abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.6. 22:44 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 20:44 | Nová verze

    aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    8.6. 12:55 | IT novinky

    Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 12:44 | IT novinky

    Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1856 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    freshmouse avatar 30.6.2008 22:43 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Ne a nebudu. Zbytečný JavaScript bez valného informačního významu. Navíc vázaný na konkrétní službu (Mapy.cz, Google...). Všechny tyhle FakeBooky, Past.fm a TyTrubko.com... Blé, raději dál od nich.

    Leda mapu stránek (ve smyslu přehledu) -- ta je alespoň užitečná. A tomu, komu není, tomu aspoň nepřekáží.
    Luk avatar 30.6.2008 23:23 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Zbytečný JavaScript bez valného informačního významu.
    Mně zrovna u těch Deníků Bohemia ještě víc vadí bezdůvodně použitý Flash. Jen kvůli tomu, aby se zobrazilo pár fotek, se načítá obludně velký a pomalý Flash.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    1.7.2008 12:41 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Luk avatar 1.7.2008 13:04 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Díky. Ale i tak bych raději viděl, aby se takové obludnosti (jako je samoúčelně použitý Flash) na webech nepoužívaly ;-)
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    xxx avatar 30.6.2008 23:33 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?

    Ja jsem treba nikdy nepochopil, v pripade lokalizovani fotky na mape, zda-li mam zadat misto odkud je fotka porizena, nebo oznacit misto co je na fotce (coz v pripade nejakeho panoramatu, pokud na nem neni nejaka dominanta, docela problem).

    Z tohodle duvodu jsem na tyhle lokalizovani trochu zanevrel.

    Please rise for the Futurama theme song.
    carnero avatar 30.6.2008 23:40 carnero | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Zvykem je označit místo pořízení (tedy kde stojí fotograf), protože to je jednoznačné. Označení focené věci je problém - například když fotíš nějaký kopec na horizontu, často fotograf nemá tušení kde přesně je. Nemluvě o tom, že v záběru může být půl kraje.
    Luk avatar 1.7.2008 01:15 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Ono to není tak jednoznačné. Pokud je předmětem zájmu fotka, pak se samozřejmě udává pozice fotografa. Je-li ale cílem informovat o fotografovaném objektu (dům, kopec, rozhledna, socha...), pak by to měla být pozice objektu.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    1.7.2008 12:44 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Na Wikimedii se vyznačuje poloha fotoaparátu – tedy zeměpisné souřadnice a azimut směrování objektivu.
    carnero avatar 30.6.2008 23:38 carnero | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Používám mapy v galerii, kde se na mapě zobrazuje GPS souřadnice z fotky - tam je to jasné, fotka byla pořízena na jednom konkrétním místě a to se dá zobrazit. Ale u článků mi to přijde zbytečné. Buďto jsou články nelokalizovatelné (třeba návod na rozběhání DVB-T tuneru) nebo se týkají značně velké oblasti (výlet do Německa by se dal lokalizovat na 400 km dálnic a několik měst a dělat puntíky na každý kilometr raději ne-e). Článků, které se týkají jednoho konkrétního místa a navíc takových, kde je místo důležité (viz. další věta) je docela málo a ty není těžké doplnit o jednoduchý odkaz "tady se to stalo" směrující na mapu. U těch deníků jsme narazil na to, co jsem zmiňoval v minulé větě - některé věci se dají lokalizovat, ale je to zbytečné. Třeba hlasování zastupitelstva v Čáslavi není potřeba označit puntíkem na mapě - Čáslav je jasná (když ne, dá se najít) a zda zastupitelstvo sedí na radnici nebo v hospodě není podstatné.

    K té Dolní Lhotě na Moravě nebo v Čechách - článek by měl být napsán tak, aby samotný text měl informační hodnotu a další věci (obrázky, videa, mapy) jej jen doplnili. Takže IMHO má být "V Dolní Lhotě na jižní Moravě".
    Luk avatar 1.7.2008 01:15 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Třeba hlasování zastupitelstva v Čáslavi není potřeba označit puntíkem na mapě - Čáslav je jasná (když ne, dá se najít) a zda zastupitelstvo sedí na radnici nebo v hospodě není podstatné.
    To ano. Ale teď je tam třeba hlasování o kempech, kde má poloha každého kempu (každý má svůj článek) smysl. A když kemp v mapě umístí o půl kilometru jinam, než ve skutečnosti je, tak je to celé k ničemu.
    K té Dolní Lhotě na Moravě nebo v Čechách - článek by měl být napsán tak, aby samotný text měl informační hodnotu a další věci (obrázky, videa, mapy) jej jen doplnili. Takže IMHO má být "V Dolní Lhotě na jižní Moravě".
    To je sice pravda, ale ty pomocné informace (obrázky, mapa...) jsou důležité, činí článek mnohem stravitelnější.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    carnero avatar 1.7.2008 12:46 carnero | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    První ve zmíněném deníku, na co jsem narazil, bylo právě hlasování zastupitelstva v Čáslavi a na mapě puntík kamsi do Čáslavi. Wow, to jsem netušil. Jsou věci, kde je lokalizace důležitá - hlavně turistické věci. Ale třeba ve zpravodajství bych odhadoval, že u většiny věcí mapa být vůbec nemusí a u docela významné části je spíš na obtíž. Stejně tak třeba u většiny weblogů a podobně osobních webů.

