Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.
Nová analýza není pouze vykleštění té původní, zahrnuje totiž data z přístupů za další den. Dnes budu stručnější, omezím se jen na to podstatné, ostatně tabulky a grafy jsou velice názorné, proto delších komentářů netřeba.
Přístupů bylo tentokrát 226, samozřejmě s kulminací předevčírem. V závislosti na denní době návštěvnost kolísá - jsou tři špičky, ráno okolo osmé (příchod do práce/školy), okolo 3. odpoledne (příchod z práce/školy) a kolem půlnoci (noční tvorové vědí...).
V operačních systémech již vede Linux, a to s mírnou převahou - má 55 %, kdežto Windows pouze 43 %. Pouze 4 přístupy jsou z jiných systémů. Rozložení verzí systémů, resp. distribucí se příliš nezměnilo.
V browserech opět vede Firefox s víc než 65 % (verze opět velice podobně rozložené jako u minulé analýzy). Na druhé místo poskočila Opera s 16 %, následuje Konqueror se 6 %, a až teprve čtvrtý je MSIE (5,7 %).
Co k tomu dodat? I u návštěvníků AbcLinuxu je poměrně vysoký podíl Windows (ostatně i tento text píšu v Opeře pod Windows), i když nepředstavuje většinu. Firefox mezi browsery jednoznačně vede, a svůj podíl rozšířil na úkor MSIE, který téměř nikdo nepoužívá (resp. možná ještě méně lidí, kvůli pozměněnému nastavení User-Agent). Zajímavý je podíl Opery, ten je totiž v obou případech úplně stejný.
Tiskni
Sdílej:
že musím ty Lotusy mít, tak sbohem Linuxu na desktopuA co vzdálený desktop? My to tak máme. Win a Lotusy v jednom okýnku.