Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dva vyvolení telefonní operátoři dostali od končící vlády na rozloučenou pěkný dáreček - dotovaná volání. Vláda totiž schválila, že kromě dnešních cca 60 tisíc tělesně postižených budou dotovány ze státních prostředků též telefonní služby pro dalších 200 tisíc lidí s nízkými příjmy. Toto rozhodnutí ale pořádně smrdí.
Dnes to vypadá tak, že tělesně postižení platí za telefonní služby méně peněz. Konkrétně o 200 Kč, které přidá stát. Týká se to jen pevné telefonní linky, a tyto služby poskytuje ... kdo asi? Samozřejmě náš (Zemanovou vládou nazvaný) "národní operátor".
Nová úprava předpokládá dvě změny: jednak se k tělesně postiženým přidá i nízkopříjmová skupina, a za druhé se zvýhodnění bude týkat též mobilního telefonu. Ovšem pozor - stejně jako u pevné linky, i zde bude výběr omezen na jediného telefonního operátora. Ten zatím není určen, bude vybrán v soutěži během následujících měsíců.
Nechám-li stranou to, zda se vůbec mají příspěvky na telefon poskytovat (můj názor je, že nikoli, ale to teď neřešme), velice mi vadí omezení na jediného operátora - jak u pevných linek, tak u mobilů. Vítězný operátor získá jistotu příjmů od dané skupiny lidí, pokud tedy dodrží "stanovenou kvalitu" (takovou, se kterou bude vstupovat do soutěže), už ho další věci nemusejí zajímat. Proto i kdyby jiní operátoři někdy později zavedli mnohem kvalitnější a levnější služby, nebude jim to ve vztahu k této skupině nic platné.
Druhým aspektem je, že příslušným lidem nemusí vyhovovat nabídka vybraných operátorů a raději by využívali služeb někoho jiného. V tom jim sice nikdo nebrání, ale museli by zaplatit plnou cenu. Proto je vlastně takový člověk nucen využívat horší službu jen proto, že služba lepší a třeba reálně levnější není dotována.
Mnohem raději než toto řešení bych viděl (když už poskytovat státní příspěvek na telefonní služby), kdyby si příjemci dotace sami zvolili operátora, u něj tarif podle toho, jak jim to vyhovuje, a na základě faktur od operátora by obrželi dotaci do výše stanovené částky. Bylo by to mnohem férovější a současně výhodnější pro lidi, jichž se dotace týkají.
Tiskni
Sdílej:
V tom jim sice nikdo nebrání, ale museli by zaplatit plnou cenu.Rozumím to mu správně? Že oni tedy nebudou platit plnou cenu, ale tu dotaci dostane přímo operátor? Takže ten vyvolený operátor bude mít informaci o tom, kdo je nízkopříjmový?
Proč to nevyplácí přímo těm lidem, na kterých by pak také bylo, aby doložili, že ty peníze využili k danému účelu (když už má tedy taková dotace existovat)?Vždyť to říkám
Pokud získá operátor exkluzivitu a stát mu nažene zákazníky, které by navíc jinak nezískal, může jim nabídnout výhodnější podmínky.Může, ale také nemusí. Co ho k tomu nutí? Nic. Jediným vodítkem pro něj je to, co nabídl v soutěži. A tam se dá pořádně kouzlit - ostatně Český mobil (Oskar - dnešní Vodafone) také v soutěži o licenci nabídl bezkonkurenčně nejlepší podmínky, ale pak je plnil jen naoko a veškeré původní tarify hezky rychle z nabídky vytěsnil. Další důvod, proč to vůbec nemusí být výhodné, jsou skutečné potřeby versus cíl operátora. Operátor samozřejmě chce, aby se u něj utratilo co nejvíc, a to samozřejmě nekoresponduje s tím, co chce zákazník. A pokud si zákazník může vybrat operátora mj. podle toho, jaké služby mu nejlépe vyhovují, bude to pro něj výhodnější. Jsem pro to, aby stát pouze stanovil max. výši příspěvku a okruh služeb, na které se to bude vztahovat (např. vnitrostátní hlasové služby, SMS a pořízení tel. přístroje - nepatřily by tam hovory na čísla se zvýšeným tarifem, mezinárodní hovory, roaming, mobilní Internet apod.). Volba operátora a tarifu by měla zůstat na člověku samotném.
"a nejsilnejsi levicova strana si zrejme mysli, ze telefonovani patri k zakladnimu zivotnimu standardu. :/Protože dnes patří. Zkuste si žádat o práci a neuvést telefonní číslo, na kterém jste dosažitelný. Jiná věc je, že jak telefony, tak např. předplacené karty jsou dnes tak laciné (pro skutečně potřebné hovory, podotýkám), že dotovat takto malou částku vypadá hodně populisticky. Takový člověk by si měl financovat telefonování ze sociální dávky (eventuelně jednorázově navýšené o příspěvek na zakoupení telefonu, což je možná pro někoho velká investice, i když jde dnes o 1200-2000 Kč).