať nastavím jakoukoli kombinaci (v rámci ALSA) mikrofonu z kamery, standardního mikrofonu a standardního výstupu, linuxový klient neposílá žádný zvuk a ve sluchátkách slyším jen sám sebe. Občas tedy ještě zmršenou dávku zvuku z windowsího mikrofonu, ale windowsí klient nedostává žádný zvuk.
Zkusil jsem nightbuild binárku wengophone (2.1 větev), ale ta má ještě větší problémy, ač by měla být podle changelogu stabilnější.
Na obou strojích jsem nainstaloval taky Wengophone Classic (v posledních verzích). Ty se mezi sebou nespojí ani zvukem ani videem. Lze leda tak psát textové zprávy.
Skype (ač ho spouštím velice nerad) přenáší zvuk mezi oběma stroji krásně a čistě.
Nemá někdo radu, co s tím?
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem si s tím ještě pohrál a už funguje. Lépe řečeno jsem našel kombinaci, kdy to jde:
Wengophone se musí v linuxu spustit čistý = smazat /home/user/.wengophone. V nastavení zvuku ponechat vše podle doporučení systému - mikrofon z webkamery v žádném případě - a výstupní zařízení taky default (pro mě integrovaná zvukovka). Windowsí klient je bez problémů. V tomto nastavení lze uskutečnit videohovor úspěšně.
Bohužel jen jeden. Nastavení zkukových zařízení se poté samo přenastaví na /dev/dsp pro vstup i výstupy a pomůže jen smazat .wengophone.