Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Už jsem dlouho nedělal žádné rozřazování do škatulek, takže je na čase zase nějaké provést. Tentokrát přicházejí na řadu programátoři.
O programátorech (zde budu toto označení používat v širším smyslu, tedy pro všechny, kdo přímo vyvíjejí programy - bez ohledu na to, jestli píší kód v nějakém jazyce nebo třeba dělají analýzu, návrh, testy atd.) se vypráví hodně věcí. Je potřeba říci, že mnohé jsou buď zcela pravdivé, nebo mají alespoň pravdivé jádro. Pro programování je zkrátka potřeba určitá mentalita, která pak určuje i další chování takových lidí.
Programátoři ale nejsou všichni stejní. Lze vysledovat určité skupiny či proudy, většina se samozřejmě nachází někde mezi nimi nebo i jen částečně v těchto skupinách. V zásadě ale existují následující typy programátorů:
Old school (stará škola)
Takovému programátorovi je typicky 40 a více. Na pohled se pozná podle plnovousu (nebo přinejmenším strniště), často prošedivělého. Nezřídka má brýle, obvykle "lennonky" nebo podobné. Postavy je spíše vyhublé, protože nemívá myšlenky na jídlo. Jeho pohonnými látkami jsou káva a cigarety - proto se všude okolo jeho počítače válí prázdné hrnky (případně i plné, s několik dní starou kávou) a přetékající popelníky.
Programátor old school často se slzou v oku hovoří o starých zlatých časech, případně dřevních dobách. Vzpomíná, jaké to bývalo nádherné, když se psalo v assembleru a když ušetření 5 bajtů paměti bylo důvodem k oslavě. Ani dnes takovému programátorovi nevadí pracovat na pořádně starém stroji a se starými programy. Vystačí si primitivním editorem, jakékoli IDE netřeba.
Většinou pracuje poměrně pomalu, zato produkuje programy s výraznou optimalizací paměťovou i operační, takže jsou velmi rychlé a úsporné. Zato v jeho kódu se vyzná jen on sám. Pokud při práci neví jak dál, poodsune židli a zapálí si cigaretu. Třeba přijde nějaký nápad.
Obrýlený puberťák
Tento druh je naopak typicky z nejmladší věkové skupiny. Často ještě nemá ani občanku. Vousy samozřejmě nemá (a často ani nemá vyhlídku, že by mu někdy narostly), brýlemi však disponuje - obvykle takovými, jaké nosíval Bill Gates v dobách svého vzestupu. Postavou většinou připomíná hamburgery, jimiž se tento typ živí. Cigarety nekouří a místo kávy do sebe lije colu a jiné srovnatelně zdravé kapaliny.
Programátor "obrýlený puberťák" je zvyklý na nejvýkonnější techniku (i když se spokojí se slabšími stroji než jeho vrstevníci-pařani). Počítače starší než půl roku ho nezajímají, taktéž starší software. Pokud nepropadl linuxománii (která přináší nenávist k proprietárnímu softwaru), má počítač plný nelegálního softwaru, například vývojových prostředí v enterprise verzích.
Programuje velmi rychle a absolutně se nestará o paměťovou a operační náročnost. Jeho heslem je "kdyžtak se koupí silnější železo". S kolegou ze staré školy má společné to, že se v jeho kódu nikdo nevyzná. Naopak se liší tím, že rád používá všelijaké (obludně velké a pomalé) frameworky a komplexní řešení. Pokud neví jak dál, zapaří hru nebo projde pornostránky, třeba se dostaví inspirace.
Kalič
Zdá se, že se k programování dostal nejspíš omylem. Vypadá spíš jako zedník, trucker nebo stěhovák - se vším, co k tomu patří. Jeho pohonnými látkami jsou pivo a cigarety. Jeho pracoviště připomíná old school kolegu, ale místo kafáčů se okolo počítače povalují láhve od piva.
Kalič zásadně nic neřeší. Nezajímá ho, jestli je jeho počítač silný nebo slabý. On si chce své odpracovat a vypadnout do hospody. Dělá v jakémkoli programu, prostředí nebo jazyce - záleží na tom, co mu kdo strčí. On jen provede úkol a o další se nestará.
Programuje rychle a nestará se vůbec o nic. Jeho programy jsou extrémně mizerné a bugovité. Vždycky to nějak "domlátí", aby to šlo spustit, ale to je asi tak všechno. Zásadně odmítá jakoukoli odpovědnost, on přece za nic nemůže. Když neví jak dál, otevře dalšího lahváče, zapálí cigaretu, případně se rovnou přesune do hospody. Třeba to někdo mezitím udělá za něj.
Pan dokonalý
Vypadá jako sucharský profesor, může být libovolného věku. Stravuje se většinou zdravě, nekouří a nepije (nebo když už, tak jen kvalitní pití). V některých případech dokonce sportuje. Okolo počítače má vždy vzorně uklizeno a nestrpí, aby mu někdo přerovnával jeho věci.
Obvykle příliš neřeší techniku ani vývojové prostředky. Přizpůsobí se situaci. Spíše ale zůstává u osvědčených řešení a u dobře odladěných hardwarových konfigurací. I on vzpomíná na staré zlaté časy, ale současně rád vypráví, jaké skvělé novinky může používat.
Pan dokonalý si zakládá na důsledné formalizaci vývojového procesu i výsledného produktu. Na všechno má rád směrnice a postupy, důkladně dokumentuje (již tak velmi přehledný) zdrojový kód a pečlivě píše příručky. Co se týká kvality programů, ta bývá vysoká - program je paměťově i operačně efektivní. Naopak naprosto žalostná je rychlost vývoje, pan dokonalý tvoří nepředstavitelně pomalu. Když neví jak dál, hledí z okna nebo jde na procházku do lesa.
Ajtý menedžr
Považuje se za velkého šéfa, přestože řídí přinejlepším jen svůj počítač. Chodí zásadně v kravatě, na všechny se snaží dělat velký dojem (i když si dělá spíš ostudu) a neustále někam telefonuje. Okolo jeho počítače se povalují vizitky, počmárané papírky (většinou s telefonními čísly) a samozřejmě svazek klíčů, kterému dominuje velký klíč od ojetého VW Passat.
Ajtý menedžr nejenže nikdy nikomu nešéfoval, ale také nikdy nic pořádného nenaprogramoval (přestože programování je jeho náplní práce). Zato si již dobře natrénoval, jak se vymlouvat, že to či ono není uděláno. U počítače ho zajímá jen to, aby fungovalo připojení k Internetu, byl nainstalován Skype a ICQ a aby nebylo poznat, co ve skutečnosti dělá.
Když už se ajtý menedžr dostane k nějakému programování, je to děs a hrůza. Většinou si odněkud postahuje nějaké výukové příklady a snaží se je naroubovat na zadání úkolu. Jeho kód je učebnicovou ukázkou použití naivních a neefektivních řešení nejrůznějších problémů. Když neví jak dál, zběsile telefonuje na všechny strany a hledá někoho, kdo by mu poradil nebo to nejlépe za něj celé udělal.
Věřím, že každý, kdo se věnuje programování, se v tomto přehledu aspoň částečně najde. A kdo ne, ať nevěší hlavu - výjimka přece potvrzuje pravidlo.
Tiskni
Sdílej:
A kde je ten zbytek?Někde uprostřed
Žádnej perlista.hmm, na toto by si mali posvietiť mythbusters
Když si napíšeš program tak se v něm (alespoň pár týdnů) taky vyznáš, ne?
Si asi ještě nepsal v asembleru? Kde není komentář, tam ani smrt nebere
charakteristiky jednotlivých typů jsou smíchané (například jsem potkal řadu lidí, kteří by spadali do kategorie Kalič, ale píší zatraceně dobrý kód)Vždyť říkám, že často je to něco mezi.
