Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Na nedávný blogpost Lákavé, ale... mi přišla reakce od Jiřího Jirsy z kanceláře evropské poslankyně Zuzany Roithové. Stejný text se objevil i v diskusi. Uvádím ho zde v plném znění.
Vazeny pane redaktore,
obavam se, ze jste vypustil novinarskou kachnu. Co se tyce nasi kancelare, mohu jen vyjadrit politovani, ze jste nas pred napsanim tohoto clanku nekontaktoval, abychom se mohli k tomuto vyjadrit. Samozrejme nikdo nebude nutit prodejce, aby upravoval sve obchodni podminky na ostatnich 26 pravnich radu predem ci dokonce vypracovaval aktualizovane obchodni podminky pro noveho zakaznika z kazde jine clenske zeme. Koneckoncu maloktery eshop ma spravne napsane obchodni podminky pro svuj vlastni pravni rad - kontroly sdruzeni spotrebitelu i Ceske obchodni inspekce to nakonec prokazuji velmi spolehlive. Spotrebitelske pravo je v hlavnich parametrech dobre harmonizovano. Takze pri beznem dodani zbozi ci sluzeb ci reklamaci nenastanou problemy, mohou se lisit detaily, na kterych slusny podnikatel a spotrebitel se dohodnou. V ramci vlastniho statu ci ve vztahu k zahranici proste pripadne nebudou platit ustanoveni obchodnich podminek, ktere neodpovidaji platnemu pravu. Co se tyce Vami zminenych malych lokalnich eshopu v ceskem jazyce, tak likvidace jim rozhodne nehrozi, jelikoz bezne nemaji mnoho zajemcu ze zahranici a pokud se nekdo objevi, tak ceske pravo je kompatibilni s pravem jinych clenskych statu. V pripade komplikaci se muze podnikatel i spotrebitel obratit na Evropske spotrebitelske centrum a poradnu SOLVIT, ktere jim preshranicni spor ci problemy pomohou vyresit.
S pozdravem
Jiri Jirsa
poslanecká kancelář Zuzany Roithové
Pan Jirsa vycházel z předpokladu, že šlo o oficiální článek ABC Linuxu a že jsem redaktor (patřičné informace o své roli, tj. že jsem to publikoval v blogu jako subjektivní postoj, jsem mu samozřejmě následně sdělil). To ale nic nemění na tom, že považuji za důležité zde výše uvedený text publikovat.
Tiskni
Sdílej:
Na oplátku ti společnost dá prostředí, ve kterém daný business provozovat můžeš a můžeš se pak mít dobře.jenze tady vznika zjevne prostredi, ve kterem se ma ztracet cas, a hledat zastupne duvody (jak i sam doporucujes), proc nejaky business nedelat, nez aby se ten cas venoval efektivne businessu, ktery nekdo delat chce
Na oplátku ti společnost dá prostředí, ve kterém daný business provozovat můžeš a můžeš se pak mít dobře.Pozastavim sa u tohoto vyroku. Vazne si myslis, ze potrebujeme zvolenie akejkolvek spolocnosti k vykonavaniu akehokolvek business-u?
Já mu sice řeknu, že to je kvůli X, ale on si stejně bude moct domyslet
Jeden myslel a vymyslel furik, podstatne je, ci Ti to dokaze . Ja sice chapem postoj z pohladu zakaznika, ze na nas vsetci kaslu a europa konci smerom na vychod nemeckom, ale kvoli tomu nie je mozne kurvit zakony a strkat rypak do veci, do ktorych statnej moci a uz vonkoncom nie uradnikom cudzieho statu vobec nic nie je. A to bez ohladu na to, ci sa jedna o predaj stareho bicykla na inzerat, alebo megaobchod s obratom trilion miliard na stvrtu.