Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ta jejich neomezená moc, musí nahánět hrůzu snad každé větší firmě...Ale bez neomezene moci nad vsim a vsema by nam preci nezaridili ty slibene lepsi zitry....oni to preci mysli dobre...a toho se nejvic bojim.
Na druhej strane - MS podľa mňa tiež nebojuje práve trhovým spôsobom. Pokuty za Media player a podobne sa aj mne zdajú roztodivné, ale beriem to tak, ako keď polícia nemôže Al Caponemu dokázať, že je mafián, tak ho dostane za mreže kvôli daňovému priznaniu.
Omezí tlak na inovace ...
Môj subjektívny názor - je to blbosť, nevidím v tom žiadny priamy súvis. Open source je podľa mňa do veľkej miery o tom, že ľudia vyvíjajú to, čo potrebujú, a to, či MS dostane po packách na to nemá veľký vplyv.
Open source je podľa mňa do veľkej miery o tom, že ľudia vyvíjajú to, čo potrebujú, a to, či MS dostane po packách na to nemá veľký vplyv.Tohle platí jen pro nezávislé tvůrce. Ovšem podstatnou část svobodného softwaru vyvíjejí velké softwarové firmy, které jsou přímými konkurenty Microsoftu. A tyto, pokud se jim bude dařit nějak Microsoftu házet klacky pod nohy (aniž by za to museli cokoli zaplatit), mohou polevit v rychlosti vývoje a ušetřit tak peníze.
Ovšem nie som zástancom čiernobieleho videnia, myslím, že keby sa chcelo, dali by sa nájsť aj iné riešenia.
Ovšem podstatnou část svobodného softwaru vyvíjejí velké softwarové firmy, které jsou přímými konkurenty Microsoftu. A tyto, pokud se jim bude dařit nějak Microsoftu házet klacky pod nohy (aniž by za to museli cokoli zaplatit), mohou polevit v rychlosti vývoje a ušetřit tak peníze.aha, a ty firmy si jako nekonkurují navzájem, tam žádný tlak není, ony se snaží pouze dohonit ten skvělý inovativní Microsoft ... a teď ještě o Červené Karkulce
aha, a ty firmy si jako nekonkurují navzájem, tam žádný tlak není, ony se snaží pouze dohonit ten skvělý inovativní MicrosoftČasto je to skutečně tak. Vzhledem k malému tržnímu podílu není vzájemná konkurence podstatná, firmy berou v potaz pouze Microsoft.
ale beriem to tak, ako keď polícia nemôže Al Caponemu dokázať, že je mafián, tak ho dostane za mreže kvôli daňovému priznaniu.To mi nepřijde jako nic dobrého - sice někomu nemůžeme nic dokázat, ale stejně ho prostě zavřeme, protože můžem; to zní nebezpečně pro všechny ostatní.
Oni mu práve mohli dokázať aspoň to daňové priznanie, samozrejme v prípade MS a Media playeru atď. je to trochu vycucané z prsta.
To, že si soud dovolí takovouhle zkratku, je prostě nebezpečný precedens.U nás si soud dovolil také velice nebezpečnou zkratku. Podle toho, co jsem četl, řekl soudce Kučera (místopředseda Nejvyššího soudu!): "Hrozí pád vlády, a proto nezávislost v rozhodování musí jít stranou politickým zájmům." Něco takového je naprosto nepřípustné a pokud někdo tohle řekne, absolutně nemá v justici co pohledávat.
No, to už len tak pomimo, MS nemusí zverejniť to, čo vymyslel on, ale jeho zamestnanci, takže nejaký osobný pocit ukrivdenosti by som z toho vynechal.
sice nemam MS ani jeho produkty nijak v oblibe ale udelovani tak vysokych pokut opakovane za stejnou vec(tak nejak se to da pochopit) me pripada nesmyslne a jedinym smyslem je obohacovani EK.To ale není opakované udělování pokut za stejnou věc, ale za to, že první rozhodnutí MS nerespektuje. Jako kdybyste např. na černo porazil nějaký strom, úřad by vám za to vyměřil pokutu (to byla ta první) a přikázal zasadit strom nový, a vy byste se na to vykašlal (nebo místo toho zasadil jednu kytku do květináče). Pak by následovala pokuta druhá, za porušení prvního rozhodnutí – a to je ta pokuta, kterou MS dostal teď.
je to jako >90 % potravin na trhu mělo v sobě jedy a tys na to říkal, že holt mají jíst jen suši a mrkveJe zcela absurdní srovnávat to, že někdo má v potravinách jedy (překračuje zákonem stanovené limity některých látek), a situaci, kdy má firmy pod hrozbou sankcí poskytnout svým konkurentům část svých vnitřních informací. Pokud bych už připustil srovnatelnost, byla by to stejně taková situace, jako kdyby se jedovatost potravin neposuzovala porovnáním naměřených koncentrací s předem stanovenými limity, nýbrž by komise tuto jedovatost subjektivně hodnotila a na základě svého pocitu by vyřkla ortel.
Co kdyby MS vydal všem zákaz programovat aplikace pro Windows, nebo pokutovat programátory, že mu dělaj ve Windows bordel?Hele... a co kdyby pavlix vydal zákaz psát takovýhle hovadiny. Přecejenom se objevujou na blogu, kterej zrovna čte. Jasně, poděkujme všemohoucímu, klaňme se mu, že nám laskavě dovolil psát programy a pouštět je na počítači společně s tím jeho.
Dneska se dojí Microsoft, ale zítra to může být jiná společnost (nebo země, co? :-/).Co zítra, to už je realitou dneška. Budeme cálovat, protože tu prý při vstupu do EU byly nadlimitní zásoby některých potravin.
Tak to je samozřejmě nesmysl.Tak úplný nesmysl to bohužel není. Může se to stát realitou.
Ale ozbrojená stráž v letadle (vlastní, z EU) již nesmysl není. Bohužel spíš asi v blízké budoucnosti nutnostTohle je prakticky jisté. Možná ještě mnohem víc, například podle tohoto scénáře. Pokud by to byla pravda, je to skutečně síla - už proto, že se tu přiznává využití shromážděných údajů pro „obecnější účely veřejné politiky“ a nikoli jen pro boj proti terorismu.
Ale rozhodně bez bouchaček a nějakých jiných útočných hračiček, včetně např. paralyzátoru.V každém dopravním letadle je k dispozici přinejmenším jedna sekera. Je určena pro případ, že letadlo havaruje a je potřeba si udělat cestu ven, ale lze ji použít i jako zbraň - v dobrém i zlém.
Dovedu si představit mnohem horší "zbraně", které by přitom nemusel být problém propašovat do letadla.To ano. Třeba otrávená tužka, žiletka v klíči, řezná struna (polymerová) v opasku a mnoho dalších zajímavých hraček. Spíš jsem to myslel tak, že kdyby dejme tomu jednomu z pilotů ruplo v kouli, snadno by odstranil svého kolegu a ještě případně eliminovat toho, kdo by mu chtěl zabránit v úmyslu nasměrovat letadlo na zem nebo proti nějakému cíli.
bezvizovy styk :-]] nesmis verit vsemu, co se v televizi rika.Hm, zjevně ti tak trochu uniklo to důležité z mého příspěvku, tedy to, že EU nás chce trestat za to, že jsme si něco vyjednali !!!
> Proč bojovat klasickým tržním způsobem, když si můžeme stěžovat u komise, která to vyřeší za nás, že?Klasickým tržným spôsobom nemôžeš bojovať proti firme, ktorá si môže kúpiť hlasovanie v ISO.
Proč bojovat klasickým tržním způsobem, když si můžeme stěžovat u komise, která to vyřeší za nás, že?Už to tu padlo, ale tahle věta asi nejlépe vystihuje, v čem je s MS problém. Ta firma sama nebojuje klasickým tržním způsobem a vzhledem k svému postavení se klasickým principům dost vymyká, takže odvolávat se na mechanismy trhu je nesmyslné. Někde jsem tu na abíčku četl v souvislosti s antimonopolní stížností Opery na MS komentář, který to IMHO dobře vystihoval: "MS porušuje antimonopolní zákony. Jiná otázka je, jestli jsou antimonopolní zákony správné." Btw, mě by spíše zajímalo, jak došla Komise k té baťovské pokutě. Podle čeho se to vypočítává? A opravdu to vypočetli na 899 nebo to nejprve zaokrouhlili a pak ten jeden miliónek strhli, aby to nevypadalo tak děsně?
Někde jsem tu na abíčku četl v souvislosti s antimonopolní stížností Opery na MS komentář, který to IMHO dobře vystihoval: "MS porušuje antimonopolní zákony. Jiná otázka je, jestli jsou antimonopolní zákony správné."Ono je otázkou, zda jde skutečně o porušení těch zákonů. Jsou totiž velmi gumové a v případě potřeby snadno zneužitelné. Zrovna stížnost Opery je ukázkou toho, že lze EK použít jako klacek na Microsoft.
Btw, mě by spíše zajímalo, jak došla Komise k té baťovské pokutě. Podle čeho se to vypočítává? A opravdu to vypočetli na 899 nebo to nejprve zaokrouhlili a pak ten jeden miliónek strhli, aby to nevypadalo tak děsně?Ony obecně ty výše pokut mohou být vyčíslovány jakkoliv. Třeba u nás je za porušení mnohých pravidel pro prodej spotřebitelům pokuta až 50 milionů Kč. Pokuty lze (i při prvním provinění) ukládat v celé škále od nuly až do maxima. Je zcela na libovůli kontrolorů, jako pokutu udělí, přestože by měli přihlížet k okolnostem.
Zrovna stížnost Opery je ukázkou toho, že lze EK použít jako klacek na Microsoft.ano, pekne konkretne... a je to spravne, keby nikto tu moznost nevyuzival, tak by bola uplne zbytocna (tiez sa tu uplne zanedbava, ze tym mozu zlepsit podmienky na trhu vseobecne a podmienky pre sw firmy, ktore chcu vyvijat sw pre platformu MS) podla mna je to uplne v poriadku, a hoci niektore podania poslednych sprav v tejto kauze su usmevne, MS nie je dovod lutovat
Omezí tlak na inovace (protože se těžiště boje přesune jinam) a v celkovém důsledku prodělají všichni - kromě Microsoftu samotného, který se bude smát a všem zvolna technologicky ujíždět, pokuty nepokuty.A to, že dodnes nemá ve svém WowOS korektně a použitelně naimplementovaný Bluetooth -- to vám připadá jako technologické ujíždění? Mně teda osobně ne! To už první pre-devel-alfa-vanillla bluetooth komponenta do KDE uměla víc protokolů a to na jedno kliknutí ve srovnání s tím "čarodějem" v průserníku ve WowOS eXPeriEmentál!
Tiskni
Sdílej: