Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.
Nová analýza není pouze vykleštění té původní, zahrnuje totiž data z přístupů za další den. Dnes budu stručnější, omezím se jen na to podstatné, ostatně tabulky a grafy jsou velice názorné, proto delších komentářů netřeba.
Přístupů bylo tentokrát 226, samozřejmě s kulminací předevčírem. V závislosti na denní době návštěvnost kolísá - jsou tři špičky, ráno okolo osmé (příchod do práce/školy), okolo 3. odpoledne (příchod z práce/školy) a kolem půlnoci (noční tvorové vědí...).
V operačních systémech již vede Linux, a to s mírnou převahou - má 55 %, kdežto Windows pouze 43 %. Pouze 4 přístupy jsou z jiných systémů. Rozložení verzí systémů, resp. distribucí se příliš nezměnilo.
V browserech opět vede Firefox s víc než 65 % (verze opět velice podobně rozložené jako u minulé analýzy). Na druhé místo poskočila Opera s 16 %, následuje Konqueror se 6 %, a až teprve čtvrtý je MSIE (5,7 %).
Co k tomu dodat? I u návštěvníků AbcLinuxu je poměrně vysoký podíl Windows (ostatně i tento text píšu v Opeře pod Windows), i když nepředstavuje většinu. Firefox mezi browsery jednoznačně vede, a svůj podíl rozšířil na úkor MSIE, který téměř nikdo nepoužívá (resp. možná ještě méně lidí, kvůli pozměněnému nastavení User-Agent). Zajímavý je podíl Opery, ten je totiž v obou případech úplně stejný.
Tiskni
Sdílej:
že musím ty Lotusy mít, tak sbohem Linuxu na desktopuA co vzdálený desktop? My to tak máme. Win a Lotusy v jednom okýnku.