    Tak či onak bych spíš směřoval k tomu, že mapa bude tam, kde je skutečně potřeba a nikoliv globálně u každého článku. Ostatně jako se vším - chce to přemýšlet a ne z radosti, že jsem něco objevil, to nacpat úplně všude, kam se dá.

    Důležité to je, rozhodně. Ale nemělo by to podle mého být tak, že v článku je "stalo se něco", na fotkách budou záběry havarovaného autobusu a na mapě šipka na konkrétní místo. Bez mapy (bez JS) nezjistíš, kde se to stalo a bez fotek (textový prohlížeč nebo jen mobil s vypnutými obrázky) nezjistíš ani co se stalo. Článek by měl obsahovat všechno a další věci kolem by to měly pouze doplňovat pro názornost a lepší představu. btw: Pak vypadá srandovně, když někdo bere takové věci jako nutnou součást a udělá si mobilní verzi, kde jsou jen texty a tedy půlka věcí chybí a čtenář se jí nemá šanci dopátrat :D

    A jak sám zmiňuješ: Článek ty doplňky mají činit stravitelnější. Ale mě se nezdá stravitelnější, když ke každé zprávičce na zpravodajském serveru někdo přidá mapu, která je mi k ničemu a jen zbytečně natahuje hromady dat.

    Přemýšlet, přemýšlet...
    Věroš avatar 30.6.2008 23:41 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Jistě Máš nějaký přehlednější návrh, jak to zobrazit lépe? ;-)
    Školím Ansible
    Luk avatar 1.7.2008 01:16 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Nerozumím. Co máš přesně na mysli?
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    xkucf03 avatar 1.7.2008 10:36 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    U těch novinek jde jen o to, aby to vypadalo dobře, cool. Smysluplné jsou ty mapy jen u pár článků.

    Spíš mi ale vadí, že všechen tenhle mashup je dost proprietární* záležitost. Zrovna u těch map by se hodilo universální API (JSF značky nebo nějaká knihovna do PHP), kde bych určil souřadnice, velikost mapy atd. a jedním z parametrů by byl i "poskytovatel map" - mohl bych pak přepnout z Googlu na Seznam, aniž bych musel měnit kód serverové aplikace.

    *) A nic na tom nemění, budou-li použity standardní webové služby (WS), XML-RPC, XHTML, standardní JavaScript atd.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Věroš avatar 1.7.2008 10:39 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Udělej si sám. Problém je v tom, že mapové API googlu i třeba Atlasu je tak silné, že zapouzdřit to do jednoho API není až taková legrace.

    Na druhou stranu, pokud si vygeneruješ KML soubor, tak ho s malým úsilím zobrazíš u Atlasu i Googlu. (Kolega na nějakém wrapperu pracuje, ale rozhodně nění dostatečně obecný a neumožňuje použít všech prostředků API).
    Školím Ansible
    1.7.2008 12:51 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Já jsem to vyřešil tak, že jsem si vymyslel URN pro zeměpisné souřadnice a napsal XSLT šablonu, která URN převede na URL jedné konkrétní mapové služby. Až se mi daná služba znelíbí, tak přepíšu šablonu a jede se dál.

    Stejně mám vyřešené odkazy na dokumenty RFC nebo Sbírku zákonů.
    1.7.2008 12:57 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Web Deníku je hromada technologií jen pro technologie samotné a často špatné uchopené. Např. v RSS se jim vyskytuje znak 0x8 (bacspace), což je z hlediska XML nepřípustné a tak mi RSS čtečka už přes týden tvrdí, že kanál nelze načíst.
    Luk avatar 1.7.2008 13:04 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Používáte na svém webu mapy?
    Tak to jsou ještě větší čuňata, než jsem se obával :-D
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.