Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V dnešní době je hodně v módě používat - prostřednictvím API - různé mapové aplikace a vkládat mapy na web, aby návštěvník věděl, k jakému místu se text (fotka, video...) vztahuje. Není příliš důležité, jaká služba se k tomuto účelu používá. Pokud ale místo označené nekoresponduje se skutečností, více než cokoliv jiného je to medvědí služba.
Jedním z módních trendů při tvorbě webů jsou tzv. hybridní (též mashup) aplikace. Jde o takové řešení, kdy se obsah uložený přímo na konkrétním webu kombinuje s informacemi získanými odjinud. To "odjinud" bývá třeba z veřejné fotogalerie, z webového obchodu ... nebo třeba z mapového serveru.
Použití mapy je výtečná věc. Lze snadno ukázat, ke kterému místu se vztahuje článek (zejména pokud jde o jednoznačně lokalizovanou záležitost, například společenskou akci, místní zajímavost, pobočku firmy atd.), takže návštěvník nemusí tápat, jestli jde o Horní Lhotu v jižních Čechách nebo na severní Moravě.
Mapových serverů, jejichž API je veřejně k dispozici (samozřejmě s omezujícími podmínkami), je celá řada - máme například Google, Seznam nebo Atlas. Výběr je záležitostí porovnání různých detailů služeb, včetně již zmíněných podmínek použití. Co je ale zdaleka nejdůležitější, zobrazované místo na mapě musí opravdu odpovídat místu, kterého se původní obsah týká.
Ono to zní velice jednoduše, ale podle mých zkušeností s tím mají problémy i ti, u kterých by to člověk příliš nečekal. Ukázkou jsou například Deníky Bohemia. Podívejte se schválně na několik článků a na mapy u nich zobrazené. Je spíše výjimkou, že šipka v mapě ukazuje na správné místo (většinou směřuje v rámci města stále tamtéž) - zjevně se s přesným určením polohy nikdo neobtěžoval.
Takové použití mapy ale zcela popírá smysl toho, proč se tak činí. A z hlediska uživatele je to zcela bezcenné, dalo by se říci dokonce "pro zlost". Proto, pokud chce někdo používat na webu mapu, ať ji buď používá pořádně nebo vůbec. Je lepší ji tam vůbec nemít, než aby ukazovala nesmysly.
Tiskni
Sdílej:
Zbytečný JavaScript bez valného informačního významu.Mně zrovna u těch Deníků Bohemia ještě víc vadí bezdůvodně použitý Flash. Jen kvůli tomu, aby se zobrazilo pár fotek, se načítá obludně velký a pomalý Flash.
Ja jsem treba nikdy nepochopil, v pripade lokalizovani fotky na mape, zda-li mam zadat misto odkud je fotka porizena, nebo oznacit misto co je na fotce (coz v pripade nejakeho panoramatu, pokud na nem neni nejaka dominanta, docela problem).
Z tohodle duvodu jsem na tyhle lokalizovani trochu zanevrel.
Třeba hlasování zastupitelstva v Čáslavi není potřeba označit puntíkem na mapě - Čáslav je jasná (když ne, dá se najít) a zda zastupitelstvo sedí na radnici nebo v hospodě není podstatné.To ano. Ale teď je tam třeba hlasování o kempech, kde má poloha každého kempu (každý má svůj článek) smysl. A když kemp v mapě umístí o půl kilometru jinam, než ve skutečnosti je, tak je to celé k ničemu.
K té Dolní Lhotě na Moravě nebo v Čechách - článek by měl být napsán tak, aby samotný text měl informační hodnotu a další věci (obrázky, videa, mapy) jej jen doplnili. Takže IMHO má být "V Dolní Lhotě na jižní Moravě".To je sice pravda, ale ty pomocné informace (obrázky, mapa...) jsou důležité, činí článek mnohem stravitelnější.