Kategorizace by rozhodně neměla vynechávat počítačové dívky, ale tady nemůžu pomoci, znám jich jen několik a všechny jsou příliš unikátní, než aby šly zaškatulkovatJsem na tom stejně. Počítačové dívky, které znám, se navíc většinou ani nevěnují přímo programování, dělají spíš věci okolo (dokumentaci, testování, sběr požadavků apod.). I když, vzpomínám na jednu skutečnou programátorku, kterou jsem kdysi potkal na školení. Bylo jí okolo 40, zpočátku se vůbec nezdála (působila spíš jako módní návrhářka), ale velice záhy všechny přítomné doslova zatloukla do země.
len si zabudol dodat ze nema holkuNapř. v Evropě holku nemá nikdo. Jinde to bude podobné.
modra prostataTohle mi teď něco připomnělo. A sice případ "Modrý pták". Jeden někdejší kandidát za ODS (majitel jednoho malého obchodu) se totiž vyfotil s nasazeným modrým kondomem a strčil to na amateri.cz. Nevím, co mělo být cílem. Jenže někdo to tam našel a pod názvem "Modrý pták" hodil odkaz do regionálního diskusního fóra. Fotka brzy zmizela, jenže to už ji někdo stihl zkopírovat na imageshack. Když jsem pak do onoho obchodu šel něco koupit, měl jsem co dělat, abych se při pohledu na toho člověka nezhroutil v záchvatu smíchu
Já se domnívám, že první typ je typický assemblerista. Podle mě je dobré, když dnes člověk kontakt se strojem nemá. A nebo až po několika letech. Protože asm vychovává lidi k tomu, že v rámci ušetření jednoho bajtu v binárce jsou schopni obětovat 2 měsíce práce po večerech - a tento zlozvyk pak trvá několik let se odnaučit, většinou to proběhne v rámci jednoho, či dvou pořádných průšvihů.Nerikam, ze by mel byt assembler prvni jazyk (to by byl stejne spatne jako mit prvnim jazykem stary BASIC), ale mel by byt jednim z jazyku, se kterymi se clovek setka. Tim si urcite "spatne navyky" neziska, ty by ziskal nejspis az rutinim programovanim v nem. Osobne nepamatuju, ze bych nekdy setril jedinym bytem, vetsinou jsem preferoval (a dodnes vetsinu stale preferuju) spis rychlost nad pametovou narocnosti, pokud by te pameti nebylo treba prilis. Jedinou vyjimkou, kdy jsem musel opravu setrit, byl programek, co se mel vejit do bootsektoru (vir to nebyl), ale i tam mi nakonec zbylo asi 130 bytu nepouzitych. A i z jinych jazyku muze clovek ziskat "divne" navyky - ja napr. cpu zavorky i do mist, kde vubec nejsou treba, i kdyz jsem v Lispu od skoly nedelal. BTW: Za mnohem horsi povazuju metodu "kanonem na vrabce", kdy se na nasproto trivialni problem pouzije nejaky olbrimi framework (v nemz i "Hello word!" zabere desitky MB) i kdyz by na stejny problem stacilo napr. par radek skriptu. Toto je jeste horsi nez "setreni jednoho bajtu", protoze zatimco v tom prvnim to odnese dotycny programator (a pripadne jeho firma), na tu druhou doplati vsichni uzivatele. Typicti pachatele podobnych zverstev byvaji typy dva a pet.
pouzije nejaky olbrimi framework (v nemz i "Hello word!" zabere desitky MB) i kdyz by na stejny problem stacilo napr. par radek skriptu.To mě připomnělo toto
ja napr. cpu zavorky i do mist, kde vubec nejsou trebaja mam presne opacny problem, ze ich zabudam davat, kde ich treba a docela to zdrzuje
Assembler mě nějakou dobu živil a byl jsem nucen zvládnout asm pro několik procesorů na dost vysoké úrovni. Přesto se za assembleristu nepovažuji.Na dost vysoké nebo dost nízké úrovni?
Články v kategorii humor, bulvár a pohádky bratří Grimmů by měly být nějak zřetelně označeny.Článek je zřetelně označen tím, že je v kategorii Rouhání největší. Tam dávám všechno, co má tento charakter. Upřímně řečeno, nepovažuji za příliš dobrý nápad to se zřetelností označení přehánět.
To se vidí snad jen po maturáku, ne?A takový člověk má většinou rudý obličej, lesklé oči a v lepším případě se opírá o zeď, v horším leze po čtyřech. Maturitní šerpu stihl ztratit už před půlnocí
...na to co si zastrkavaji tricko/kosili do kalhotA co když je venku zima? Já to mixuju podle prostředí.
Na čem pracuju je mi vcelku jedno jen tam musí být linux || bsd && vim && g++OK, beru to tak, že na Linuxu se spokojíš i s Emacsem.