Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Google mě v poslední době dost nepříjemně překvapil. Ve výsledcích vyhledávání se stále méně často objevuje to, co hledám. Současně se zhoršily možnosti optimalizace webů pro tento vyhledávač.
Je logické, že téměř každý provozovatel nějaké služby se ji snaží vylepšovat - byla by chyba usínat na vavřínech (při dosavadním úspěchu) nebo se nepokoušet stíhat dosud úspěšnější konkurenty. Jenže ne vždy jde o skutečné vylepšování - přinejmenším v určitém významu.
Dlouhá léta jsem považoval Google za jednoznačně nejkvalitnější vyhledávač. Loni na jaře jsem dokonce psal o tom, proč mi vyhovuje víc než Seznam. Jenže časy se mění a ne vždy jsou ty změny k lepšímu. To se bohužel týká i Googlu. V nedávné době byl v několika krocích změněn algoritmus tak, že se Google přiblížil Seznamu. V těch horších stránkách.
Na jednu stranu lze ocenit, že český Google preferuje české stránky. Dá se překousnout i to, že bere v úvahu skloňování, i když to často není to pravé ořechové. Nicméně je pár věcí, které mi vadí mnohem víc:
Nyní se tedy již pozvolna poohlížím po novém vyhledávači pro běžné použití. Zatím je mi jen jasné, že Yahoo to nebude, protože je ještě horší. Nebude to ani Morfeo/Centrum (proč), a pochopitelně ani Seznam (o tom se někdy rozepíšu pořádně - to, co provedl letos zjara s vyhledáváním firem, si zaslouží samostatný blogpost). Zatím tedy vše zůstává otevřené...
Jedna rada na závěr: Když to funguje, nevrtej se v tom! Neposlechl jsem a povrtal jsem se v souboru /etc/fstab
(což dělám běžně, ale problémy s tím nejsou). Linux nenabootoval. Tedy právě bootuji OpenSUSE 10.2 Live a budu hledat chybu. Takový je holt osud těch, kteří na rady nedbají.
Tiskni
Sdílej:
Google (100 %) Seznam (4 %) Morfeo (4 %) Jyxo (22 %) Yahoo (0 %) Altavista (0 %) Alltheweb (0 %) nějaký jiný (0 %)
"probirane?" to niekto musel o takejto zrejmej veci diskuovat?A kolikrát
Nejlepší vyhledávač to asi nebude, ale jeden z nejhezčích podle mě ano (upozornění: je potřeba flash)
Pozdějš jsem si všiml, že to je zřejmě součást MS engine, reklamy a tak, MS vyhledávače, konkurence Googlu - to linuxákům nevadí?
Accept-language
. Pokud vadí preference českých výsledků, vyplatí se nastavit pro Google Accept-language: en
.