Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V dnešní době je hodně v módě používat - prostřednictvím API - různé mapové aplikace a vkládat mapy na web, aby návštěvník věděl, k jakému místu se text (fotka, video...) vztahuje. Není příliš důležité, jaká služba se k tomuto účelu používá. Pokud ale místo označené nekoresponduje se skutečností, více než cokoliv jiného je to medvědí služba.
Jedním z módních trendů při tvorbě webů jsou tzv. hybridní (též mashup) aplikace. Jde o takové řešení, kdy se obsah uložený přímo na konkrétním webu kombinuje s informacemi získanými odjinud. To "odjinud" bývá třeba z veřejné fotogalerie, z webového obchodu ... nebo třeba z mapového serveru.
Použití mapy je výtečná věc. Lze snadno ukázat, ke kterému místu se vztahuje článek (zejména pokud jde o jednoznačně lokalizovanou záležitost, například společenskou akci, místní zajímavost, pobočku firmy atd.), takže návštěvník nemusí tápat, jestli jde o Horní Lhotu v jižních Čechách nebo na severní Moravě.
Mapových serverů, jejichž API je veřejně k dispozici (samozřejmě s omezujícími podmínkami), je celá řada - máme například Google, Seznam nebo Atlas. Výběr je záležitostí porovnání různých detailů služeb, včetně již zmíněných podmínek použití. Co je ale zdaleka nejdůležitější, zobrazované místo na mapě musí opravdu odpovídat místu, kterého se původní obsah týká.
Ono to zní velice jednoduše, ale podle mých zkušeností s tím mají problémy i ti, u kterých by to člověk příliš nečekal. Ukázkou jsou například Deníky Bohemia. Podívejte se schválně na několik článků a na mapy u nich zobrazené. Je spíše výjimkou, že šipka v mapě ukazuje na správné místo (většinou směřuje v rámci města stále tamtéž) - zjevně se s přesným určením polohy nikdo neobtěžoval.
Takové použití mapy ale zcela popírá smysl toho, proč se tak činí. A z hlediska uživatele je to zcela bezcenné, dalo by se říci dokonce "pro zlost". Proto, pokud chce někdo používat na webu mapu, ať ji buď používá pořádně nebo vůbec. Je lepší ji tam vůbec nemít, než aby ukazovala nesmysly.
Tiskni
Sdílej:
Zbytečný JavaScript bez valného informačního významu.Mně zrovna u těch Deníků Bohemia ještě víc vadí bezdůvodně použitý Flash. Jen kvůli tomu, aby se zobrazilo pár fotek, se načítá obludně velký a pomalý Flash.
Ja jsem treba nikdy nepochopil, v pripade lokalizovani fotky na mape, zda-li mam zadat misto odkud je fotka porizena, nebo oznacit misto co je na fotce (coz v pripade nejakeho panoramatu, pokud na nem neni nejaka dominanta, docela problem).
Z tohodle duvodu jsem na tyhle lokalizovani trochu zanevrel.
Třeba hlasování zastupitelstva v Čáslavi není potřeba označit puntíkem na mapě - Čáslav je jasná (když ne, dá se najít) a zda zastupitelstvo sedí na radnici nebo v hospodě není podstatné.To ano. Ale teď je tam třeba hlasování o kempech, kde má poloha každého kempu (každý má svůj článek) smysl. A když kemp v mapě umístí o půl kilometru jinam, než ve skutečnosti je, tak je to celé k ničemu.
K té Dolní Lhotě na Moravě nebo v Čechách - článek by měl být napsán tak, aby samotný text měl informační hodnotu a další věci (obrázky, videa, mapy) jej jen doplnili. Takže IMHO má být "V Dolní Lhotě na jižní Moravě".To je sice pravda, ale ty pomocné informace (obrázky, mapa...) jsou důležité, činí článek mnohem stravitelnější.