Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tak v čem je problém s OpenXML, když je teď standardizovaný?Bohužel OpenXML znám jen z rychlíku, takže o jeho "zákoutích" nic moc nevím. Ale do určité míry se lze obávat toho, že tam bude nějaká věc krytá nějakým obskurním (a třeba 5 let starým) patentem, se kterým se vyrukuje v momentě, kdy bude formát dostatečně rozšířen.
... implementace importu a exportu OpenXML zabere přibližně 8,5 člověkolet (a to jen Word, k tomu navíc Excel a Powerpoint, které zaberou o něco míň času).
a to je hodne nebo malo? naky "normalni" cisla by nebyly?
Taky jsem pro podporu OpenXML v OOo. PDF se ve sve dobe tezce prosazovalo a dnes se celkem standardne pouziva. (pls nesrovnavat;O)
Samozrejme ze jediny otevreny format pro kancelarske aplikace typu OOo by byl nejlepsi ... ale to je asi utopie ...
Že Novell podepsal dohodu, implementuje OpenXML a na oplátku nepožaduje ODF v produktech svého nového partnera je zrada.
Zrada? Novell moc dobře ví, že nejen jeho zákazníci, ale většina uživatelů vůbec, chtějí, aby interoperabilita mezi platformami byla co nejméně problémová. Proto udělal, co bylo v jeho silách, aby tomuto přání vyšel vstříc, protože přání uživatelů (a ano, v neposlední řadě jeho zákazníků - ti ho totiž živí) jsou pro něj důležitější než názory fundamentalistů (byť ti jsou hlasitější a viditelnější), kteří jsou opilí úspěchem, že byl ODF přijat jako ISO standard.
Vždy jsem považoval za výhodu linuxových řešení jejich univerzalitu - Linux (teď nemyslím jádro, ale i aplikace) byl schopen číst i cizí datové formáty, podporoval (většinou) cizí filesystémy a cizí síťové protokoly. Proto mi připadá absurdní, že se dnes někdo snaží z ideových důvodů tuto výhodu zlikvidovat tím, že dští oheň a síru na toho, kdo se snaží, aby tomu tak bylo i nadále.
Kdežto implementace formátu OpenXML je zátížena licenčními poplatky, poněvadž je to intelektuální vlastnictví MS.To je nesmysl, jak tvrdí i Brian Jones, program manager pro Microsoft Office.
Tiskni
Sdílej: