Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A kde je ten zbytek?Někde uprostřed
Žádnej perlista.hmm, na toto by si mali posvietiť mythbusters
Když si napíšeš program tak se v něm (alespoň pár týdnů) taky vyznáš, ne?
Si asi ještě nepsal v asembleru? Kde není komentář, tam ani smrt nebere
charakteristiky jednotlivých typů jsou smíchané (například jsem potkal řadu lidí, kteří by spadali do kategorie Kalič, ale píší zatraceně dobrý kód)Vždyť říkám, že často je to něco mezi.
Kategorizace by rozhodně neměla vynechávat počítačové dívky, ale tady nemůžu pomoci, znám jich jen několik a všechny jsou příliš unikátní, než aby šly zaškatulkovatJsem na tom stejně. Počítačové dívky, které znám, se navíc většinou ani nevěnují přímo programování, dělají spíš věci okolo (dokumentaci, testování, sběr požadavků apod.). I když, vzpomínám na jednu skutečnou programátorku, kterou jsem kdysi potkal na školení. Bylo jí okolo 40, zpočátku se vůbec nezdála (působila spíš jako módní návrhářka), ale velice záhy všechny přítomné doslova zatloukla do země.
len si zabudol dodat ze nema holkuNapř. v Evropě holku nemá nikdo. Jinde to bude podobné.
modra prostataTohle mi teď něco připomnělo. A sice případ "Modrý pták". Jeden někdejší kandidát za ODS (majitel jednoho malého obchodu) se totiž vyfotil s nasazeným modrým kondomem a strčil to na amateri.cz. Nevím, co mělo být cílem. Jenže někdo to tam našel a pod názvem "Modrý pták" hodil odkaz do regionálního diskusního fóra. Fotka brzy zmizela, jenže to už ji někdo stihl zkopírovat na imageshack. Když jsem pak do onoho obchodu šel něco koupit, měl jsem co dělat, abych se při pohledu na toho člověka nezhroutil v záchvatu smíchu
Já se domnívám, že první typ je typický assemblerista. Podle mě je dobré, když dnes člověk kontakt se strojem nemá. A nebo až po několika letech. Protože asm vychovává lidi k tomu, že v rámci ušetření jednoho bajtu v binárce jsou schopni obětovat 2 měsíce práce po večerech - a tento zlozvyk pak trvá několik let se odnaučit, většinou to proběhne v rámci jednoho, či dvou pořádných průšvihů.Nerikam, ze by mel byt assembler prvni jazyk (to by byl stejne spatne jako mit prvnim jazykem stary BASIC), ale mel by byt jednim z jazyku, se kterymi se clovek setka. Tim si urcite "spatne navyky" neziska, ty by ziskal nejspis az rutinim programovanim v nem. Osobne nepamatuju, ze bych nekdy setril jedinym bytem, vetsinou jsem preferoval (a dodnes vetsinu stale preferuju) spis rychlost nad pametovou narocnosti, pokud by te pameti nebylo treba prilis. Jedinou vyjimkou, kdy jsem musel opravu setrit, byl programek, co se mel vejit do bootsektoru (vir to nebyl), ale i tam mi nakonec zbylo asi 130 bytu nepouzitych. A i z jinych jazyku muze clovek ziskat "divne" navyky - ja napr. cpu zavorky i do mist, kde vubec nejsou treba, i kdyz jsem v Lispu od skoly nedelal. BTW: Za mnohem horsi povazuju metodu "kanonem na vrabce", kdy se na nasproto trivialni problem pouzije nejaky olbrimi framework (v nemz i "Hello word!" zabere desitky MB) i kdyz by na stejny problem stacilo napr. par radek skriptu. Toto je jeste horsi nez "setreni jednoho bajtu", protoze zatimco v tom prvnim to odnese dotycny programator (a pripadne jeho firma), na tu druhou doplati vsichni uzivatele. Typicti pachatele podobnych zverstev byvaji typy dva a pet.
pouzije nejaky olbrimi framework (v nemz i "Hello word!" zabere desitky MB) i kdyz by na stejny problem stacilo napr. par radek skriptu.To mě připomnělo toto
ja napr. cpu zavorky i do mist, kde vubec nejsou trebaja mam presne opacny problem, ze ich zabudam davat, kde ich treba a docela to zdrzuje
Assembler mě nějakou dobu živil a byl jsem nucen zvládnout asm pro několik procesorů na dost vysoké úrovni. Přesto se za assembleristu nepovažuji.Na dost vysoké nebo dost nízké úrovni?
Články v kategorii humor, bulvár a pohádky bratří Grimmů by měly být nějak zřetelně označeny.Článek je zřetelně označen tím, že je v kategorii Rouhání největší. Tam dávám všechno, co má tento charakter. Upřímně řečeno, nepovažuji za příliš dobrý nápad to se zřetelností označení přehánět.
To se vidí snad jen po maturáku, ne?A takový člověk má většinou rudý obličej, lesklé oči a v lepším případě se opírá o zeď, v horším leze po čtyřech. Maturitní šerpu stihl ztratit už před půlnocí
...na to co si zastrkavaji tricko/kosili do kalhotA co když je venku zima? Já to mixuju podle prostředí.
Na čem pracuju je mi vcelku jedno jen tam musí být linux || bsd && vim && g++OK, beru to tak, že na Linuxu se spokojíš i s Emacsem.
Tiskni
Sdílej: