Laboratoře CZ.NIC vydaly Datovku 4.28.0 a Mobilní Datovku 2.6.0. Hlavní novinkou je ukládání rozpracovaných datových zpráv do konceptů. Datovka je svobodné multiplatformní aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi.
Unix Pipe Game je vzdělávací karetní hra zaměřená na děti a rodiče, která děti učí používat unixové příkazy prostřednictvím interaktivních úkolů. Klíčovým prvkem hry je využití symbolu | pro pipeline neboli 'rouru', který umožňuje propojit výstupy a vstupy jednotlivých unixových příkazů, v tomto případě vytištěných na kartičkách. Předpokládá se, že rodič má alespoň nějaké povědomí o unixových příkazech a jejich provazování pomocí |.
… více »PCIem je linuxový framework, který vytváří virtuální zařízení PCIe pomocí technik, které umožňují hostitelskému operačnímu systému rozpoznat tyto syntetické 'neexistující' karty jako fyzické zařízení přítomné na sběrnici. Framework PCIem je primárně zamýšlen jako pomůcka pro vývoj a testování ovladačů bez nutnosti použít skutečný hardware. Dle tvrzení projektu si fungování PCIem můžeme představit jako MITM (Man-in-the-Middle), který se nachází mezi ovladači a kernelem.
Byla nalezena vážná bezpečnostní chyba v telnetd z balíčku GNU InetUtils. Týká se verzí GNU InetUtils od 1.9.3 z 12. května 2015 až po aktuální 2.7 z 14. prosince 2025. Útočník může obejít autentizaci a získat root přístup, jelikož telnetd nekontroluje předaný obsah proměnné prostředí USER a pokud obsahuje "-f root"…
Stanislav Aleksandrov předložil patch rozšiřující KWin (KDE Plasma) na 3D virtuální desktopové prostředí (videoukázka v mp4).
Digg (Wikipedie), "místo, kde můžete sdílet a objevovat to nejlepší z internetu – a nejen to", je zpět. Ve veřejné betě.
Po .deb balíčcích Mozilla nově poskytuje také .rpm balíčky Firefoxu Nightly.
Vývojové prostředí IntelliJ IDEA slaví 25. narozeniny (YouTube).
Vedení společnosti NVIDIA údajně povolilo použití milionů knih ze známého 'warez' archivu Anna's Archive k výcviku umělé inteligence, ačkoliv vědělo, že archiv tyto knihy nezískal legální cestou. Žaloba, ve které se objevují i citace interních dokumentů společnosti NVIDIA, tvrdí, že NVIDIA přímo kontaktovala Anna's Archive a požadovala vysokorychlostní přístup k datům knihovny.
Grafický správce balíčků Myrlyn pro SUSE a openSUSE, původně YQPkg, dospěl do stabilní verze 1.0.0. Postaven je nad libzypp a Qt 6. Projekt začal na SUSE Hack Weeku 24.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak asi leckdo ví, kromě blogu tady na abíčku mám také blog na serveru časopisu Respekt. Když jsem včera na stránku blogů Respektu vstoupil, byl jsem zralý na resuscitaci. Co má, k čertu, tohle být? Kdo co provedl s našimi blogy?
Už jsou to více než dva roky, co jsem část své blogovací činnosti přenesl odtud na server Respektu. Měl jsem k tomu své důvody, a jak se ukázalo, bylo to dobré rozhodnutí - zejména díky komunitě, která se okolo tamních blogů vytvořila.
Blogy běžely na systému poskytovaném slovenským deníkem SME (tentýž používá např. i server iDNES). Systém to nebyl zrovna nejlepší, měl různé neduhy, které trochu komplikovaly práci, ale dalo se s tím žít. Layout webu byl vcelku kvalitní, grafika střízlivá a nevtíravá.
Časopis Respekt ovšem ukončil spolupráci s deníkem SME a zadal tvorbu nového webu firmě SYMBIO Digital, která podle některých lidí patří k nejlepším webdesignerským studiím v Česku. Výsledkem je dílo, ze kterého jsem včera málem zkolaboval, a podle reakcí řady dalších lidí jsem rozhodně nebyl sám.
Nemá smysl, abych to nějak podrobně rozváděl. Své první dojmy jsem už popsal (postupně jsem narazil ještě na řadu dalších problémů, něco z toho uvádím v diskusi), vyjádřil se k tomu i admin, který to zřejmě (společně se svým kolegou) odnese nejvíc, přestože zřejmě dodavatele nevybíral a podmínky neurčoval. Každopádně je to síla - tak nepoužitelný, ošklivý a zabugovaný web (kromě toho i hrubě nevalidní, ale to už je detail) se hned tak nevidí.
Je otázka, co bude dál. Buď to vydavatel Respektu dá nějak rychle do pořádku, pak je ještě šance, že se to celé vzpamatuje a blogy budou fungovat jako dřív. Nebo to do pořádku nedá, a pak je pravděpodobné, že se bloggeři rozutečou jinam, založí si "truc-server" (takové nápady v diskusích skutečně padaly) nebo prostě blogovat přestanou. Každopádně by to znamenalo konec blogů Respektu jako místa, kde se virtuálně scházeli lidé schopní bavit se na vysoké úrovni.
V každém případě jde o učebnicovou ukázku toho, jak snadno lze zničit zavedený web, s rozsáhlou komunitou autorů a návštěvníků. Budiž to odstrašujícím příkladem, jak se takové změny (které jsou někdy nezbytné) rozhodně nemají dělat.
UPDATE 8.11.2008: Blogy byly dočasně vráceny na původní systém. Přesun na nový systém se plánuje až po vyřešení všech chyb a nedostatků.
Tiskni
Sdílej:
Je to jako koukat se na Davida Ratha a pouštět si při tom Michala Davida...a přikusovat k tomu cukrovou vatu z pouťového stánku Kočky staršího