Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Na nedávný blogpost Lákavé, ale... mi přišla reakce od Jiřího Jirsy z kanceláře evropské poslankyně Zuzany Roithové. Stejný text se objevil i v diskusi. Uvádím ho zde v plném znění.
Vazeny pane redaktore,
obavam se, ze jste vypustil novinarskou kachnu. Co se tyce nasi kancelare, mohu jen vyjadrit politovani, ze jste nas pred napsanim tohoto clanku nekontaktoval, abychom se mohli k tomuto vyjadrit. Samozrejme nikdo nebude nutit prodejce, aby upravoval sve obchodni podminky na ostatnich 26 pravnich radu predem ci dokonce vypracovaval aktualizovane obchodni podminky pro noveho zakaznika z kazde jine clenske zeme. Koneckoncu maloktery eshop ma spravne napsane obchodni podminky pro svuj vlastni pravni rad - kontroly sdruzeni spotrebitelu i Ceske obchodni inspekce to nakonec prokazuji velmi spolehlive. Spotrebitelske pravo je v hlavnich parametrech dobre harmonizovano. Takze pri beznem dodani zbozi ci sluzeb ci reklamaci nenastanou problemy, mohou se lisit detaily, na kterych slusny podnikatel a spotrebitel se dohodnou. V ramci vlastniho statu ci ve vztahu k zahranici proste pripadne nebudou platit ustanoveni obchodnich podminek, ktere neodpovidaji platnemu pravu. Co se tyce Vami zminenych malych lokalnich eshopu v ceskem jazyce, tak likvidace jim rozhodne nehrozi, jelikoz bezne nemaji mnoho zajemcu ze zahranici a pokud se nekdo objevi, tak ceske pravo je kompatibilni s pravem jinych clenskych statu. V pripade komplikaci se muze podnikatel i spotrebitel obratit na Evropske spotrebitelske centrum a poradnu SOLVIT, ktere jim preshranicni spor ci problemy pomohou vyresit.
S pozdravem
Jiri Jirsa
poslanecká kancelář Zuzany Roithové
Pan Jirsa vycházel z předpokladu, že šlo o oficiální článek ABC Linuxu a že jsem redaktor (patřičné informace o své roli, tj. že jsem to publikoval v blogu jako subjektivní postoj, jsem mu samozřejmě následně sdělil). To ale nic nemění na tom, že považuji za důležité zde výše uvedený text publikovat.
Tiskni
Sdílej:
Na oplátku ti společnost dá prostředí, ve kterém daný business provozovat můžeš a můžeš se pak mít dobře.jenze tady vznika zjevne prostredi, ve kterem se ma ztracet cas, a hledat zastupne duvody (jak i sam doporucujes), proc nejaky business nedelat, nez aby se ten cas venoval efektivne businessu, ktery nekdo delat chce
Na oplátku ti společnost dá prostředí, ve kterém daný business provozovat můžeš a můžeš se pak mít dobře.Pozastavim sa u tohoto vyroku. Vazne si myslis, ze potrebujeme zvolenie akejkolvek spolocnosti k vykonavaniu akehokolvek business-u?
Já mu sice řeknu, že to je kvůli X, ale on si stejně bude moct domyslet
Jeden myslel a vymyslel furik, podstatne je, ci Ti to dokaze . Ja sice chapem postoj z pohladu zakaznika, ze na nas vsetci kaslu a europa konci smerom na vychod nemeckom, ale kvoli tomu nie je mozne kurvit zakony a strkat rypak do veci, do ktorych statnej moci a uz vonkoncom nie uradnikom cudzieho statu vobec nic nie je. A to bez ohladu na to, ci sa jedna o predaj stareho bicykla na inzerat, alebo megaobchod s obratom trilion miliard na stvrtu.